Utorak, 19. jul 2011.

Četrdeset deveta sednica Odbora za zdravlje i porodicu

Na sednici održanoj 19. jula, Odbor za zdravlje i porodicu raspravljao je o korupciji u zdravstvu. Sednici je predsedavao dr Paja Momčilov, predsednik Odbora.


Na početku sednice, predsednik Odbora ocenio je da je korupcija u zdravstvu izuzetno veliki društveni problem, na koji je ukazala i Evropska komisija u svom godišnjem izveštaju o napretku Srbije u evropskim integracijama. Na tu temu Odbor je već održao nekoliko rasprava u kojima je upozoreno da je korupcija u zdravstvu sistemski problem, kao i da je u nekim segmentima institucionalizovana, što predstavlja dodatnu teškoću u borbi protiv korupcije.
Povod za raspravu je pismo nevladine organizacije „Doktori protiv korupcije“, u kome se ukazuje na niz negativnih pojava sa kojima se susreću pacijenti (trgovina listama čekanja, tenderi i drugo). Predsednik Momčilov je ocenio da nadležni državni organi ne preduzimaju neophodne mere za suzbijanje i sankcionisanje korupcije u zdravstvu.
Članovi Odbora istakli su da zbog pojedinačnih slučajeva korupcije u zdravstvu ne sme biti optužena cela profesija i zatražili su da se konačno razreše optužbe o korupciji u ovoj oblasti. Ukazali su na brojne primere korupcije u zdravstvu i naglasili da je njen prvi izvor uvođenje dopunskog rada lekara, odnosno sukob između privatnog i društvenog sektora u zdravstvu. Zatražili su da se izmeni Zakon o dopunskom radu lekara i ukine dopunski rad lekara, kao i da se donese zakon o zaštiti prava pacijenata.
Ministar zdravlja dr Zoran Stanković istakao je da je Ministarstvu zdravlja neophodna pomoć nadležnih državnih organa, a pre svega, tužilaštva, pravosuđa i policije, radi suzbijanja veoma izraženog problema korupcije.Naveo je da je zatražio da pravosudni organi sačine spisak postupaka koji se vode, a vezani su za zloupotrebe u zdravstvu.
Kada je reč o konkretnim slučajevima u kojima postoji sumnja na zloupotrebu, ministar je rekao da Ministarstvo obavlja inspekciju u Zdravstvenom centru Kraljevo, kao i nekim drugim, kao i da je nadležnim organima predata dokumentacija u vezi nabavke vakcina i o drugim pitanjima.
Ministar je rekao da u vezi dopunskog rada lekara treba održati javnu raspravu, a zatim doneti odluku o mogućim izmenama zakona. Takođe, rekao je da, s obzirom na to da ovoj vladi ističe mandat, nema dovoljno vremena za ozbiljnije reforme u zdravstvu.
Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković rekla je da se radi na izmenama Strategije za borbu protiv korupcije, koja je doneta 2005. godine i tim izmenama biće obuhvaćeni zdravstvo i prosveta. Ocenila je da je samo saradnjom svih nadležnih organa i jasnim zakonskim i proceduralnim okvirima moguće korupciju svesti na najniži nivo, na nivo incidenta, a ne ustaljene prakse.
Direktorka Marković je podsetila da je Agencija zadužena za preventivno delovanje i da ona ne rešava konkretne slučajeve u kojima postoji sumnja na korupciju, već ih prosleđuje nadležnim organima i insistira da policija i sudstvo obave svoj deo posla.
Predstavnici Udruženja korisnika zdravstvenih usluga, Udruženja „Doktori protiv korupcije“ i veb portala „Pištaljka“ izneli su brojne primere korupcija u zdravstvu, među kojima su pomenuli trgovinu listama čekanja u Institutu za onkologiju Vojvodine, zloupotrebu sredstava namenjenih za rekonstrukciju kliničkih centara, nabavku vozila za hitnu pomoć, kao i tender za nabavku vakcina protiv novog gripa i druge primere.
Po okončanoj raspravi, Odbor je usvojio sledeće zaključke:
1) Odbor za zdravlje i porodicu Narodne skupštine apeluje na sve državne organe da, u skladu sa Ustavom i zakonom utvrđenim nadležnostima, postupaju u svim slučajevima postojanja sumnje na korupciju u zdravstvu;

2) U cilju suzbijanja korupcije u zdravstvu i u društvu u celini, Odbor podržava sve napore i aktivnosti Agencije za borbu protiv korupcije u jačanju integriteta i odgovornosti svih institucija i zaposlenih u zdravstvenom sistemu;

3) Odbor apeluje na pravosudne organe da, u skladu sa Ustavom i zakonom, u najkraćem roku procesuiraju sve slučajeve korupcije u zdravstvu i

4) Odbor apeluje na sve društvene činioce da daju svoj doprinos suzbijanju korupcije u zdravstvu, na način koji je zasnovan na činjenicama i stručnoj analizi, oslobođen od svih oblika senzacionalizma, s ciljem jačanja poverenja građana u zdravstveni sistem.

Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5