Narodna skupština Republike Srbije / Aktivnosti / Detalji aktivnosti

2. februar 2015. Sastanak predsednika odbora za evropske poslove parlamenata Evropske unije – COSAC (foto ©saeima.lv)
Utorak, 3. februar 2015.
Predsednik Odbora za evropske integracije učestvovao na sastanku COSAC-a
U okviru parlamentarne dimenzije letonskog predsedavanja Savetom Evropske unije, u Rigi, 1. i 2. februara 2015. godine, održan je sastanak predsednika odbora za evropske poslove parlamenata Evropske unije – COSAC. Zemlje kandidati učestvuju na sastancima u statusu posmatrača.
Na dvodnevnom sastanku se razgovaralo o prioritetima predsedavanja, ekonomskim i investicionim izazovima, odgovoru Evropske unije na terorističke napade i sveukupnoj bezbednosti, boljoj regulativi, prioritetima i izazovima Istočnog partnerstva, kao i pronalaženju adekvatnog rešenja za krizu u Ukrajini.
Na marginama sastanaka predsedavajućih odbora za evropske poslove parlamenata Evropske unije održan je i treći sastanak parlamenata južnog dela EU, na kome je uzeo učešće i predsednik Odbora Aleksandar Senić. Glavne teme ovog sastanka bila su pitanja migracije, ekonomsko upravljanje, sa akcentom na povećanje ekonomskog rasta i unapređenje politike zapošljavanja, kao i bezbednosni izazovi u regionu južne Evrope. U razgovorima je posebno naglašena važnost principa solidarnosti i podele odgovornosti među država članicama, kako u podsticanju investicija i obezbeđivanju novih radnih mesta, tako i u borbi protiv terorizma. To će, po mišljenju zemalja učesnica sastanka, doprineti stvaranju bezbednije i snažnije integrisane Evrope koja će nastaviti da štiti i poštuje osnovne slobode i prava svih građana, kao i slobodu izražavanja, bez koje nema demokratije. Politika migracija mora se razvijati u pravcu obrazovanja, ekonomskog razvoja i podsticanja konukretnosti.
Na zvaničnom sastanku COSAC usvojen je polugodišnji izveštaj i predstavljen dnevni red plenarnog COSAC -a koji će se održati 31. maja – 2. juna 2015. godine.
U prvom delu sastanka, predstavljeni su prioriteti predsedavanja, koji su usklađeni sa postavljenim ciljevima Evropske unije i obuhvataju ekonomski razvijenu, konkurentnu, digitalnu i aktivnu Evropu. Akcenat je stavljen na jačanje jedinstvenog tržišta i unapređenje politika koje zaostaju za standardima, uspostavljanje Energetske unije koja treba da obezbedi energetsku sigurnost država članica i unapređenje politike prema susedima, na istoku i jugu, kako bi se obezbedila bezbednost na granicama Evropske unije. To jeste i generalni prioritet svih zemalja članica Unije.
Iako zvanično politika proširenja nije među prioritetima letonskog predsedavanja Savetom EU, predsednici odbora i drugi visoki zvaničnici u više navrata podstakli su zemlje kandidate da ispunjavaju kriterijume za članstvo, ističući da će to biti osnovno merilo u odnosima sa zemljama zapadnog Balkana na putu pristupanja Evropskoj uniji. Takođe je rečeno, da integracija ovog dela Evrope doprinosi miru i bezbednosti, ali i prosperitetu, a da je princip solidarnosti ključan u razvoju politike proširenja, uz posvećenost država kandidata reformama u svim oblastima.
U drugom delu sastanka, razgovaralo se o perspektivama i izazovima Istočnog partnerstva, kao i krizi u Ukrajini. Učesnici sastanka bili su jednoglasni u oceni da je izuzetno važno graditi poverenje, razumevanje i unapređivati saradnju među državama, posebno susedima, jer sigurnost i bezbednost susedstva znači i mir u Evropskoj uniji. Učesnici su poslali nedvosmislenu poruku solidarnosti Ukrajini, povodom krize i sukoba na istoku, obavezali se na dalju pomoć, ali istakli da je važno da Ukrajina nastavi unutrašnje reforme i restrukturiranje i u tom smislu pozvali na odgovornost.
Predsednik Odbora, Aleksandar Senić, imao je niz bilateralnih razgovora sa predsednicima odbora tokom dvodnevnog sastanka u Rigi. On se sastao sa predsednicom Odbora za evropske poslove Letonije, predsednikom Odbora Luksemburga, Portugala, Slovenije, Hrvatske i Crne Gore. U razgovorima je istaknuto snažno opredeljenje Srbije za članstvo u Evropskoj uniji, posvećenost reformskim procesima i usaglašivanju zakonodavstva sa pravom EU, ali i doprinos koji Srbija daje dostupnim inicijativama, politikama i misijama Evropske unije i u ovoj fazi. Predsednik je izrazio nadu da će se poglavlja o pregovorima sa Srbijom otvarati na osnovu tehničke pripremljenosti. On je upoznao predsednike odbora da su pojedina poglavlja administrativno pripremljena, od strane Vlade Srbije i Evropske komisije, te izrazio uverenje da će države članice podržati napore obe strane i otvaranje spremnih poglavlja u prvoj polovini ove godine.