Utorak, 16. decembar 2008.

Četvrta sednica Odbora za ravnopravnost polova

Odbor za ravnopravnost polova održao je Četvrtu sednicu 16. decembra, povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.



Odbor za ravnopravnost polova održao je Četvrtu sednicu 16. decembra, povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Sednici su prisustvovali zamenica Zaštitnika građana Zorica Mršević, predstavnik Ministarstva rada i socijalne politike i UNDP-a i dr Nevena Petrušić, dekan Pravnog fakulteta u Nišu. Sednici je predsedavala predsednica Odbora Elena Božić-Talijan.

Zamenica Zaštitnika građana Zorica Mrščević je ocenila da je nasilje u porodici problem koji tiho narušava društvo. Ona je ukazala da je veliki problem nepostojanje zakona o rodnoj ravnopravnosti kao i da postoje ozbiljne žalbe na rad centara za socijalni rad.

Vesna Jarić iz uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstva rada i socijalne politike je naglasila da je prioritet donošenje Zakona o rodnoj ravnopravnosti kojim će se na sveobuhvatni način urediti pitanje rodne ravnopravnosti, kao i priprema Nacionalne strategije za poboljšanje položaja žena i unapređenje rodne ravnopravnosti, kojom će biti usklađena politika države u cilju eliminisanja diskriminacije žena.

Dekan Pravnog fakulteta u Nišu Nevena Petrušić upozorila je prisutne da je najčešća kazna za nasilje u porodici uslovna kazna zatvora od četiri meseca, dok je samo 12,9 odsto osumnjičenih pritvoreno. Ona je naglasila da su sudije blagonaklone prema nasilnicima i da su najčešći uzrok tome stereotipi i predrasude o nasilju i žrtvama a da često novčani iznos kazne iznosi 35 000 dinara.

Na Odboru je navedeno da su uglavnom žrtve nasilja pripadnice nacionalnih manjina, najčešće Romkinje, izbeglice, siromašne i starije žene, kao i žene sa invaliditetom koje trpe nasilje od onih od kojih fizički zavise.

U nastavku rada, posle izlaganja predstavnika, otvorena je diskusija u kojoj su se učesnici složili sa ocenom da problemi porodičnog nasilja i nasilja nad ženama zahtevaju sistematski pristup, pobošljšanje efikasnosti i ažurnosti sudskih i policijskih organa, pružanje psihološke i druge stručne pomoći žrtvama, kao i da je potreban bolji rad na prevenciji nasilja.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
petak, 3. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja