11. maj 2015. Učesnici završne konferencije „LGBT put ka institucijama- premošćavanje jaza“

11. maj 2015. Učesnici završne konferencije „LGBT put ka institucijama- premošćavanje jaza“

Ponedeljak, 11. maj 2015.

U Narodnoj skupštini održana završna konferencija LGBT put ka institucijama – premošćavanje jaza

Završna konferencija na temu „LGBT put ka institucijama- premošćavanje jaza“, održana je danas u Narodnoj skupštini, u saradnji sa Odborom za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova, organizacijom Labris i Forumom za etničke odnose.


Otvarajući konferenciju Meho Omerović, predsednik odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova izrazio je zadovoljstvo što je Odbor kojim on predsedava učestvovao u aktivnostima na kojima su predstavljeni predlozi javnih politika u različitim oblastima, u kojima se pripadnici LGBT populacije susreću sa problemima, a ponekad na žalost i sa kršenjem ljudskih prava. Ono što je posebno značajno jeste da predloženi dokumenti sadrže preporuke koje imaju osnov u međunarodnim standardima i mogu poslužiti državnim organima u kreiranju aktivnosti u okviru svojih nadležnosti, naveo je Meho Omerović.

Takođe je istakao da je saradnja sa organizacijama koje se bave zaštitom prava LGBT osoba i državnih institucija neophodna, imajući u vidu da LGBT populacija spada u najdiskriminisanije grupe, koja je često izložena pretnjama, govoru mržnje i nasilju.

Meho Omerović je naveo neke od ciljeva koji treba da se ostvare, kako bi se poboljšao položaj LGBT osoba, a koji se odnose na uspostavljanje bezbednijeg okruženja, unapređenje zakonodavstva, posebno Zakona o zabrani diskriminacije i unapređenje oblasti zdravstvene zaštite LGBT osoba.

U nastavku uvodnog dela konferencije govorili su Irena Vojačkova Soljorano, stalna koordinatorka Ujedinjenih Nacija u Republici Srbiji, Nenad Đurđević, iz foruma za etničke odnose, Tim Kartrajt (Tim Cartwright), šef Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu, Luka Bjankoni (Luca Bianconi), šef političkog odeljenja Evropske unije u Republici Srbiji i Trejsi Galager (Trejsi Gallagher), zamenica šefa misije Britanske ambasade u Beogradu.

Osnovno fundamentalno pravo čoveka je pravo na slobodu izražavanja i slobodu kretanja. U borbi između ljudskih prava i tradicionalnih vrednosti, ljudska prava moraju nadjačati, navela je Irena Vojačkova Soljorano. Navela je da Ujedinjene Nacije podržavaju transeksualne i biseksualne osobe, navodeći da oni imaju apsolutno podjednaka prava kao i svi drugi ljudi. Preporuka Ujedinjenih Nacija je da se eliminišu stereotipi, predrasude i da se javnost bolje informiše kada su u pitanju prava pripadnika LGBT populacije.

Ukazano je da je diskriminacija najviše prisutna u oblasti zapošljavanja, da su od svih LGBT osoba najugroženije transeksualne osobe i da udžbenici za srednju školu sadrže tekstove koji doprinose širenju diskriminacije, pa je zbog toga neophodno obratiti se Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, kako bi se taj sadržaj teksta izmenio. Takođe se govorilo i o nedovoljnoj primeni postojećih zakona, pre svega Zakona o zabrani diskriminacije.

U nastavku konferencije govorilo se o podršci razvoju javnih politika u oblasti zaštite prava LGBT građana, o efikasnijoj zaštiti mentalnog zdravlja kroz predstavljanje Priručnika o LGBT psihoterapiji.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
četvrtak, 16. maj
  • 10.00 - poseta članova Udruženja „Adaptacija ruskih državljana“ Domu Narodne skupštine (Dom Narodne skupštine, Trg Nikole Pašića 13)

Ceo kalendar događaja