19. jun 2015. Delegacija Narodne skupštine na Interparlamentarnoj konferenciji „Ka nezavisnim i savremenim pravosudnim sistemima u zemljama proširenja“

19. jun 2015. Delegacija Narodne skupštine na Interparlamentarnoj konferenciji „Ka nezavisnim i savremenim pravosudnim sistemima u zemljama proširenja“

Ponedeljak, 22. jun 2015.

Delegacija Narodne skupštine na Interparlamentarnoj konferenciji „Ka nezavisnim i savremenim pravosudnim sistemima u zemljama proširenja“

U organizaciji Generalnog direktorata za spoljnu politiku Evropskog parlamenta i Skupštine Crne Gore, u Budvi je održana Interparlamentarna konferencija na temu: „Ka nezavisnim i savremenim pravosudnim sistemima u zemljama proširenja“.


U radu Interparlamentarne konferencije učestvovale su delegacije nadležnih odbora parlamenata Zapadnog Balkana: delegacije Albanije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Srbije i Crne Gore, kao i predstavnici UNMIK/Kosova, i članovi Evropskog parlamenta: potpredsednica Odbora za pravna pitanja Madi Delvo, član Odbora za spoljne poslove Alojz Peterle, član Odbora za pravne poslove Emil Radev, član Odbora za spoljne poslove Amjad Bašir i član Odbora za građanske slobode, pravdu i unutrašnje poslove Huan Fernando Lopez Agilar.

Delegacija Narodne skupštine bila je u sastavu: članice Odbora za evropske integracije Vesna Marković i Gordana Čomić, i zamenica predsednika i član Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Tanja Tomašević Damnjanović i Neđo Jovanović.

Konferenciju je otvorio potpredsednik Skupštine Crne Gore Suljo Mustafić, koji je rekao da je afirmacija principa jednakosti pred zakonom neophodni postulat postojanja pravne države i vladavine prava, te da je reforma pravosuđa često teži zadatak za zemlje koje pristupaju Evropskoj uniji od procesa usklađivanja zakonodavstva sa pravnom tekovinom Unije.

Članovi Evropskog parlamenta su u svojim izlaganjima istakli da je pravilno funkcionisanje pravosudnog sistema, sa istinski nezavisnim sudstvom, postulat na kome se gradi ekonomski i napredak Evropske unije. Zbog toga je potrebno da zemlje koje žele da postanu članovi Evropske unije, izvrše neophodne reforme u cilju jačanja nezavisnosti, nepristrasnosti, odgovornosti i transparentnosti sistema pravosuđa u svojim zemljama.

Zamenica predsednika Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Tanja Tomašević Damnjanović je u svom obraćanju istakla da je Narodna skupština jula 2013. godine usvojila Nacionalnu strategiju reforme pravosuđa za period 2013 - 2018. godine, i Nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije za period od 2013. do 2018. godine, dok je Vlada RS donela prateće akcione planove. Pojedina opredeljenja Nacionalne strategije reforme pravosuđa zahtevaju promenu Ustava, što je ozbiljan zadatak i u procesu pristupanja Evropskoj uniji. U cilju realizacije Strategije formirane su radne grupe, imajući u vidu da je reforma pravosuđa dugotrajan i složen proces sa krajnjim ciljevima da se obezbedi efikasnost i kvalitet pravde za sve građane, pravna sigurnost i jednakost, te da se pravda približi svakom građaninu Republike Srbije.

U okviru debate o vladavini prava i nezavisnosti pravosuđa kao osnovnim kriterijumima za pristupanje EU, istaknuta je neophodnost nastavka procesa reforme pravosuđa, kao temelj poverenja građana u sudstvo. Istaknuta je potreba modernizacije pravosudnog sistema, uključujući i e-pravdu, kao i o obezbeđivanju nezavisnosti, kvaliteta i efikasnosti pravosudnog sistema u zemljama u procesu pristupanja.

Interparlamentarnom konferencijom su ko-predsedavale članica Evropskog parlamenta i potpredsednica Odbora za pravna pitanja Evropskog parlamenta Madi Delvo i poslanica Skupštine Crne Gore i zamenica predsednika Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu Skupštine Crne Gore Snežana Jonica.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
subota, 4. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja