Utorak, 7. oktobar 2008. - Četvrtak, 23. oktobar 2008.

Prva sednica Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini

Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof. dr Slavica Đukić-Dejanović sazvala je Prvu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini, za utorak 7. oktobar 2008. godine, sa početkom u 1 3 ,00 časova.



Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof. dr Slavica Đukić-Dejanović sazvala je Prvu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini, za utorak 7. oktobar 2008. godine, sa početkom u 1 3 ,00 časova.

Narodna skupština je usvojila sledeći dnevni red:

1. Predlog zakona o zaštiti podataka o ličnosti

2. Predlog zakona o potvrđivanju Dodatnog protokola uz Konvenciju o zaštiti lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka u vezi sa nadzornim organima i prekograničnim protokom podataka

3. Predlog zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela

4. Predlog zakona o odgovornosti pravnih lica za krivična dela

5. Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji između Republike Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj „Beogradski autoput i obilaznica“

6. Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji između Republike Srbije i Evropske investicione banke „Obilaznica oko Beograda“

7. Predlog zakona o strancima

8. Predlog zakona o zaštiti državne granice

9. Predlog zakona o potvrđivanju Okvirnog ugovora o zajmu zaključenog između Republike Srbije i Banke za razvoj Saveta Evrope

10. Predlog zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije

11. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih stranaka

12. Predlog zakona o davanju garancije Republike Srbije Nemačkoj finansijskoj instituciji KFW po zaduženju JP „Elektroprivreda Srbije“ (Mere zaštite životne sredine u termoelektranama na lignit)

13. Predlog zakona o izmeni i dopuni Zakona o visokom obrazovanju

14. Predlozi odluka o izmenama i dopunama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije

Prvog dana rada, po prelasku na dnevni red sednice, narodni poslanici ukazivali su na povrede Poslovnika, postavljali pitanja i tražili obaveštenja.

U nastavku rada, narodnim poslanicima obratila se, u ime predlagača, ministarka pravde Snežana Malović.

Obrazlažući predložene zakone, ministarka Malović je kazala da se njihovim usvajanjem stvara normativni ambijent za zaštitu podataka o ličnosti, za efikasno suzbijanje organizovanog kriminala i korupcije. Ona je istakla da su ovi zakoni bitni u procesu pristupanja naše zemlje EU, harmonizaciji propisa naše zemlje sa propisima EU, a da su naročito značajni za ukidanje viza građanima Srbije za države EU.

Do kraja dana, Narodna skupština vodila je zajednički načelni pretres o predlozima zakona o zaštiti podataka o ličnosti, o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, o odgovornosti pravnih lica za krivična dela, o Agenciji za borbu protiv korupcije, o izmenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih stranaka i jedinstveni pretres o Predlogu zakona o potvrđivanju Dodatnog protokola uz Konvenciju o zaštiti lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka, u vezi sa nadzornim organima i prekograničnim protokom podataka.

Drugog dana rada, 8. oktobra, Narodna skupština je nastavila zajednički načelni pretres i jedinstveni pretres o tačkama 1, 3, 4, 10, 11 i 2 utvrđenogdnevnog reda sednice.

U prepodnevnom delu rada, narodni poslanici su ukazivali na povrede Poslovnika, tražili obaveštenja i postavljali pitanja.

U nastavku rada, Narodna skupština je okončala zajednički načelni pretres o predlozima zakona o zaštiti podataka o ličnosti, o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, o odgovornosti pravnih lica za krivična dela, o Agenciji za borbu protiv korupcije, o izmenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih stranaka i jedinstveni pretres o Predlogu zakona o potvrđivanju Dodatnog protokola uz Konvenciju o zaštiti lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka, u vezi sa nadzornim organima i prekograničnim protokom podataka.

U popodnevnom delu rada, Narodna skupština započela je zajednički jedinstveni pretres o predlozima zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji između Republike Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj «Beogradski autoput i obilaznica»; Ugovora o garanciji između Republike Srbije i Evropske investicione banke «Obilaznica oko Beograda»; Okvirnog ugovora o zajmu zaključenog između Republike Srbije i Banke za razvoj Saveta Evrope i načelni pretres o Predlogu zakona o davanju garancije Republike Srbije nemačkoj finansijskoj instituciji KFWpo zaduženju JP «Elektroprivreda Srbije» (Mere zaštite životne sredine u termoelektranama na lignit).

U ime predlagača, narodnim poslanicima se obratila ministarka za nacionalni investicioni plan Verica Kalanović. Ministarka Kalanović istakla je da realizacija ovih zajmova podrazumeva finansijsku podršku za četiri velika nacionalna projekta: dva velika infrastrukturna projekta vezana za grad Beograd, jedan projekat vezan za deo obilaznice oko Beograda, jedan za izgradnju 500 stanova i jedan projekat vezan za unapređenje ekologije kod termoelektrana. Ministarka je pozvala narodne poslanike da podrže predložene zakone, jer će od ovih projekata direktnu ili indirektnu korist imati građani Srbije.

U nastavku rada,Narodna skupština je konstatovala prestanak mandata narodnom poslaniku Veranu Paniću,izabranom sa Izborne liste Srpska radikalna stranka – dr Vojislav Šešelj, pre vremena na koje je izabran.

Predsednica Narodne skupštine prof.dr Slavica Đukić-Dejanović odredila je pauzu u radu Narodne skupštine u vremenu trajanja direktnog prenosa zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, na čijem dnevnom redu je Nacrt rezolucije Republike Srbije, kojom se od Međunarodnog suda pravde traži savetodavno mišljenje o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije, kako bi narodni poslanici mogli da prate raspravu u Generalnoj skupštini UN-a.

U nastavku rada, predsednica Narodne skupštine pozdravila je prihvatanje Rezolucije Srbije u Generalnoj skupštini UN i čestitala Ministarstvu spoljnih poslova na postignutom uspehu.

Do kraja dana, narodni poslanici okončali su zajednički jedinstveni pretres i načelni pretres o tačkama 5, 6, 9 i 12 utvrđenog dnevnog reda sednice.


Trećeg dana rada, 9. oktobra, Narodna skupština vodila je zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o strancima i Predlogu zakona o zaštiti državne granice.

Pre otvaranja pretresa, narodni poslanici ukazivali su na povrede Poslovnika.

U ime predlagača, Ivica Dačić, prvi potpredsednik Vlade - zamenik predsednika Vlade i ministar unutrašnjih poslova obrazložio je predložene zakone. Istakao je da pridruživanje Evropskoj uniji za Srbiju predstavlja strateško opredeljenje i nacionalni interes, a to podrazumeva usvajanje evropskih standarda u oblasti zaštite državne granice i donošenje nove zakonske regulative o strancima, što su ujedno i pretpostavke za stavljanje Republike Srbije na belu šengen listu.

Na kraju prepodnevnog rada, predsednica Narodne skupštine zaključila je zajednički načelni pretres o tačkama 7. i 8. utvrđenog dnevnog reda.

U nastavku sednice,Narodna skupština vodila je načelni pretres o Predlogu zakona o izmeni i dopuni Zakona o visokom obrazovanju.

Predstavnik predlagača zakona, ministar prosvete dr Žarko Obradović pozvao je narodne poslanike da podrže predložene izmene i dopune koje predviđaju smanjenje broja bodova za upis u narednu godinu studija. Ovo je kratak zakon, ali izuzetno značajan i studenti očekuju da će biti brzo usvojen, naglasio je ministar prosvete.

Do kraja dana, narodni poslanici okončali su načelni pretres o 13. tački utvrđenog dnevnog reda.

Četvrtog dana rada, 10. oktobra, Narodna skupština obavila je jedinstveni pretres o predlozima odluka o izmenama i dopunama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koje su podnele poslaničke grupe.

Pošto je zakučen pretres o 14. tački dnevnog reda, predsedavajuća, potpredsednica Narodne skupštine Gordana Čomić, obavestila je narodne poslanike da će Narodna skupština u danu za glasanje odlučivati o predlozima ovih odluka.

U nastavku Prve sednice Drugog redovnog zasedanja (14. oktobar), Narodna skupština obavila je raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o zaštiti podataka o ličnosti, na koji su amandmane podneli Zaštitnik građana i narodni poslanici.

Predsedavajuća Gordana Čomić, potpredsednica Narodne skupštine, podsetila je da je tokom zasedanja 8. oktobra Narodna skupština konstatovala prestanak mandata pre isteka vremena na koje je izabran narodnom poslaniku Veranu Paniću, sa Izborne liste Srpska radikalna stranka-dr Vojislav Šešelj.

Na osnovu izveštaja Republičke izborne komisije i Administrativnog odbora, Narodna skupština je na ovoj sednici konstatovala potvrđivanje mandata narodnom poslaniku Zoranu Popoviću, sa Izborne liste Srpska radikalna stranka-dr Vojislav Šešelj.

Takođe, na sednici je konstatovan prestanak mandatata pre isteka vremena na koje je izabran narodnom poslaniku Ferzi Ćeloviću, sa Izborne liste za evropsku Srbiju – Boris Tadić, a potvrđen je mandat narodnom poslaniku Bajramu Šehoviću, sa iste izborne liste.

Šestog dana rada, 15. oktobra, Narodna skupština vodila je raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, na koji su amandmane podneli narodni poslanici.

Narodni poslanici su ukazivali na povrede Poslovnika, tražili obaveštenja i postavljali pitanja o organizaciji skupa studenata ispred zgrade Narodne skupštine povodom Predloga zakona o izmeni i dopuni Zakona o visokom obrazovanju.

U popodnevnom delu rada, predsedavajuća Gordana Čomić, potpredsednica Narodne skupštine, obavestila je narodne poslanike da su sa predstavnicima studenata razgovarali ovlašćeni predstavnici i predsednici poslaničkih grupa, kao i predsednik skupštinskog Odbora za prosvetu, napomenuvši da će o svemu biti blagovremeno obavešteni do početka otvaranja rasprave u pojedinostima o Predlogu zakona o izmeni i dopuni Zakona o visokom obrazovanju.

Sedmog dana rada, 16. oktobra, Narodna skupština je vodila raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela.

Narodni poslanici su u toku dana ukazivali na povrede Poslovnika, tražili obaveštenja o pitanjima vezanim za poskupljenje cene gasa u Srbiji i tražili prisustvo ministra rudarstva i energetike Petra Škundrića u Narodnoj skupštini.

U popodnevnom delu rada predsedavajuća, potpredsednica Narodne skupštine Gordana Čomić pročitala je narodnim poslanicima obaveštenje predsednice Narodne skupštine prof.dr Slavice Đukić-Dejanović, da će sednica Odbora za industriju, kojoj će prisustvovati ministar rudarstva i energetike Petar Škundirić, biti održana sutra 17. oktobra 20008. godine sa početkom u 13 časova.

Do kraja dana Narodna skupština je okončala raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela.


U nastavku sednice, osmog dana rada(17. oktobra), Narodna skupština obavila je raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona oodgovornosti pravnih lica za krivična dela.

Na početku rada, narodni poslanici nastavili su da ukazuju na povrede Poslovnika, tražili su da se na dnevni red stavi rezolucija o Kosovu i Metohiji koju je je podnelo 108 narodnih poslanika SRS, DSS i NS, kao i sednicu na kojoj bi se raspravljalo o državnoj politici prema Kosovu i o Euleksu. Postavili su i više pitanja o poskupljenjima i upisu studenata na naredne godine studija.

U popodnevnom delu rada, Narodna skupština započela je raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije.

Predsednik Odbora za industriju Milorad Buha obavestio je Narodnu skupštinu da je održana sednica Odbora na kojoj je ministar rudarstva i energetike dr Petar Škundrić upoznao članove Odbora sa informacijom Ministarstva rudarstva i energetike o ceni prirodnog gasa. Narodni poslanici nastavili su da traže o baveštenja o pitanjima vezanim za poskupljenje cene gasa u Srbijii zahtevali da ih Vlada obavesti o merama koje preduzima.

Do kraja dana Narodna skupština vodila je raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije.

Devetog dana rada, 18. oktobra , Narodna skupština okončala je raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije i u toku prepodnevnog rada obavila raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih stranaka.

U nastavku sednice Narodna skupština započela je raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o strancima .

Desetog dana rada, 20. oktobra, Narodna skupština nastavila je raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o strancima . U prepodnevnom delu rada, narodni poslanici nastavili su da ukazuju na povrede Poslovnika i traže obaveštenja o razlozima poskupljenja cene gasa za domaćinstva u Srbiji.

U nastavku rada, Narodna skupština je okončala pretres u pojedinostima o Predlogu zakona o strancima .

U nastavku sednice (21. oktobar), pre nego što je predsednica Narodne skupštine prof. dr Slavica Đukić-Dejanović otvorila sednicu po dnevnom redu, pretres u pojedinostima Predloga zakona o zaštiti državne granice, narodni poslanici nastavili su da ukazuju na povrede Poslovnika i tražili obaveštenja o razlozima poskupljenja cene gasa za domaćinstva u Srbiji.


Dvanaestog dana rada (22.oktobar), narodni poslanici su, tokom prepodnevnog dela sednice, nastavili da se javljaju za reč, ukazujući na povrede Poslovnika. Postavili su i veći broj pitanja, koja će, kako je rekla predsedavajuća, potpredsednica Narodne skupštine Gordana Čomić biti prosleđena nadležnim organima.

Do kraja dana Narodna skupština obavila je pretres u pojedinostima o Predlogu zakona o zaštiti državne granice.

Pošto je završen pretres u pojedinostima, u ime predlagača, za reč se javio Ivica Dačić, prvi potpredsednik Vlade - zamenik predsednika Vlade i ministar unutrašnjih poslova koji je zahvalio na konstruktivnoj raspravi i dao neka objašnjenja predloženih rešenja. Dačić je pozvao narodne poslanike, da imajući u vidu značaj donošenja zakona o strancima i o zaštiti državne granice, podrže njihovo usvajanje, istićuću da su oni u interesu građana.

U nastavku sednice, trinaestog dana rada (23.oktobar), Narodna skupština obavila je pretres Predloga zakona o davanju garancije Republike Srbije Nemačkoj finansijskoj instituciji KFW po zaduženju JP „Elektroprivreda Srbije“ (Mere zaštite životne sredine u termoelektranama na lignit), u načelu i u pojedinostima.

U prepodnevnom delu sednice Narodna skupština obavila je pretres u pojedinostima

Predloga zakona o izmeni i dopuni Zakona o visokom obrazovanju.

Na kraju rasprave, narodnim poslanicima se, u ime predlagača, obratio ministar prosvete dr Žarko Obradović.On je pozvao narodne poslanike da glasaju za predloženi zakon, jer je to u interesu studenata, pošto se omogućava upis većeg broja studenata u narednu godinu.

Pošto je obavljena rasprava o svim tačkama utvrđenog dnevnog reda, predsednica Narodne skupštine Slavica Đukić-Dejanović odredila je kao Dan za glasanje 23. oktobar 2008. godine, sa početkom u 13 časova.

Dan za glasanje

U Danu za glasanje, 23. oktobra, Narodna skupština usvojila je u načelu i u pojedinostima predloge zakona iz dnevnog reda Prve sednice Drugog redovnog zasedanja

Tako je za Predlog zakona o zaštiti podataka o ličnosti glasalo je 137 narodnih poslanika, a za Predlog zakona o potvrđivanju Dodatnog protokola uz Konvenciju o zaštiti lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka u vezi sa nadzornim organima i prekograničnim protokom podataka 136 narodnih poslanika.

Narodna skupština usvojila je Predlog zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela sa 128 glasova, dok je za Predlog zakona o odgovornosti pravnih lica za krivična dela glasalo 137 narodnih poslanika.

Za Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji između Republike Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj „Beogradski autoput i obilaznica“ glasalo je 137 narodnih poslanika, a za Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji između Republike Srbije i Evropske investicione banke “Obilaznica oko Beograda “ 136 narodnih poslanika.

Za Predlog zakona o strancima glasalo je 159 narodnih poslanika, a za Predlog zakona o zaštiti državne granice 154 narodna poslanika.

U Danu za glasanje, narodni poslanici usvojili su i: Predlog zakona o potvrđivanju Okvirnog ugovora o zajmu zaključenog između Republike Srbije i Banke za razvoj Saveta Evrope i to sa 135 glasova narodnih poslanika, Predlog zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije sa 134 glasova narodnih poslanika, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih stranaka sa 135 glasova narodnih poslanika.

U nastavku rada, usvojeni su Predlog zakona o davanju garancije Republike Srbije Nemačkoj finansijskoj instituciji KFW po zaduženju JP „Elektroprivreda Srbije“ (Mere zaštite životne sredine u termoelektranama na lignit), sa 134 glasova, a zatim i Predlog zakona o izmeni i dopuni Zakona o visokom obrazovanju, sa 135 glasova narodnih poslanika.

Narodna skupština je zatim usvojila Predloge odluka o izmenama i dopunama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koje su podnele poslaničke grupe G17 Plus, Nova Srbija, Partija ujedinjenih penzionera Srbije, Socijalistička partija Srbije-Jedinstvena Srbija, Za evropsku Srbiju i Demokratska stranka Srbije- Vojislav Koštunica.

U Danu za glasanje Narodna skupština odlučivala je o povredama Poslovnika, na koje su tokom sednice ukazivali narodni poslanici, i zaključila je da ni u jednom slučaju nisu povređene odredbe Poslovnika.

Pošto je Narodna skupština obavila razmatranje svih tačaka dnevnog reda i odlučivanje o njima, predsednica Narodne skupštine Slavica Đukić-Dejanović zaključila je Prvu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5