Utorak, 9. novembar 2010.

Trideseta sednica Odbora za poljoprivredu

Na sednici od 9. novembra, članovi Odbora za poljoprivredu razmatrali su Informaciju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede o jesenjoj setvi ratarskih kultura u 2010.godini i o žetvi soje i suncokreta, berbi kukuruza, vađenja šećerne repe i cenama u 2010.godini.



Na sednici od 9. novembra, članovi Odbora za poljoprivredu razmatrali su Informaciju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede o jesenjoj setvi ratarskih kultura u 2010.godini i o žetvi soje i suncokreta, berbi kukuruza, vađenja šećerne repe i cenama u 2010.godini.

Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Miloš Milovanović predstavio je Informaciju članovima Odbora istakavši da su ove godine vremenski uslovi bili veoma povoljni, što je rezultiralo finalizacijom žetve do 90 procenata. Prosečni prinosi su u blagom porastu ove godine u odnosu na prethodne prinose i veći su kod kukuruza za 7 procenata, suncokreta 2,4 procenata, soje 33,4 procenata i šećerne repe 14,6 procenata poredeći ih sa prinosima iz 2009.godine. Kukuruz je zasejan na 1.234.000 ha, a očekivani prinos je oko 5,5 tona po ha, što zadovoljava potrebe domaćeg tržišta i izvoza. Pod šećernom repom je 67.000 ha, a očekivan prinos iznosi oko 470.000 tona šećera, domaće potrebe su 250.000 tona, a dok ostalo može da se izveze. Cene svih ratarskih kultura su više ove godine, a naša izvozna cena pšenice brzo će dostići budimpeštansku. Sve ovo potvrđuje da ne zaostajemo za najboljim proizvođačima, zaključio je Milovanović.

Što se tiče setve očekuje se da bude zasejano više površina nego prošle godine tj. oko 550.000 ha pod pšenicom, 70.000 ha pod ječmom, 20.000 ha pod ostalim kulturama, 6.000 ha pod uljanom repicom i 30.000 ha pod krmnim biljem. I ove godine Ministarstvo će subvencionirati mineralno đubrivo tj. 150.000 tona će biti subvencionirano sa 10.000,00 dinara po toni, što će učiniti da đubrivo bude dostupnije poljoprivrednim proizvođačima. Ovogodišnji suficit za prvih devet meseci u poljoprivredi iznosi 750 miliona dolara, što je više nego prethodne godine, a očekuje se da do kraja godine bude i veći, zaključio je pomoćnik ministra Milovanović.

U raspravi o ovoj tački dnevnog reda sednice članovi Odbora razmenili su mišljenja o prinosima i setvi u pojedinim okruzima u Srbiji; izrazili zabrinutost u vezi sa prinosom po ha određenih kultura, pre svega suncokreta; zabrinutost u odnosu na dugovanja koja imaju poljoprivredni proizvođači za prošlogodišnju setvu; problemima nastalim usled elementarnih nepogoda. Takođe, članovi Odbora pozdravili su subvencioniranje veštačkog đubriva kao vid podsticaja proizvođačima i sejanje pšenice na većim površinama, s obzirom da je izgledno da će i sledeće godine na svetskom tržištu biti manje ove kulture, što predstavlja izvoznu šansu za naše proizvođače. Razgovaralo se i o razlozima za izvoz šećerne repe, smanjene setve uljane repice, funkcionisanju javnih skladišta, ceni sojine sačme, kao i merama koje sprovodi Vlada radi podsticaja rešavanja problema u poljoprivredi.

Nakon rasprave članovi Odbora su zaključili da je Odbor informisan o jesenjoj setvi ratarskih kultura u 2010.godini i o žetvi soje i suncokreta, berbi kukuruza, vađenja šećerne repe i cenama u 2010.godini.

U nastavku rada predsednik Odbora upoznao je članove Odbora sa dopisima Udruženja građana Ekonomija, Rusija i Srbija; Saveza zemljoradničkih zadruga jablaničkog i pčinjskog okruga i Opštine Bečej.

Udruženje građana Ekonomija, Rusija i Srbija obratilo se Odboru za poljoprivredu za finansijsku podršku, te je Odbor zaključio da dopis prosledi Ministarstvu trgovine i usluga i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede na dalje postupanje, s obzirom da Odbor nije nadležan za ta pitanja.

Savez zemljoradničkih zadruga jablaničkog i pčinjskog okruga obratio se Odboru u vezi problema prenosa vlasništva sa jednog društva na drugo, te je Odbor i u ovom slučaju zaključio da nije nadležan i uputio dopis Agenciji za privredne registre i Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, uz zahtev prema Ministarstvu da što pre dostavi u proceduru zakon o zadrugarstvu, kao i da dostavi Odboru izveštaj o napretku međuresorne radne grupe koja radi na izradi ovog zakona, a o čemu će se raspravljati na jednoj od narednih sednica Odbora.

U zahtevu Opštine Bečej apeluje se na pružanje pomoći poljoprivrednicima ove opštine koji su pretrpeli štetu od podzemnih voda. I u ovom slučaju Odbor je zaključio da uputi dopis nadležnom ministarstvu i Komisiji za procenu štete u poljoprivredi na dalje postupanje.

Do kraja rada Odbor je odlučio i da zahteve Zadružnog saveza Vojvodine uputi Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, uz obavezu da Ministarstvo izvesti o ishodu zahteva i podnosioca i Odbor. Takođe, članovi Odbora su se saglasili da se na jednoj od narednih sednica razmatraju informacije o obavezama poljoprivrednih proizvođača koje proističu iz propisa EU i CEFTA, a koje stupaju na snagu naredne godine.

Sednici je predsedavao Zoran Mašić, predsednik Odbora.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
subota, 18. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja