29.septembar 2011.godine Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof.dr Slavica Đukić Dejanović na otvoranju skupa na temu Stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva

29.septembar 2011.godine Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof.dr Slavica Đukić Dejanović na otvoranju skupa na temu Stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva

Četvrtak, 29. septembar 2011.

Stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva

Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof.dr Slavica Đukić Dejanović otvorila je u maloj sali Doma Narodne skupštine skup na temu Stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva. Skup su zajednički organizovali Narodna skupština Republike Srbije i Vladina Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom.


Predsednica Narodne skupštine obratila se učesnicima skupa:

«Vaše Ekselencije,

Uvaženi gosti,

Dame i gospodo, dragi prijatelji,

Lepo je videti nas sve zajedno, predstavnike najrazličitijih udruženja i poslanike na jednom mestu. Prirodno je da je tako, jer svi predstavljamo neki deo naroda, one iz čijeg građanskog kapaciteta institucije crpe svoju vlast. Stoga vam iskreno želim dobrodošlicu u Dom Narodne skupštine, vaš dom, u kojem smo se okupili zapitani kako stvoriti podsticajno okruženje za razvoj civilnog društva u Srbiji.

Procenjuje se da je u našoj zemlji danas registrovano oko 15.000 udruženja i ja verujem da smo tokom prethodnih godina uspeli da prepoznamo jedni druge i naučimo na koji način da, međusobnom ekspertizom, odgovornošću, doprinosimo kreiranju boljeg zakonodavnog okvira i razvijanju svih elemenata participativne demokratije u društvu.

Međutim, čujemo i ocene da nam još uvek nedostaju formalni, institucionalni, obavezujući modeli komunikacije i saradnje, koji treba da definišu stalni nesmetani protok informacija, omoguće saradnju između organa zakonodavne i izvršne vlasti sa organizacijama civilnog društva.

Nema sumnje jedni sa drugima još uvek komuniciramo uglavnom namenski, najčešće oko pitanja evropskih integracija, smanjenja siromaštva i socijalne politike, tema od značaja za lokalne zajednice. Zakon o udruženjima donet je jula 2009. godine, Zakon o zadužbinama i fondacijama novembra 2010. no da li je to dovoljno za izgradnju saradnje koja nam je neophodna? Jedni drugima jesmo potrebni zbog uloge koju civilno društvo ima u modernim demokratijama, zbog toga što se u civilnom društvu nalazi značajan kapacitet za socijalno, ekonomsko, kulturno, društveno angažovanje – rečju političko delovanje i što će razvoj ovog sektora omogućiti da se veći broj građana uključi u tokove koji određuju njihovu budućnost.

O prednostima i manama dvaju različitih pristupa izgradnji mehanizma saradnje sa civilnim sektorom – onom koji kreće sa vrha, iz Vlade, i onom koji je iniciran tek kada se u civilnom sektoru stvori kritična masa - već na kraju današnjeg skupa znaćemo mnogo više nego na početku. Tome će sigurno doprineti uvaženi gost iz Hrvatske, gospodin Vidačak, kojem posebno zahvaljujem na dobronamernosti jer će prezentovati svoja nacionalna iskustva.

Kada je reč o NSRS, želela bih da istaknem neke pozitivne primere iz naše prakse: u okviru Odbora za smanjenje siromaštva svojevremeno je pokrenut forum za konsultacije čiji je cilj bio da se poslanici bolje informišu o inicijativama za rešavanje problema; predstavnici civilnog društva bili su stalni učesnici ovog Foruma; i ne samo to: u postupku donošenja zakona uloga civilnog društva apostrofirana je i time što relevantne organizacije redovno pozivamo na javna slušanja koja organizujemo.

NSRS je suptilne sugestije da je neophodno urediti, sistematizovati odnose i razviti saradnju sa građanskim društvom zaista shvatila na najozbiljniji način. Zato neka ovo bude skup kada će pravo građanstva dobiti ideja da upravo ovaj dom i upravo ova sala bude mesto na kojem će se predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti okupljati na godišnjim konferencijama i sa predstavnicima civilnog društva razgovarati o temama od značaja za Srbiju i narod koji živi na čitavoj njenoj teritoriji.

Unapred svima zahvaljujem na konstruktivnom doprinosu ovom skupu i zahvaljujem vam na pažnji».



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2