Četvrtak, 29. septembar 2011.

Poslanička pitanja u septembru

Narodni poslanici su, u skladu sa članom 205. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, 29. septembra od 16 do 19 časova, postavili više pitanja Vladi Republike Srbije.


Na postavljena pitanja narodnih poslanika odgovarali su predsednik Vlade Republike Srbije Mirko Cvetković, ministar zdravlja Zoran Stanković i ministar za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković, a prusustvovali su i potpredsednik Vlade Božidar Đelić i ministar prosvete i nauke Žarko Obradović. Pored članova Vlade, na pitanja narodnih poslanika u vezi sa aktuelnom situacijom na Kosovu i Metohiji odgovarao je i šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović.

Na početku rada, Narodna skupština Republike Srbije je, na sednici Jedanaestog vanrednog zasedanja u 2011. godini, na predlog Administrativnog odbora, konstatovala da je prestao mandat, pre isteka vremena na koji su izabrani, narodnim poslanicima Dragom Damnjanoviću i Nebojši Zdravkoviću, izabranim sa Izborne liste Za evropsku Srbiju - Boris Tadić, danom podnošenja ostavke, odnosno 27. septembra 2011. godine.

U toku sednice, Narodna skupština konstatovala je, na predlog Administrativnog odbora, da su se stekli uslovi za potvrđivanje mandata narodnim poslanicima Jaroslavu Hrebiku i Nikoli Stojšiću, izabranim sa Izborne liste Za evropsku Srbiju – Boris Tadić.

Poslanička pitanja postavili su narodni poslanici Riza Halimi, Velimir Ilić, Bojan Đurić, Slobodan Samardžić, Jorgovanka Tabaković, Boris Aleksić, Srđan Milivojević, Aleksandra Janković, Ivan Andrić, Dragan Šormaz i Milan Avramović.

Narodni poslanik Riza Halimi postavio je pitanje šta Vlada može konktretno da uradi za poboljšanje položaja Albanaca na jugu Srbije, jer je nezaposlenost, kako je rekao, glavni razlog njihovog iseljavanja iz Srbije i traženje azila u razvijenim evropskim državama.

Predsednik Vlade Republike Srbije Mirko Cvetković je rekao da je pitanje stope nezaposlenosti jedno od najtežih pitanja sa kojima se suočava Vlada i da sve mere koje ona preduzima idu u pravcu promene privrednog sistema, povećanja proizvodnje i većeg zapošljavanja.

Ministar za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković složio se sa ocenom da je ekonomska situacija na jugu Srbije jako loša, ali da se ne može posebno govoriti o lošem stanju u Preševu i Bujanovcu van konteksta situacije u kojoj se nalaze i mnoge opštine u Pčinjskom i Jablaničkom okrugu. Kao rukovodilac Koordinacionog tela za jug Srbije, podsetio je na brojne zajedničke projekte i akcije koje su sprovedene u poslednje tri godine u rešavanju problema i unapređenju života u mnogim sferama, kao i u rešavanju problema azilanata. Odgovarajući na primedbu poslanika Halimija u vezi sa predstojećim popisom u Srbiji, Marković je ocenio da je nema tehničkih razloga za bojkot popisa i da je to loša politička odluka koja će opteretiti odnose u Bujanovcu i Preševu. On je apelovao na Albance sa juga Srbije da ne bojkotuju popis, koji je prema njegovim rečima civilizacijska tekovina i u potpunosti u skladu sa standardima koji postoje u međunarodnoj zajednici.

Narodni poslanik Velimir Ilić pitao je premijera Cvetkovića ko je odobrio ovoj Vladi i dao joj legitimitet da uvede Euleks na Kosovo i da li Vlada ima većinu. Predsednik Vlade je odgovorio da je opšte poznata stvar da je Euleks došao na osnovu dokumenta od šest tačaka generalnog sekretara UN, a na Ilićevo pitanje o tome da li Vlada ima većinu, Cvetković je rekao da će se to videti kada se u Skupštini bude raspravljalo o rebalansu ovogodišnjeg budžeta.

Na pitanje ovog narodnog poslanika kako je moguće da neko u 21. veku puca na sanitet koji vozi ranjene i povređene, Cvetković je naglasio da niko ne odobrava to što se nedavno dogodilo na administrativnom prelazu Jarinje i ponovio da je Vlada na sednici donela zaključak u kome od UN traži da se čitav slučaj detaljno istraži .

Ministar zdravlja Zoran Stanković je rekao da su poznati slučajevi da se u oružanim sukobima pucalo na sanitet i naveo da se to dogodilo i tokom napada u Dobrovoljačkoj ulici i tokom NATO bombardovanja Srbije 1999. godine. Dodao je da su dva saniteta upućena na pregled i da je povređenom vozaču ukazana lekarska pomoć u Kosovskoj Mitrovici.

Narodni poslanik Bojan Đurić upitao je Borislava Stefanovića šta je mislio kada je rekao da je Srbija u “pat poziciji”, a šef pregovaračkog tima je odgovorio da je to situacija u kojoj međunarodna zajednica stoji na poziciji da nema promene stanja ustanovljenog jednostranim potezima Prištine, a Srbi na Kosovu da ima. Na pitanje poslanika Đurića kako će Beograd izaći iz ove pozicije i njegovu ocenu da je rešenje prihvatanje plana Martija Ahtisarija, odgovorio je da je Ahtisarijev plan neprihvatljiv za Srbiju, jer vodi nezavisnosti Kosova i nije dobio potvrdu Saveta bezbednosti.

Borislav Stefanović je istakao da Srbija nije prekinula razgovore sa Prištinom već da su oni odloženi i da će vrlo brzo biti nastavljeni. On je rekao da strategija Srbije nije odlaganje, nego rešavanje problema kroz dogovor, jer je dijalog jedini način da se problemi reše. Međutim, Srbija nije mogla da nastavi dijalog sa Prištinom o pitanjima električne energije, telefona i regionalnih inicijtiva u momentu kad je pucano na nenaoružane ljude na severu Kosova.

Narodni poslanik Slobodan Samardžić je pitao Vladu zbog čega, kako je rekao, dozvoljava da se Kfor pretvori u NATO i, pošto je premijer Cvetković ranije napustio salu, konstatovao da u parlamentu nema kome da postavi pitanje, navodeći da tu nisu ministri resorno zaduženi za ovo što se sada događa.

Predsedavajuća sednici, potpredsednica Narodne skupštine Gordana Čomić je rekla da će, pošto je Samardžić naveo da nema koga da pita, njegovo pitanje biti prosleđeno Vladi pisanim putem.

Na pitanje narodne poslanice Jorgovanke Tabaković da li je bilo neophodno zaduživanje u evro obveznicama u ovako kriznom vremenu, predsednik Vlade je rekao da u javnosti, pa i u Skupštini, ima dosta nerazumevanja oko pitanja evro obveznica. Naveo je da je Vlada, pored tri kanala za održavanje likvidnosti budžeta, obezbedila i četvrti kanal i da će emitovanje evro obveznice na svetskom finansijskom tržištu obogatiti kanale za finansiranje tekuće likvidnosti budžeta Srbije. Dodao je da ne stoje pritužbe ili kritike da se tu radi o novom zaduživanju, da se time obezbeđuju dodatna sredstva za privredu i da sve zemlje u okruženju već imaju evro obveznice.

Jorgovanka Tabaković je upitala kako je ova Vlada od marta do danas promenila odnos prema Kosovu, a Borislav Stefanović je odgovorio da je činjenica da niti Srbija može da odustane od evropskog puta, niti može da odustane od Kosova i da nije tačno da je Srbija odustala od utvrđene politike.

Narodnog poslanika Borisa Aleksića interesovalo je šta će Vlada uraditi ako NATO i Kfor napadnu Srbe na barikadama. Premijer Cvetković je odgovorio da bi prvi otišao na Kosovo ukoliko bi to pomoglo da se problemi reše i naglasio da Vlada Srbije neprestano prati situaciju i da je njena politika dijalog, razgovor, diplomatija, UN i sve ono što može da se učini a da se ne ulazi u ratne sukobe.

Narodni poslanik Srđan Milivojević je zatražio od ministra zdravlja da informaciju o stanju povređenih u sukobima na administrativnim prelazima na Kosovu. Ministar Stanković je saopštio da je povređeno ukupno 118 Srba i da za sada nema potrebe da se povređeni zbrinjavaju u Srbiji. Ocenio je da je snabdevenost lekovima i medicinskim materijolom u Kosovskoj Mitrovici i enklavama dobra i da je Ministarstvo zdravlja obezbedilo sve neophodne količine lekova i derivata krvi.

Narodna poslanica Aleksandra Janković je upitala da li Vlada ima stav po pitanju održavanja Parade ponosa i šta će premijer preduzeti da se ona ne održi u situaciji kad južna pokrajina gori. Cvetković je istakao da je stav cele Vlade da se poštuje Ustav i prava na različitost i da Vlada nije razmatrala pitanje održavanja Parade ponosa niti je ikada razmatrala pitanje ljudi koji žele da protestuju. Objasnio je da će policija, u skladu sa bezbednosnom situacijom, proceniti da li će Parada ponosa biti održana i oni će imati svoj stav o tome. Ministar zdravlja Zoran Stanković je rekao da je zdravstveni sistem Srbije u pripravnosti da pomiogne svima kojima je pomoć potrebna, uključujući i učesnike Parade ponosa.

Narodni poslanik Ivan Andrić je postavio pitanje zašto se Srbija zadužila milijardu dolara i da li je taj dug direktna posledica Zakona o decentralizaciji koji je usvojen pre tri measeca i koji je ostavio takvu rupu u budžetu koja se ne može pokriti iz tekućih prohoda.

Premijer Cvetković je odgovorio da takve spekulacije nisu tačne i da će se ovo zaduženje koristiti za iste one stvari za koje se koristi i tekuće zaduženje. Na Andrićevo pitanje zašto smo se zadužili pod tako nepovoljnim uslovima, Cvetković je rekao da nije tačno da je ovo zaduženje vezano za novi budžet, već je bilo predviđeno u budžetu koji je sada na snazi.

Na pitanje Dragana Šormaza šta je u politici Republike Srbije i njene Vlade crvena linija preko koje Srbija ne može da pređe, predsednik Cvetković je odgovorio da crvena linija znači da se istovremeno ne odustane od evropskih integracija i ne odustane od borbe za Kosovo i Metohiju. Premijer je naglasio da ova vlada nikada neće okrenuti leđa ljudima koji dole žive, da u punoj meri stoji uz srpski narod na Kosovu Metohiji i da nije ravnodušna prema bilo čijim patnjama.

Narodni poslanik Milan Avramović zatražio je da se zakaže sednica Skupštine u Štrpcu i da se popis sprovede na KiM kako bi se videlo koliko tamo ima Srba. Predsednik Cvetković je rekao da nije razumeo pitanje, ali je razumeo neslaganje sa diplomatskim sredstvima, pa je zatražio od poslanika Avramovića da predloži druga nediplomatska sredstva koja bi Vlada trebalo da preduzme.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5