18. mart 2015. Jedanaesti sastanak Ekonomskog kokusa Narodne skupštine

18. mart 2015. Jedanaesti sastanak Ekonomskog kokusa Narodne skupštine

Sreda, 18. mart 2015.

11. sastanak Ekonomskog kokusa Narodne skupštine

Na sastanku održanom 18. marta, članovi Ekonomskog kokusa razmatrali su predloge amandmana koje će Ekonomski kokus uložiti na Predlog Zakonu o inspekcijskom nadzoru.


Predsednik Ekonomskog kokusa prof. dr Vladimir Marinković najavio je da će biti uloženo 14 amandmana , od kojih je izdvojio one koji se odnose na što hitniju implementaciju zakona, kao i na smanjenje rokova implementacije. Među amandmanima će se naći i predlog člana Ekonomskog kokusa Katarine Rakić koji predlaže pooštrenje kaznene politike u cilju povećanja odgovornosti inspektora koji će kontrolisati privredne subjekte. Posebno je ukazano na predloge koji treba da doprinesu što hitnijoj kontroli neregistrovanih subjekata, a u cilju suzbijanja sive ekonomije.

Državni sekretar Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu Vidosava Džagić rekla je , obrazlažući Predlog zakona o inspekcijskom nadzoru, da su osnovni ciljevi koji se tim zakonom postižu veći nivo usklađenosti poslovanja i postupanja nadziranih subjekata sa zakonom i drugim propisom, kao i delotvornije upravljanje javnim rizicima i bolja zaštita zakonom i drugim propisom zaštićenih dobara, prava i interesa. Očekivani rezultati donošenja zakon o inspekcijskom nadzoru je i eliminacija ili bitno umanjenje arbitrernosti, neujednačenosti, samovolje, koruptivnosti i drugih mogućih zloupotreba u pokretanju i sprovođenju inspekcijskog nadzora. Državna sekretarka kaže da je cilj i sprečavanje neopravdane učestalosti i trajanja inspekcijskog nadzora kod jednih i izostanka ovog nadzora kod drugih privrednih subjekata.

„Neophodno je smanjenje administrativnog tereta privrede i uspostavljanje održivosti tog stanja, kao i unapređenju slobodne tržišne utakmice i zaštite konkurencije. Ovaj zakon treba da obezbedi veću pravnu predvidivost, sigurnost i izvesnost, bolju alokacija resursa inspekcija i unapređenje poslovnog okruženja i investicione klime“, izjavila je državna sekretarka Džagić.

Predsednik Marinković rekao je da je Predlog zakona o inspekcijskom nadzoru primer dobre prakse puta jednog zakon od predlagača do skupštinske rasprave. On je podsetio da su u kreiranju tog Predloga zakona učestvovali mnogi predstavnici privrede, kao i da je bio pod budnim okom Transparentnosti –Srbija, koja je pratila ostvarivanje pet preporuka iz „Studije o unapređenju zakonodavnog postupka u Republici Srbiji“ na primeru pripreme nacrta ovog zakona.

Marinković se zahvalio na izuzetnom odzivu i interesovanju koje je pokazano za učešće na sastanku. On je posebno pozdravio državne sekretare Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravi Vidosavu Džagić i Željko Ožegovića, predstavnike IRI-ja i NALED-a, Američke privredne komore.

Sastanku je predsedavao prof. dr Vladimir Marinković, predsednik Ekonomskog kokusa.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5