Sednice odbora van sedišta Narodne skupštine

Novi Sad

Četvrtak, 23. mart 2017.

Пета седница Одбора за заштиту животне средине

Одбор за заштиту животне средине одржао је заједничку седницу, 23. марта, у Новом Саду, са Одбором Скупштине АП Војводина за урбанизам, просторно планирање и заштиту животне средине, а дневни ред седнице односио се на активности два одбора у вези са отварањем Поглавља 27 у преговорима за приступање Републике Србије Европској унији.


23. март 2017. Пета седница Одбора за заштиту животне средине

23. март 2017. Пета седница Одбора за заштиту животне средине

У уводном обраћању др Бранислав Блажић присутнe је упознао са делокругом рада и начином деловања Одбора и Народне скупштине у преговорима о приступању Републике Србије у Европску унију. Народна скупштина, како је истакао председник Одбора, донела је Резолуцију о придруживању ЕУ 13. октобра 2004. године, којим се обавезала да ће усклађивање законодавства Србије са правним тековинама Уније добити приоритет у раду Народне скупштине. Крајем 2013. године, доношењем Резолуције Народне скупштине и начелима о преговорима о приступању ЕУ, Народна скупштина позвала је Владу да настави да спроводи национални програм за усвајање правних тековина Европске уније. Скупштина од тада, утврђеном динамиком усваја законе из Националног програма о приступању ЕУ и прати примену закона, а Влада два пута годишње подноси извештај Скупштини. Надаље, Блажић је образложио да пре утврђивања преговарачке позиције, за поједино поглавље, Влада доставља предлог преговарачке позиције Одбору за европске интеграције, а да је Одбор за заштиту животне средине надлежан за разматрање преговарачке позиције за Поглавље 27. С обзиром на то да предлог преговарачке позиције за Поглавље 27 још није завршен, Одбор за заштиту животне средине га још није разматрао, али се кроз тромесечно информисање Одбора о раду Министарства за пољопривреду и заштиту животне средине, обавештава о току израде овог документа и свим активностима ресорног министарства која се односе на припрему за отварање поменутог поглавља. Одбор је у сталној комуникацији са Министарством и са цивилним сектором кроз механизам „Зелена столица“.

Жељко Пантелић, помоћник министра пољопривреде и заштите животне средине, истакао је да је Преговарачка група 27, добила скрининг Извештај за поглавље 27, као и писмо Републике Словачке, досадашњег председавајућег Савета ЕУ којим је Република Србија позвана да поднесе преговарачку позицију за Поглавље 27, без почетних мерила. Питања која изазивају забринутост ЕУ, у вези са поглављем, су укидање функционалне агенције за хемикалије, недостатак фонда за заштиту животне средине као засебне и оперативне институције која располаже са свим приходима еколошких накнада, флуктуација запослених и ограничена финансијска средства.

Присутнима се обратио и Владимир Галић, секретар Покрајинске владе АП Војводина, који је поднео извештај о активностима за припреме отварања Поглавља 27. У оквиру својих надлежности, Галић је навео да Секретаријат делује у области одрживог развоја и заштите животне средине, нарочито у домену заштите природе, праћења квалитета ваздуха, мерења буке, управљања отпадом и смањења индустријске загађености. На седници о постигнутим резултатима у преговорима за отварање Поглавља 27, говорили су и Синиша Митровић, саветник председника Привредне коморе Србије и Наташа Ђерек, представник Радне групе Националног конвента о Европској унији за поглавље 27.

У наставку седнице, присутни су дискутовали о изазовима у вези са Поглављем 27, стратешким приоритетима, начину финансирања Зеленог фонда, јавно-приватном партнерству у организацији депонија, казненим мерама за загађивање животне средине и увођењу послова сакупљања секундарних сировина у легалне токове.

Седници су присуствовали председник Одбора др Бранислав Блажић, чланови и заменици чланова Одбора Радослав Цокић, Соња Влаховић, Борка Грубор, проф. др Снежана Богосављевић Бошковић, Ивана Стојиљковић, Јасмина Каранац, Владимир Петковић и Соња Павловић, председавајућа седници Бранислава Јефтић, председница Одбора Скупштине АП Војводина за урбанизам, просторно планирање и заштиту животне средине, заједно са члановима покрајинског Одбора, представници Министарства пољопривреде и заштите животне средине, представници Покрајинске владе АП Војводина, представници Привредне коморе Србије и представници организација кроз који делују цивилна друштва.


Video (1)

Četvrtak, 23. mart 2017. | Peta sednica Odbora za zaštitu životne sredine 23.03.2017.

Novi Sad: Foto galerija

Ostale sednice ovog odbora

Utorak, 25. april 2023. 11. sednica Odbora za zaštitu životne sredine Žagubica Ima fotografija Ima video snimaka
Četvrtak, 30. mart 2023. Deseta sednica Odbora za zaštitu životne sredine Babušnica Ima fotografija Ima video snimaka
Petak, 25. novembar 2022. Peta sednica Odbora za zaštitu životne sredine Loznica Ima fotografija
Četvrtak, 29. septembar 2022. Druga sednica Odbora za zaštitu životne sredine Majdanpek Ima fotografija Ima video snimaka
Petak, 23. jul 2021. 12. sednica Odbora za zaštitu životne sredine Čačak Ima fotografija Ima video snimaka
Petak, 4. jun 2021. Osma sednica Odbora za zaštitu životne sredine Sremska Mitrovica Ima fotografija Ima video snimaka
Četvrtak, 23. mart 2017. Peta sednica Odbora za zaštitu životne sredine Novi Sad Ima fotografija Ima video snimaka
Utorak, 24. septembar 2013. 30. sednica Odbora za zaštitu životne sredine Subotica Ima fotografija
Petak, 10. oktobar 2008. Treća sednica Odbora za zaštitu životne sredine Pančevo

Obratite se odboru Narodne skupštine

Popunite formular i pošaljite poruku

Ukoliko želite da se obratite nekom od odobra Narodne skupštine, popunite formular prikazan ispod sa neophodnim podacima i kliknite na dugme Pošalji.

**Od tri ponuđena kontakta (telefon, adresa i e-mail) obavezno je popuniti bar jedan.

Poruka može imati maksimalno 1000 karaktera.

Polja obeležena zvezdicom (*) su neophodna da biste poslali formular.

Sednice odbora van sedišta Narodne skupštine se organizuju i ova podstrana je izrađena uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC), u okviru projekta „Jačanje nadzorne uloge i javnosti u radu Narodne skupštine”.
Stavovi i sadržaj na ovoj podstrani ne predstavljaju nužno stanovište UNDP i SDC.