Četvrtak, 10. septembar 2009.

Trideset četvrta sednica Odbora za finansije

Članovi Odbora za finansije su, na sednici od 10. septembra, razmatrali više predstavki upućenih Odboru.



Članovi Odbora za finansije su, na sednici od 10. septembra, razmatrali više predstavki upućenih Odboru. Naročitu pažnju posvetili su viđenju stanja i problemima u poslovanju Metals banke a.d. Novi Sad; problemima vezanim za staru deviznu štednju u bivšoj jugoslovenskoj Republici Hrvatskoj; predstavci grupe građana protiv odgovornih lica preduzeća Elita internacional, Beograd i Inicijativi Kosovsko-metohijske banke a.d. Zvečan za podnošenje predloga za izmenu i dopunu Zakona o javnom dugu.

Sednici je predsedavao Zoran Krasić, predsednik Odbora, a sednici su prisustvovali Mira Erić-Jović, viceguverner, Dušan Lalić, generalni direktor i Đorđe Jevtić, direktor sektora za kontrolu poslovanja banke, u Narodnoj banci Srbije; Zorica Dunović, pomoćnik ministra finansija; Milorad Džambić, direktor Agencije za osiguranje depozita; Milko Štimac, predsednik Komisije za hartije od vrednosti i predstavnici podnocilaca predstavki.

Ananije Pavićević, punomoćnik akcionara Metals banke a.d. Novi Sad upoznao je članove Odbora sa stanjem i problemima u poslovanju banke, izrazivši stav da izveštaji prinudne uprave banke imaju za cilj nasilnu vlasničku transformaciju banke. On je naveo da je banka od osnivanja do uvođenja privremenih mera bila likvidna, imala rast poslovanja i bila prva banka na listi A Beogradske berze. Od uvođenja privremenih mera od strane NBS radi se na transformaciji banke u državnu banku, tako što se omogućilo Izvršnom veću AP Vojvodine da je preuzme. Sa druge strane, viceguverner NBS Mira Erić-Jović istakla je da su ovakve ocene površne i da je NBS radila u skladu sa zakonom. Ona je navela da je Metals banka 2008. godine zapala u problem nelikvidnosti i da je krajem iste godine imala na računu manje od 1 odsto obavezne rezerve. NBS je uvela privremene mere, superviziju i omogućila povećanje likvidnosti banke. Banka je dokapitalizovana i likvidna i sprečeno je njeno propadanje. Izvršno veće AP Vojvodine je u datom momentu bilo jedino zaintresovano za preuzimanje i Komisija za hartije od vrednosti je postupila u skladu sa propisima.

U dužoj raspravi po ovoj predstavci članovi Odbora su ocenili da nemaju dovoljno informacija da bi doneli zaključak kojim bi se problem rešio. Izneta su mišljenja da je pitanje vlasničke transformacije banke političko pitanje, da su mali akcionari obmanuti pozivom da kupuju akcije banke, čija je vrednost opala čak deset puta i da se u ovom slučaju radi o realizaciji koncepta razvojne banke AP Vojvodine. Članovi Odbora su se složili da pozovu sve nadležne institucije da, u okviru svojih nadležnosti, hitno razmotre slučaj Metals banke a.d. Novi Sad.

Povodom predstavke Verice Blanuša oko regulisanja stare devizne štednje u bivšoj jugoslovenskoj Republici Hrvatskoj članovi Odbora su se upoznali sa dopisima Ministarstva finansija i Narodne banke Srbije. Stara devizna štednja na teritoriji bivših republika SFRJ biće regulisana nakon sukcesije i na način koji će se definisati Sporazumom.

U nastavku rada, članovi Odbora su se upoznali sa predstavkom grupe građana protiv odgovornih lica preduzeća Elita internacional, Beograd, koji su obavljajući poslove slične bankarskim, oštetili građane za oko 40 miliona evra. U raspravi po ovoj predstavci predstavnici NBS su istakli da pomenuta organizacija nije imala dozvolu za rad izdatu od strane NBS. Članovi Odbora su zaključili da pozovu Ministarstvo finansija da Odboru dostavi informaciju da li je vršena kontrola ove organizacije, da li je primećeno da se bave poslovima sličnim bankarskim za koje nisu posedovali dozvolu i šta je Ministarstvo preduzelo po ovom pitanju. Takođe je zaključeno da se uputi dopis tužilaštvu da ovaj slučaj hitno u razmotri.

Predstavnici Kosovsko-metohijske banke predstavili su suštinu inicijative za izmenu i dopunu Zakona o javnom dugu. Oni su mišljenja da bi proširenjem pojma javnog duga bilo omogućeno banci da nastavi rad na teritoriji Kosova i Metohije i da poboljša svoje poslovanje, s obzirom da banka ne može da naplati potraživanja koja ima na teritoriji KiM. Članovi Odbora su se složili da se problem koji banka ima ne bi rešio promenom Zakona i apelovali na Ministarstvo finansija i Agenciju za osiguranje depozita da u najkraćem mogućem roku pronađu rešenje problema poslovanja ove banke i da o tome izveste Odbor za finansije.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ponedeljak, 6. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja