3. oktobar 2017. Članice Ženske parlamentarne mreže sa delegacijom Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva

3. oktobar 2017. Članice Ženske parlamentarne mreže sa delegacijom Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva

Utorak, 3. oktobar 2017.

Susret članica Ženske parlamentarne mreže sa delegacijom Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva

Članice Ženske parlamentarne mreže (ŽPM) i predstavnici delegacije Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva, razgovarale su u Narodnoj skupštini o položaju i osnaživanju žena u društvenom i političkom životu.


Koordinatorka Ženske parlamentarne mreže, narodna poslanica Aleksandra Jerkov, upoznala je delegaciju sa aktivnostima i delokrugom rada ŽPM i tom prilikom istakla da je rodno odgovorno budžetiranje u Srbiji, postalo deo Zakona o budžetu i Zakona o budžetskom sistemu, zahvaljujući angažovanju članica te mreže. Takođe, navela je da je ŽPM postigla značajne rezultate, naročito izmenom Krivičnog zakonika, po kom seksualni delikt nad maloletnicima u Srbiji više ne zastareva.

Jerkov je istakla da je formiranje ŽPM dobar model, koji bi trebalo da primene i druge zemlje u cilju osnaživanja i uključivanja žena u društveni i politički život.

U diskusiji koja je usledila učestvovale su članice Ženske parlamentarne mreže Tatjana Macura, Sanda Rašković Ivić, Dijana Vukomanović, Nataša Mihailović Vacić i Marija Jevđić.

Narodne poslanice upoznale su predstavnike delegacije sa radom Ženske parlamentarne mreže i izrazile nadu da će se zakon o rodnoj ravnopravnosti, uskoro ponovo naći u skupštinskoj proceduri. Zakon o rodnoj ravnopravnosti, između ostalog, podrazumeva veću zastupljenost žena u radu parlamenta, kao i u izvršnoj vlasti. Takođe, u okviru pomenutog zakona, obaviće se rodna analiza svakog zakona koji se nađe pred narodnim poslanicima.

Istakle su i da je zastupljenost od 26 odsto žena u Narodnoj skupštini značajna, ali ne i dovoljna da bi se donosili zakoni koji se tiču poboljšanja položaja žena. Zato su se složile u oceni da moraju da biti jedinstvene, a njihov rad transparentan, kao i da pored različitih političkih stanovišta, treba da se zalažu za iste ciljeve, kao što su zdravlje žena i porodice, borba protiv nasilja nad ženama i decom, ekonomsko osnaživanje žena i veće učešće žena u političkom i javnom životu.

Članice Ženske parlamentarne mreže složile su se da je neophodno intenzivirati rad, kako sa državnim organima, tako i sa nevladinim organizacijama po pitanju trgovine ljudima, i zaključile da je velika zainteresovanost za ovu temu znak da će se zalagati za stvaranje efikasnog zakonodavnog okvira iz ove oblasti.

Šef delegacije, poslanik Donjeg doma Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva Džon Vitingdejl pozdravio je rad Ženske parlamentarne mreže i istakao da je mreža odličan model koji bi trebalo da primene i ostale zemlje.

Predstavnici delegacije Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva naveli su da je samit zemalja Zapadnog Balkana, koji se održava sledeće godine u Londonu, pravo mesto da se iznesu problemi sa kojima se suočavaju žene u političkom i društvenom životu u Srbiji.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5