Sreda, 22. jun 2011.

Predsednica NSRS u poseti Narodnoj skupštini Republike Srpske

Predsednica NSRS prof. dr Slavica Đukić Dejanović boravi danas u Republici Srpskoj. Predsednica NSRS je imala odvojen sastanak sa predsednikom NS Republike Srpske Igorom Radojičićem. Predsednik NS Republike Srpske upoznao je predsednicu NSRS sa aktuelnom političkom i ekonomskom situacijom, kako u Republici Srpskoj, tako i u celini BiH.


Posebno je naglasio da je ekonomska situacija u Republici Srpskoj nešto povoljnija, ali da još nije zadovoljavajuća. Radojičić je izrazio zadovoljstvo što je postignut sporazum o formiranju rukovodstva Parlamenta BiH, uz očekivanje da će seuskoro formirati vlasti na svim nivoima.

U srdačnom razgovoru posebno je naglašeno da je saradnja NS RS i NS Republike Srpske, bazirana na ranije potpisanom Memorandumu o saradnji, veoma dobra, ali da ima još prostora da se ona proširi. To se, pre svega, odnosi na saradnju odgovarajućih odbora, ali i grupa prijateljstva. Sagovornici su se saglasili da svako sa svoje strane učini sve što je neophodno kako bi se ta saradnja dalje razvijala .

Predsednica NSRS je u razgovoru obavestila sagovornika da je sa zadovojljstvom primila inforamciju da su formirani skupštinski organi BIH. Predsednici je obnovljen poziv da poseti Sarajevo, što će ona sa zadovoljstvom učiniti u vreme po dogovoru obeju strana.

Obostrano je konstatovano da je striktna primena Dejtonskog sporazuma imperativ, te da promene tog sporazuma mogu uslediti samo po dogovoru tri naroda, odnosno dva entiteta.

Predsednica NSRS Slavica Đukić Dejanović obratila se poslanicima NS Republike Srpske. Posebno je naglasila, pored ostalog: «Sa zadovoljstvom konstatujemo da uspevate, mada ni malo lako, da se borite ali i izborite sa mnogim teškoćama sa kojima se suočavate. Te teškoće su ne samo ekonomske prirodeveć ipolitičke, ali i značajno zadiru i u bezbednosne aspekte“.

„Posebno imponuje vaša rešenost da istrajete na punoj primeni Dejtonskog sporazuma te da se oduprete svimizmenama koje vam se nameću a koje nisu rezultat dogovora tri naroda, odnosno dva entiteta, koji čine BiH. Srbija kao potpisnik ali i garant Dejtonskog sporazuma smatra da je neophodna striktna primena ovoga sporazuma Sve eventualne izmene ovog sporazuma moraju biti podržane od sva tri naroda, odnosno od oba entiteta“, naglasila je Đukić Dejanović.

„Želim i ovoga puta da ponovim da NSRS pridaje posebnu pažnju saradnji sa vašom Skupštinom. Dosadašnja saradnja je bila dobra ali mislim da tu ima još uvek prostora za njeno unapređenje. To se pre svega odnosi na saradnju odgovarajućih odbora ali i grupe prijateljstva“ istakla je predsdnica NSRS.

«Srbija ostaje dosledno opredeljena za članstvo u EU, i sve njene institucije rade na ispunjavanju propisanih kriterijuma za članstvo i pripremaju se za početak pregovora, a status kandidata za članstvo očekujemokrajem godine. Proces usaglašavanja sa evropskim zakonodavstvom je veoma obiman i NS RS ulaže napore kako ne bi usporavao tempo usklađivanja zakonodavstva, ali istovremeno vodimo računa da vršimo razumnu kontrolu, odnosno nadzor nad zakonodavnim predlozima. Mi posebno vodimo računa da pri obezbeđivanju mehanizama za ubrzavanje procesa usaglašavanja nacionalnog zakonodavstva s pravnim tekovinama Evropske unije, istovremeno obezbedimo mogućnost za obavljanje ozbiljne rasprave o predlozima takvih zakona i drugih akata i u tome imamo podršku civilnog sektora, ekspertskih grupa i misija međunarodnih organizacija», podvukla je Slavica Đukić Dejanović.

„Državne institucije Republike Srbije, među kojima i Narodna skupština su u rekordnom roku pripremile odgovore na pitanja iz Upitnika Evropske komisije, na osnovu kojih ćeEvropska komisija izraditi mišljenje o spremnosti Srbije za sticanjestatusa kandidata i početak pregovora za članstvo u Evropskoj uniji. Dobili smo i dodatna pitanja i na njih nedavno dali odgovore. Vodeći računa da o procesu evropske integrcije budu upoznati građani ne samo preko medija, već i neposredno, organizujemo okrugle stolove širom Srbije na kojima se razgovora o procesu pridruživanja i evropskim vrednostima.Odbor za evropske integracije je organizovao okrugle stolove širom Srbije, pored ostalog i na korišćenja fondova pretpristupne pomoći, uz učešće narodnih poslanika,predstavnika lokalnih vlasti, predstavnika civilnog društva i ekperata», rekla je predsednica NSRS.

«Verujemo da ovim i drugim akativnostimanastavljamo pozitivnu dinamiku i uspešnu politiku u realizaciji strateškog prioriteta-dobijanja statusa kandidata EU. Zadovoljni smo kako protiče proces ratifikacije SSP. Do sada je, što vam je, verovatno, poznato Sporazum ratifikovalo 18 zemalja. Ulažemo napore da i preostalih 9 zemalja što pre ratifikuje SSP, pa je tako i Narodna skupština u kontaktima sa parlamentarcima zemalja koje to još nisu učinile» naglasila je predsednica NSRS Slavica Đukić Dejanović, obraćajući se poslanicima NS Republike Srpske.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
subota, 3. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja