Sreda, 15. mart 2017.

Podstaći osobe sa invaliditetom na veće učešće u politici

Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Maja Gojković učestvovala je na Nacionalnoj konferenciji „Jačanje političkog učešća osoba sa invaliditetom u Srbiji“, u organizaciji Centra za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije i Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom Srbije.


Gojković je tom prilikom naglasila da je potrebno podstaći i pomoći učešće osoba sa invaliditetom u svim sferama društva, pa tako i u političkom životu i ukazala da je to posebno važno imajući u vidu da, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u Srbiji živi oko 800.000 građana sa nekim oblikom invaliditeta.

Predsednica Narodne skupštine je ukazala da pored mnogih fizičkih prepreka sa kojima se suočavaju svakodnevno, jedna od najupornijih jesu stereotipi i predrasude.

„Zato želim da istaknem da su potencijali i mogućnosti osoba sa invaliditetom izuzetno značajni za razvoj i napredak našeg društva. Na njih treba da gledamo kao na građane koji jednako posvećeno mogu dati nesumnjiv doprinos i sa kojima zajedno možemo da gradimo društvo tolerancije, solidarnosti i ravnopravnosti“, istakla je Gojković.

Gojković je navela i da Narodna skupština nastoji da u zakonodavni okvir uključi sva neophodna rešenja koja će osobama sa invaliditetom u Srbiji omogućiti bolji i kvalitetniji život i veću samostalnost.

Prema njenim rečima, pored krovnog zakona o zabrani diskriminacije, kao i o zabrani diskriminacije osoba sa invaliditetom, Skupština Srbije je usvojila i Zakon o socijalnoj zaštiti, Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, kao i dva posebno važna zakona za kvalitetan život i uklanjanje prepreka - Zakon o upotrebi znakovnog jezika i Zakon o kretanju uz pomoć psa vodiča.

Podsetila je i da je Narodna skupština zakonodavni okvir upotpunila i donošenjem Dopuna Zakona o sprečavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom, kako bi omogućila licima koja nisu u mogućnosti da se svojeručno potpišu zbog telesnih ili senzornih oštećenja da ostvare svoja biračka prava.

Gojković je ukazala da su posvećenim radom na jačanju političkog učešća osoba sa invaliditetom u Srbiji doneta uputstva Republičke izborne komisije i Regulatornog tela za elektronske medije kojima je predviđeno da na svim biračkim mestima slabovidi i slepi mogu da se kreću uz pomoć pasa vodiča, gde god je to moguće, biračka mesta biće u prizemlju kako bi se olakšalo kretanje, a medijski servisi su u obavezi da predizborni program emituju tako da bude dostupan gledaocima sa oštećenim sluhom.

Predsednica Skupštine Srbije je napomenula da je Parlament napravio još jedan važan pomak formiranjem parlamentarne Radne grupe za osnaživanje osoba sa invaliditetom u politici.

Skupština Srbije je decembra 2015. godine podržala realizaciju projekta Centra za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije i Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom Srbije, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

Direktorka projekta Gordana Rajkov takođe je, kao značajan rezultat, izdvojila osnivanje Radne parlamentarne grupe za osnaživanje osoba sa invaliditetom u politici i naglasila da Srbija, pored Velike Britanije i Škotske, jedina u Evropi ima takvo telo, dodajući da takva grupa postoji samo još u Evropskom parlamentu.

Na konferenciji su govorili predsednik Republičke izborne komisije Vladimir Dimitrijević, koja je prvi put ove godine formirala Radnu grupu za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom, kao i ministarka držane uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković i ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5