20. novembar 2024. Učesnici Konferencije

20. novembar 2024. Učesnici Konferencije

Sreda, 20. novembar 2024.

Potpredsednik Narodne skupštine Jovan Janjić na Konferenciji o apatridiji

Poptredsednik Narodne skupštine Jovan Janjić učestovovao je na Konferenciji „70 godina Konvencije o statusu lica bez državljanstva i 10 godina kampanje Ja pripadam – Šta smo postigli, a šta donosi budućnost“, koja je danas održana u Narodnoj skupštini.


Tim povodom Janjić je istakao da ovaj jubilej, 70 godina od usvajanja Konvencije o statusu lica bez državljanstva, podseća na činjenicu da je u godinama posle Drugog svetskog rata, na svetskom nivou, imeprativno istaknuto poštovanje ljudskih prava, kako bi svaki čovek imao svoje mesto u društvu, sa svim pripadajućim pravima i obavezama shodno ljudskom dostojanstvu. On je podsetio da pomenuta Konvencija polazi od toga da i Povelja UN, ali i Svetska deklaracija o pravima čoveka utvrđuju načelo kojim sva ljudska bića, bez razlike, treba da uživaju prava čoveka i osnovne slobode.

„Čovek bez državljanstva nema državnu zaštitu, a iz takvog statusa mogu da ishode i druge, mnogo dublje posledice, poput onemogućene slobode kretanja, sticanja i posedovanja imovine, onemogućavanje obrazovanja, nepostojanje mogućnosti za odgovarajuću medicinsku negu, za legalno zapošljavanje, za legalno zaključenje braka, i drugo. Ta lica se suočavaju sa diskriminacijom i nisu u mogućnosti da aktivno učestvuju u društvenom, životu“, poručio je Janjić.

On je dodao da je Republika Srbija potpisivanjem Konvencije postavila temelj svojih daljih aktivnosti na iskorenjivanju apatridije. Srbija je i kroz pravni sistem i na delu pokazala posvećenost rešavanju problema lica bez dokumenata i onih u riziku od apatridije, naveo je Janjić.

„U saradnji sa UNHCR i civilnim društvom Srbija je sprovela niz konkretnih aktivnosti u pravcu ostvarivanja prava na lična dokumenta sa kojima se suočavaju neki od naših sugrađana. U odlučnoj nameri da se prevaziđu ovi problemi, naročito upis u matičnu knjigu rođenih, potvrđivanje državljanstva i prijava prebivališta, izmenjeni su relevantni propisi i harmonizovana praksa rada državnih organa, kako bi se zakonske izmene na pravilan način i efikasno implementirale. Problem apatridije nije takav da se rešava jednom za svagda, to je problem za koji neprestano postoji rizik da se iznova pojavi“, istakao je Janjić.

Uprkos velikom trudu UNHCR i svih partnera na rešavanju problema apatridije, u ovom trenutnu u svetu ima više od 4,4 miliona ljudi suočenih sa ovim problemom, zaključio je Janjić i zahvalio svima u našoj zemlji na posvećenom radu na humanom zadatku iskorenjivanja apatridije.

Konferenciju „70 godina Konvencije o statusu lica bez državljanstva i 10 godina kampanje Ja pripadam – Šta smo postigli, a šta donosi budućnost“, koja se odnosila na napredak na polju iskorenjivanja rizika od apatridije i budućim aktivnostima u rešavanju ovog problema u našoj zemlji, organizovali su Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i UNHCR.


Foto galerija


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
petak, 9. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja