Predsednica Narodne skupštine prof. dr Slavica Đukić Dejanović na javnom slušanju "Primena Nacionalnog akcionog plana za implementaciju Rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1325 - Žene, mir i bezbednost"

Predsednica Narodne skupštine prof. dr Slavica Đukić Dejanović na javnom slušanju "Primena Nacionalnog akcionog plana za implementaciju Rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1325 - Žene, mir i bezbednost"

Četvrtak, 22. decembar 2011.

Primena NAP za implementaciju Rezolucije SB UN 1325 – Žene, mir i bezbednost

Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof.dr Slavica Đukić Dejanović obratila se učesnicima javnog slušanja na temu: ”Primena Nacionalnog akcionog plana za implementaciju Rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1325- Žene, mir i bezbednost”, koje je organizovao Odbor za odbranu i bezbednost Narodne skupštine.


Cilj javnog slušanja je da se, povodom prve godišnjice od usvajanja, analizira napredak u sprovođenju Nacionalnog akcionog plana za implementaciju Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti UN, kao i da se aktuelizuje pitanje obrazovanja Nadzornog tela, kao tela koje treba da kontroliše i nadzire rad svih organa, i mehanizama za sprovođenje Nacionalnog akcionog plana.

Predsednica Narodne skupštine Slavica Đukić Dejanović pozdravila je učesnike javnog slušanja:

„Primena Nacionalnog akcionog plana (NAP) se odnosi na period od 2010-2015. godine, te smatram veoma važnim da se upravo sada osvrnemo na njegovu implementaciju, učinjene korake i naredne akcije. Želim da naglasim da Srbija pripada malom broju država koje su pristupile realizaciji stavova Rezolucije 1325.

U patrijarhalnim društvima je uvreženo shvatanje da se pitanjima bezbednosti bave muškarci, da žene mogu biti samo objekat, nikako aktivni činilac u uspostavljanju stabilnosti i bezbednosti jedne zemlje. Ali vremena i mišljenja su se promenila. Bez bezbednosti, nijedno ljudsko biće ne može biti slobodno. Ženska prava, mir i demokratija nisu mogući bez bezbednosti.

Rezolucija 1325 Saveta bezbednosti UN pokrenula je ili dodatno ohrabrila mnoge žene i muškarce širom sveta da progovore na drugačiji način o nasilju nad ženama i decom u ratnim, ali i u mirnodopskim uslovima. Praćena je sa tri naknadne rezolucije, što je pokrenulo globalnu debatu o ulozi žena u promeni u samom pristupu bezbednosti, o ulozi žena u uspostavljanju jednog novog bezbednosnog okvira.

Žene nisu samo žrtve rata i nasilja već imaju i aktivnu ulogu kao učesnice na sukobljenim stranama, kao graditeljke mira, političarke i aktivistkinje. Evropska unija je prepoznala da je jednako učestvovanje muškaraca i žena u ovim ulogama vrlo značajan cilj, ali i način prevencije i rešavanja konflikata i promovisanja kulture inkluzivnog i održivog mira.

Posebnu pažnju treba posvetiti formiranju i funkcionisanju institucionalnih mehanizama za primenu NAP-a. Nedavno je, odlukom Vlade RS, obrazovan Politički savet za sprovođenje ovog plana. Neophodno je obrazovanje Nadzornog tela za praćenje sprovođenja NAP-a, što je u nadležnosti Narodne skupštine. Nadzorno telo je demokratski nadzorni mehanizam, koga će činiti predstavnici nadležnih odbora Narodne skupštine i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti“.

Predsednica Narodne skupštine Slavica Đukić Dejanović izrazila je uverenje da će primena Rezolucije 1325 i nadzor nad njenim sprovođenjem doneti vidne rezultate.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
petak, 3. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja