Narodna skupština Republike Srbije / Aktivnosti / Detalji aktivnosti

19. oktobar 2015. Učesnici Četvrtog sastankа Parlamentarne grupe za otvoreni parlament
Ponedeljak, 19. oktobar 2015.
Četvrti sastanak Parlamentarne grupe za otvoreni parlament
Na četvrtom sastanku Parlamentarne grupe za otvoreni parlament, održanom 19. oktobra 2015. godine, članovi neformalnih parlamentarnih grupa u Narodnoj skupštini imali su priliku da se sastanu sa predstavnicima organizacija civilnog društva u cilju unapređenja saradnje civilnog sektora i Narodne skupštine.
Predsedavajući, koji je i predsednik Ekonomskog kokusa govorio je i o nadležnostima i rezultatima koje je do sada ostvarila ta Parlamentarna grupa. On je prisutne podsetio da se osnovni cilj Kokusa ogleda u doprinošenju stvaranju povoljnog poslovnog ambijenta, kao i unapređenju ključnih faktora ekonomskog razvoja Srbije, kroz zagovaranje institucionalnih reformi i uz saradnju sa privredom. Na kraju izlaganja, Marinković je istakao važnost saradnje koju Ekonomski kokus ostvaruje sa Nacionalnom alijansom za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i Međunarodnim republikanskim institutom (IRI).
Nakon predsedavajućeg, prisutne je sa strukturom, radom i nadležnostima Zelene parlamentarne grupe upoznao mr Dejan Radenković istakavši da je to prva neformalna poslanička grupa koja je formirana u Narodnoj skupštini još 2009. godine. „Grupa broji 28 članova, 19 iz pozicije i devet iz opozicije, a okupili smo se oko zajedničke teme i dogovora da nam prioritet u radu budu opšti a ne politički interesi. Često organizujemo predavanja na razne teme iz oblasti zaštite životne sredine, redovno se sastajemo, dakle postoji kontinuitet u radu. Prioriteti zelene poslaničke grupe su da utičemo na zakone, da poslanici koji su članovi Grupe što više saznaju o poglavlju 27, da zajednički podnosimo amandmane “, zaključio je Radenković.
Ispred Ženske parlamentarne mreže prisutnima se obratila Gordana Čomić, navodeći da je neposredni povod za osnivanje Mreže bila odluka prethodnog saziva skupštine da 30 procenata poslaničkih mesta pripadne ženskoj populaciji. Čomić je tom prilikom istakla da su se tada, u vreme osnivanja, narodne poslanice svih poslaničkih grupa okupile i zajedno zapitale šta je to što one, kao inovaciju mogu ponuditi skupštini i građanima Srbije. „Inovacija Ženske parlamentarne mreže je što smo mi uspostavile dijalog, a srž tog dijaloga je bila ideja o inovaciji i naš dobrovoljni rad. Okupile smo se i zajedno razmislile da li, i uz čiju pomoć, možemo da formiramo telo koje bi obavljalo razne zadatke. Mi članice naše razlike ostavljamo po strani, a fokusiramo se na borbu protiv nasilja nad ženama , zdravlje žena i ekonomsku podršku ženama“, naglasila je narodna poslanica.
U ime Nacionalnog ogranka globalne mreže parlamentaraca za borbu protiv korupcije (GOPAK), govorila je Dubravka Filipovski. Filipovski je, izrazivši zadovoljstvo što danas ima priliku da govori o toj Mreži, istakla da je GOPAK druga neformalna mreža koja je formirana u parlamentu Srbije. „U okviru svog dvogodišnjeg rada definisali smo ciljeve, aktivnosti i zadatke. Naši ciljevi su jačanje kapaciteta narodnih poslanika i institucionalnih mehanizama parlamenta neophodnih za efikasnu borbu protiv korupcije, nadzor nad radom Vlade i nad javnim finansijama, komunikacija sa građanima u cilju podizanja svesti o značaju suzbijanja korupcije u svim sferama društva i jačanje saradnje sa nacionalnim i regionalnim ograncima GOPAK-a“, zaključila je poslanica Filipovski.
Rad, nadležnosti i strukturu Parlamentarnog foruma za energetsku politiku Srbije predstavila je dr Aleksandra Tomić. Tomić je navela da je Forum formiran 29. juna 2015. godine i u prvom momentu je obuhvatao 14, a danas broji 21 člana iz više političkih stranaka. „Po ugledu na Evropski parlament koji ima oformljenu neformalnu poslaničku grupu koja obuhvata isključivo temu obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti, smatrali smo da je neophodno da se i kod nas u parlamentu oformi jedna neformalna poslanička grupa koja će se baviti temama iz energetike i klimatskih promena. Do sada smo imali četiri sesije i važno je da vam kažem da nam se, pored članova Foruma koji su poslanici, priključila i NVO Beogradski fond za političku izuzetnost. Forum ima određenu inicijativu, napravili smo kalendar aktivnosti, a podržavaju nas GIZ, UNDP i Vestminsterska fondacija“, naglasila je narodna poslanica.
U nastavku rada, inicijative i predloge izneli su predstavnici Centra modernih veština, Beogradskog fonda za političku izuzetnost, Udruženja Građanske inicijative, Cesida, Nacionalne koalicije za decentralizaciju, Centra lokalne demokratije iz Subotice, Beogradske otvorene škole, Istraživačke organizacije Sekons (SeConS), Udruženja Narodni parlament iz Leskovca, Udruženja E–tvrđava iz Niša, Udruženja za reviziju prisutpačnosti, Organizacije Link plus, Foruma 10 iz Novog Pazara, Fonda za razvoj domaćinstva iz Novog Sada i Organizacije Eduka Humana, nakon čega je usledila diskusija.
U diskusiji su učestvovali i narodni poslanici Dušica Stojković, Milan Petrić, Ivan Karić i Aida Ćorović.
Tom prilikom, Dušica Stojković govorila je o regionalnoj saradnji parlamenata, kao i o ulozi parlamenta u okviru Evropskih integracija. „Kao član Odbora za evropske integracije želim da vas izvestim da je regionalna saradnja, ovog saziva Odbora , visoko rangirana aktivnost na lestvici prioriteta Odbora. Organizovali smo veliki broj studijskih poseta, a i bilateralnih i multilateralnih sastanaka koji imaju za cilj povezivanje i saradnju sa Odborima za evropske integracije odnosno evropske poslove Zapadnog Balkana. Do sada smo sarađivali sa kolegama iz Banja Luke, a takođe i sa kolegama iz Zagreba. Odbor za Evropske integracije je Odbor koji je za ovih godinu i po dana organizovao najviše javnih slušanja, imali smo zajedničke sednice sa Odborom za ravnopravnost polova, ljudska i manjinska prava, a sarađujemo sa UNDP-em i Vestminsterskom fondacijom “, informisala je prisutne poslanica Stojković.
Sastanku je predsedavao prof. dr Vladimir Marinković, predsedavajući Parlamentarne grupe za otvoreni parlament i potpredsednik Narodne skupštine.