24. septembar 2013. Predsednik i članovi Odbora za spoljne poslove, Odbora za evropske integracije i PGP sa Velikom Britanijom u razgovoru sa  predsednicom Gornjeg doma Parlamenta Velike Britanije

24. septembar 2013. Predsednik i članovi Odbora za spoljne poslove, Odbora za evropske integracije i PGP sa Velikom Britanijom u razgovoru sa predsednicom Gornjeg doma Parlamenta Velike Britanije

Utorak, 24. septembar 2013.

Predsednica Gornjeg doma Parlamenta Velike Britanije u poseti Narodnoj skupštini

Predsednica Gornjeg doma Parlamenta Velike Britanije baronesa Fransis D`Souza (Baroness Frances D'Souza) posetila je danas Narodnu skupštinu, gde je imala odvojene susrete sa članovima više odbora, kao i sa članovima Poslaničke grupe prijateljstva sa Velikom Britanijom i Ženske parlamentarne mreže.


Tokom zajedničkog sastanka sa predsednicom Gornjeg doma britanskog Parlamenta, predsednici i članovi Odbora za spoljne poslove, Odbora za evropske integracije i Poslaničke grupe prijateljstva sa Velikom Britanijom razmenili su mišljenja o procesu evrointegracija Srbije, ulozi Narodne skupštine u tom procesu, položaju Narodne skupštine u sistemu podele vlasti u Srbiji, otvorenosti ka građanima, kao i o mogućnostima unapređenja saradnje parlamenata Srbije i Velike Britanije.
U razgovoru sa baronesom D`Souza, predsednik Odbora za spoljne poslove Miloš Aligrudić ukazao je da se većina narodnih poslanika zalaže za za evrointegracije Srbije, ali je izdvojio i stav narodnih poslanike Demokratske stranke Srbije, čiji je on član, koji smatraju da evrointegracije nisu prioritet Srbije, već da Srbija sa Evropskom unijom treba da gradi dobre bilateralne odnose zasnovane na principu uzajamne koristi, pre svega radi ekonomskog razvoja Srbije.
Govoreći o procesu evropskih integracija Srbije, predsednica Odobora za evropske integracije Nataša Vučković istakla je da početak pregovaračkog procesa otvara novu faza rada za Narodnu sdkupštinu i da treba razmotriti načine na koje će Narodna skupština učestvovati u tom procesu. Kontrolana uloga parlamenta je naročito bitna u procesu praćenja pregovora i neophodno je dodatno unaprediti parlamentarne mehanizme za kontrolu primene zakona i kontrolu izvršne vlasti, istakla je Vučković. Predsednica Odbora je ukazala i da je u pripremi Nacrt rezolucije kojom će se definisati uloga Narodne skupštine u procesu pregovora za članstvo u Evropskoj uniji.
Predsednica Poslaničke grupe prijateljstva sa Velikom Britanijom dr Dijana Vukomanović naglasila je tradicionalno prijateljske odnose Srbije i Velike Britanije i izrazila zahvalnost za podršku Velike Britanije Srbiji u evropskim integracijama. Predsednica PGP ukazala je na značaj koji iskustva britanskog Parlamenta mogu imati za unapređenje rada Narodne skupštine i posebno se osvrnula na podršku koju Vestminsterska fondacija za demokratiju pruža Narodnoj skupštini u cilju otvaranja ka javnosti i građanima.

Sastanku sa predsednicom Gornjeg doma Parlamenta Velike Britanije prisustvovale su i zamenica predsednika Odbora za spoljne poslove Irena Vujović i zamenica člana u ovom Odboru Irena Aleksić.

* * *

Prilikom zajedničkog susreta sa delegacijom Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova i članicama Ženske parlamentarne mreže, predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović poželeo je dobrodošlicu predsednici Gornjeg doma i zahvalio na doprinosu velikog broja organizacija iz Velike Britanije u ostvarivanju rodne ravnopravnosti u Srbiji. Ističući da je Narodna skupština ratifikovala skoro sve međunarodne sporazume koji se odnose na zaštitu ljudskih prava. Omerović je ukazao i na značaj saradnje Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova sa nezavisnim regulatornim telima i civilnim sektorom i najavio da će od jesenjeg zasedanja Narodne skupštine pozivati i njihove predstavnike na svaku sednicu Odbora. Predsednik Odbora je najavio i da u istom periodu, očekuje ratifikaciju Istanbulske konvencije potiv nasilja nad ženama.
Članice Ženske parlamentarne mreže Tamara Tripić, Dubravka Filipovski, Donka Banović i Zlata Đerić istakle su da je mreža nastala tako što su poslanice odlučile da se udruže bez obzira na političku pripadnost i okupe oko osnovnih problema društva, koji se odnose se na diskriminaciju žena, nasilje nad ženama i njihovo učešće u lokalnim samoupravama. Govoreći o učešću žena u političkom životu Srbije, istakle su da, po prvi put, u srpskom Parlamentu od ukupnog broja narodnih poslanika ima 30 odsto žena, za razliku od izvršne vlasti gde je taj broj manji. Članice Ženske parlamentarne mreže su ocenile i da je ostvaren značajan napredak u komunikaciji sa građanima, zahvaljujući projektu Otvoreni parlament. Posebno su naglasile da je Srbija jedna od prvih zemalja koja je primenila Rezoluciju 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, kao i da je među retkim zemljama koje su dobile pozitivne ocene primene Nacionalnog akcionog plana.
Tokom razgovora, baronesa Fransis D`Souza najviše se interesovala za komunikaciju Parlameta sa građanima Srbije, kao i za položaj nacionalnih manjina i zaštitu žena. Ona je pozdravila visok procenat žena u srpskom Parlamentu i ocenila da su od strane Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova i Ženske parlamentarne mreže napravljeni značajni koraci u zaštiti ljudskih prava, žena i nacionalnih manjina, što ima značaj za dalju demokratizaciju društva u Srbiji.

* * *
Predsednica Gornjeg doma Parlamenta Velike Britanije baronesa Fransis D`Souza susrela se i sa članovima Odbora za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja.
Pozdravljajući, u ime Odbora, predsednicu Gornjeg doma, zamenik predsednika Odbora Nenad Konstantinović izrazio je zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom sa Parlamentom Velike Britanije, posebno sa Vestminsterskom fondacijom za demokratiju koja pruža podršku Narodnoj skupštini, s ciljem da se ojača uloga parlamenta i narodnih poslanika u reformskim procesima u Srbiji. On je upoznao baronesu D`Souza sa reformom parlamenta koja je 2010. godine počela donošenjem Zakona o Narodnoj skupštini, novog Poslovnika i uvođenjem e-parlamenta, a koja ima za cilj da unapredi rad Narodne skupštine i omogući veću otvorenost prema građanima i javnosti. Posebno je naglasio da su reforma parlamenta, kao i svi projekti, započeti u prethodnom sazivu, nastavljeni i posle promene vlasti.
Baronesa Fransis D`Souza se interesovala koja iskustva u funkcionisanju Parlamenta Velike Britanije bi mogla pomoći unapređenju rada Narodne skupštine. Konstantinović je odgovorio da je to, pre svega, kontrolna funkcija parlamenta, ocenivši da je to najbolja praksa koju Narodna skupština treba da prihvati od britanskog Parlamenta. Pored toga, u izradi kodeksa ponašanja, koji je u Narodnoj skupštini u završnoj fazi, neka rešenja preuzeta su iz Kodeksa ponašanja Parlamenta Velike Britanije i Evropskog parlamenta, rekao je Konstantinović.
Učestvujući u razgovoru, članovi Odbora Dejan Mihajlov, Milisav Petronijević, Olgica Batić i Vladimir Ilić su takođe ocenili da Narodna skupština treba dalje da jača svoje kapacitete. Ukazujući na potrebu jačanja kontrolne uloge Narodne skupštine i uspostavljanja direktne komunikacije građana i narodnih poslanika, izneli su mišljenje da promenom izbornog sistema treba približiti parlament biračima i uspostaviti čvršće veze poslanika i građana i na taj način doprineti jačanju poverenja građana i većem ugledu Narodne skupštine u javnosti.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31