Subota, 10. decembar 2022.
Povodom obeležavanja 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, u Narodnoj skupštini održan je skup „Da niko ne bude izostavljen – u susret obeležavanju 75 godina Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima“, koji je organizovalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u saradnji sa Timom Ujedinjenih nacija u Srbiji i Misijom OEBS u Srbiji.
Predsednik Odbora za zdravlje i porodicu prim. doc. dr Darko Laketić učestvovao je na panelu koji se ticao mentalnog zdravlja, i tada je ukazao na kumulativne posledice pandemije korona visrusa, ali i svih nemilih događaja na ovim prostorima u proteklih 30 godina, na mentalno zdravlje građana. Laketić je ukazao i da je veliki problem u tome što postoje prdrasude i stigmatizacija ljudi koji imaju mentalne tegobe i kojima je potrebna podrška psihologa i kliničkih psihijatara, te da je neophodno razbijanje takvih stereotipa i razumevanje značaja mentalnog zdravlja građana za celo društvo. Sa druge strane, neophodno je i da bude dostupna i besplatna zdravstvena zaštita vezana za mentalno zdravlje građana, zaključio je predsednik Odbora za zdravlje i porodicu.
Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova dr Muamer Bačevac obratio se na panelu koji se ticao međugeneracijske solidarnosti i istakao važnost ove teme, koja nije u dovoljnoj meri vidljiva u društvu. On je ocenio da se u starosti može voditi kvalitetan i ispunjen život, ali da postoji i druga slika starosti - siromaštvo, socijalna isključenost, predrasude, bolesti i gubitak bliskih osoba, kada društvo i sama porodica ne pružaju dovoljnu podršku starijim ljudima. Zato je potrebna međugeneracijska solidarnost, poštovanje i razumevanje u izgradnji humanijeg društva, naglasio je Bačevac. On je istakao da naš zadatak treba da bude unapređenje aktivnosti i mera u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, kulture i obrazovanja, kao i promovisanje volonterskog rada. Sa druge strane, human odnos i razumevanje je ono što svi možemo da pružimo starijim osobama, što ne zahteva finansijska sredstva i institucionalni aranžman, naglasio je dr Muamer Bačevac. Kroz zajedničku saradnju svih nadležnih državnih organa i nevladinih organizacija i u druženja, stvorićemo ambijent u kojem će se stariji sugrađani osećati udobno, zaključio je predsednik Odbora za ljudska i amnjinska prava i ravnopravnost polova.
U okviru panela „Da niko ne bude izostavljen – Ko je nevidljiv u Srbiji“ ispred Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštava obratila se članica Odbora Olja Petrović. Ona je naglasila da za Republiku Srbiju, zaštita i unapređenje ljudskih prava predstavlja prioritetnu oblast o čemu govori u prilog i činjenica da je uspostavljen ustavni, zakonodavni i institucionalni okvir u domenu zaštite ljudskih prava, koji je u skladu sa međunarodnim standardima. Na nacionalnom nivou usvojeno je niz strategija, zakona i drugih normativnih akata kojima se uređuje oblast unapređenja i zaštite ljudskih prava, ukazala je Petrović.
„Punim ostvarenjem zaštite ljudskih prava, smanjuje se rizik od socijalne isključenosti i siromaštva osetljivih društvenih grupa, kao što su beskućnici, osobe koje se leče ili su lečene od bolesti zavisnosti i osobe koje su izdržavale kazne lišenja slobode“, zaključila je Petrović. Oni su izloženi marginalizaciji i socijalnoj isključenosti, te je neophodno raditi na podizanju svesti u društvu, kako bi se razvila veća empatije i senzibilnost prema životnim okolnostima osoba koje pripadaju ovoj grupaciji, posebno je naglasila članica Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštava.