22. jun 2010. Učesnici javnog slušanja

22. jun 2010. Učesnici javnog slušanja

Utorak, 22. jun 2010.

U Narodnoj skupštini održano javno slušanje o ostvarivanju prava izbeglica u zemljama porekla

Odbor za smanjenje siromaštva održao je 22. juna Dvadeset prvu sednicu, u formi javnog slušanja, na temu „Ostvarivanje prava izbeglica u zemljama porekla“.


Odbor za smanjenje siromaštva održao je 22. juna Dvadeset prvu sednicu, u formi javnog slušanja, na temu „Ostvarivanje prava izbeglica u zemljama porekla“.

Sednici je predsedavala predsednica Odbora Snežana Stojanović-Plavšić, a na sednici su učešće uzeli i Vladimir Cucić, komesar za izbeglice; Dejan Kladarin, predstavnik Službe za pravnu zaštitu UNHCR-a; Miodrag Linta predsednik Koalicije udruženja izbeglica u Srbiji i Milojko Budimir, predsednik Asocijacije izbegličkih udruženja i drugih udruženja Srba iz Hrvatske.

Otvarajući skup, predsednica Stojanović-Plavšić istakla je da je sednicu Odbora za smanjenje siromaštva, sa temom ostvarivanje prava izbeglica u zemljama porekla, sazvala povodom 20. juna, Međunarodnog dana izbeglica i na inicijativu Koalicije udruženja izbeglica u Srbiji. Ona je dodala da se tom prilikom rukovodila i činjenicom da je Narodna skupština nedavno donela Zakona o izmenama i dopunama Zakona o izbeglicama, koji se odnosi na pitanja problema izbeglih i pitanja njihove integracije i u odnosu na Zakon o socijalnom stanovanju, koji takođe daje rešenja za problem stanovanja izbeglih. Ona je dodala da je to samo jedan od načina rešavanja velikog broja problema sa kojima se izbegli suočavaju i da se do sada malo govorilo o načinima ostvarivanja njihovih prava u zemljama porekla, bilo da žele da se u njih vrate ili ne. U Beogradu je 25. marta ove godine održana Međunarodna konferencija na temu trajnih rešenja za izbegla i interno raseljena lica i saradnji zemalja u regionu, na kojoj su ministari spoljnih poslova zemalja iz regiona konstatovali da i dalje postoje problemi izbeglica, ali gde je postignuta saglasnost u vezi sa rešavanjem problema ostvarivanja prava izbeglih u zemljama porekla. Predsednica Stojanović-Plavšić navela je i da, sledeći želju i nameru država da se ovo pitanje reši, Narodna skupština želi da da svoj doprinos ovim pitanjima.

Komesar za izbeglice Vladimir Cucić istakao je da su podaci o broju izbeglih nemilosrdni. On je dodao da je Srbija gotovo zaokružila zakonodavni okvir koji tretira pitanja izbeglica i njihove integracije u Srbiji. Ono što je sada prioritet saradnje Srbije sa zemljama u regionu jeste rad na rešavanju otvorenih pitanja u vezi sa ostvarivanjem prava izbeglica u zemljama porekla. On je naveo niz dokumentata kojima se zemlje regiona rukovode prilikom rešavanja zahteva izbeglih posebno u vezi sa ostvarivanjem prava na povraćaj stanova i imovine.

Dejan Kladarin, predstavnik Službe za pravnu zaštitu UNHCR-a naveo je u svom obraćanju učesnicima javnog slušanja da svi međunarodni dokumenti naglašavaju važnost povratka imovine izbeglima, ali i važnost ostvarivanja drugih njihovih prava. On je dodao da se UNHCR zalaže za pronalaženje trajnih rešenja za ova pitanja, naglasivši da su mnoge međunarodne organizacije, među kojima su pored UNHCR-a i OEBS i Evropska unija, donele dokument koji sažima preostale probleme izbeglih koje treba rešavati sa preporukama za konkretna rešenja. On je ocenio da se povodom ovih problema mora intenzivirati regionalna saradnja.

Učenicima skupa obratili su se i Miodrag Linta predsednik Koalicije udruženja izbeglica u Srbiji i Milojko Budimir, predsednik Asocijacije izbegličkih udruženja i drugih udruženja Srba iz Hrvatske, koji su izneli primedbe svojih članova na saradnju različitih udruženja i državnih institucija po pitanjima rešavanja problema izbeglih. Oni su ocenili da su udruženja spremna da daju svoj doprinos iznalaženju trajnih rešenja problema.

U raspravi o ostvarivanju prava izbeglica u zemaljama porekla učešće su uzeli i predstavnici Ministarstva spoljnih poslova i Kabineta potpredsednika Vlade Jovana Krkobabića, zaduženog za pitanja izbeglih. Oni su predstavili rezultate koji su ostvareni u prethodnom periodu na pitanju iznalaženja trajnih rešenja za izbegle i dodali da su međunarodne organizacije stava da probleme treba rešavati na osnovu Sarajevske deklaracije, kao i da nakon Međunarodne konferencije održane u Beogradu, Ministarstvo spoljnih poslova radi na realizaciji zaključaka ovog skupa.

Predstavnici udruženja izbeglica iz čitave Srbije, koji su učestvovali u radu, složili su se da još uvek nema validnih podataka o broju izbeglica, nema koordinacije između državnih institucija koje se bave problemima izbeglih, izneli su niz pritužbi na rad Komesarijata za izbeglice, nemogućnost da u zemljama porekla učestvuju u procesu privatizacije i ostvare pravo na akcije preduzeća u kojima su radili, pitanja povraćaja stanova i kuća, ostvarivanje socijalnog i zdravstvenog osiguranja, pravo na penzije i povezivanje radnog staža i slično. Oni su ponovili zahtev institucijama u Srbiji da im omoguće da se direktno uključe u rešavanje ovih problema.

Sumirajući raspravu predsednica Odbora navela je da je važno uspostaviti bolju koordinaciju na svim nivoima po pitanju rešavanja problema izbeglica, da je potrebno poboljšati sistem evidencije lica i njihove imovine, da je od presudne važnosti uspostaviti bolju primenu međunarodnih sporazuma i zakona, koje je Narodna skupština ratifikovala i donela, ali i da je naophodno da se što pre u skupštinskoj proceduri i na dnevnom redu sednice Narodne skupštine nađe zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, koji bi doprineo da u postojećem ambijentu izbelgice mogu da ostvare svoja prava u zemljama porekla.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31