Utorak, 9. jun 2009. - Sreda, 8. jul 2009.

Osmo vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini

Osmo vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini, koje je predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof. dr Slavica Đukić-Dejanović sazvala na zahtev Vlade Republike Srbije, počelo je u utorak, 9. juna 2009. godine, u 11,10 časova. U Zahtevu za održavanje sednice određen je sledeći dnevni red: 1. Predlog zakona o regionalnom razvoju, koji je podnela Vlada, 2. Predlog zakona o zaštiti konkurencije, koji je podnela Vlada, 3. Predlog zakona o kontroli državne pomoći, koji je podnela Vlada, 4. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o investicionim fondovima, koji je podnela Vlada, 5. Predlog zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju, koji je podnela Vlada, 6. Predlog zakona o udruženjima, koji je podnela Vlada, 7. Predlog zakona o komunalnoj policiji, koji je podnela Vlada i 8. Predlog zakona o elektronskom dokumentu koji je podnela Vlada.



Osmo vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini, koje je predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof. dr Slavica Đukić-Dejanović sazvala na zahtev Vlade Republike Srbije, počelo je u utorak, 9. juna 2009. godine, u 11,10 časova.

U Zahtevu za održavanje sednice određen je sledeći dnevni red:


1.
Predlog zakona o regionalnom razvoju, koji je podnela Vlada,

2. Predlog zakona o zaštiti konkurencije, koji je podnela Vlada,

3. Predlog zakona o kontroli državne pomoći, koji je podnela Vlada,

4. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o investicionim fondovima, koji je
podnela Vlada,

5. Predlog zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju, koji je podnela Vlada,

6. Predlog zakona o udruženjima, koji je podnela Vlada,

7. Predlog zakona o komunalnoj policiji, koji je podnela Vlada i

8. Predlog zakona o elektronskom dokumentu koji je podnela Vlada.


Na početku rada, narodni poslanici su, u skladu sa članom 225. Poslovnika, zatražili obaveštenja ili objašnjenja i postavili više pitanja Vladi Republike Srbije i predsednici Narodne skupštine.

Narodna skupština je većinom glasova prihvatila predlog da se o tačkama 3, 4. i 5. dnevnog reda obavi zajednički načelni pretres.

Obrazlažući Predlog zakona o regionalnom razvoju, potpredsednik Vlade Srbije i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić je istakao da je to najvažniji zakon iz oblasti privrednog razvoja u ovoj godini i jedan od bitnih koraka ka decentralizaciji Srbije. Srbija je jedna od retkih zemalja koja nema definisan taj zakon, a njegova izrada trajala je dve godine, rekao je Dinkić i kao razloge za njegovo donošenje naveo ravnomerniji regionalni razvoj svih područja Srbije. Odnos između najrazvijenije i najjnerazvijenije opštine je 1:15, a velike su i razlike u primanjima građana u različitim područjima, kao i migracije stanovništva, naglasio je Dinkić i dodao da predloženi zakon predviđa podelu Srbije na sedam statističkih regiona - Vojvodinu, Beograd, Zapadnu, Istočnu, Južnu, Centralnu Srbiju i Kosovo i Metohiju. Ministar ekonomije i regionalnog razvoja je naglasio da zakon predviđa formiranje Nacionalnog saveta, koji će kreirati regionalni razvoj i definisati prioritete Nacionalne agencije, kao i sedam regionalnih saveta i agencija.

Do kraja dana, Narodna skupština zaključila je načelni pretres o Predlogu zakona o regionalnom razvoju.

Drugog dana rada, 10. juna, Narodna skupština vodila je načelnu raspravu o Predlogu zakona o zaštiti konkurencije.

Predstavljajući novi zakon, ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević je rekao da će ovaj zakon omogućiti veći priliv stranih investicija u Srbiju i sprečiti zloupotrebe u tržišnoj utakmici, a pre svega sve oblike nelojalne konkurencije. To je jedan od najvažnijih zakona za svaku tržišnu privredu, čije donošenje je jedan od uslova za dalje približavanje Srbije Evropskoj uniji, rekao je ministar Milosavljević i dodao da se zakonom predviđaju sankcije za sve vrste povreda konkurencije, a posebno za monopolski položaj na tržištu.

Novim zakonom će se unaprediti mehanizmi i povećati efikasnost u sankcionisanju povreda konkurencije, a Komisija za zaštitu konkurencije dobiće mnogo šira ovlašćenja, istakao je Milosavljević i pozvao narodne poslanike da usvoje zakon.


Tokom dana, Narodna skupština je zaključila načelnu raspravu o Predlogu zakona o zaštiti konkurencije.


U nastavku rada, Narodna skupština počela je zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o kontroli državne pomoći, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o investicionim fondovima i Predlogu zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju. Obrazložući predloge ovih zakona, ministarka finansija Diana Dragutinović je posebno istakla da su oni u skladu sa propisima Evropske unije.

Predlogom zakona o kontroli državne pomoći prvi put se u Srbiji uspostavlja sistem kontrole državne pomoći, rekla je ministarka Dragutinović i dodala da se zakon ne odnosi na poljoprivredne proizvode i proizvode ribarstva.

Prema njenim rečima, izmene i dopune Zakona o investicionim fondovima imaju za cilj da se, u uslovima ekonomske krize, postojeći zakon učini manje restriktivnim. Dodala je i da su izmenama ovog zakona proširene mogućnosti za ulaganja investicionih fondova.

Ministarka Dragutinović je istakla da je da će Predlog zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju doprineti podizanju kvaliteta usluga obaveznog osiguranja.


Do kraja dana, Narodna skupština je obavila zajednički načelni pretres o sva tri navedena zakona.

Trećeg dana, 11. juna, narodni poslanici nastavili su rad raspravom u načelu o Predlogu zakona o udruženjima.

Pre prelaska na rad po dnevnom redu narodni poslanici Vladan Batić, Miloš Radulović, Riza Halimi, Judita Popović, Vladimir Milentijević, Dragan Todorović, Jorgovanka Tabaković i Velimir Ilić iskoristili su pravo po članu 235. Poslovnika zatraživši obaveštenja i objašnjenja od nadležnih institucija.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković istakao je, predstavljajući narodnim poslanicima Predlog zakona o udruženjima, da se njime potpuno liberalizuje sistem osnivanja udruženja građana - tri fizička ili tri pravna lica dovoljna su za osnivanje udruženja građana. Udruženje ne mora biti registrovano kod nadležnog državnog organa, ako ne želi svojstvo pravnog lica, već se samo prijavljuje. Nadležni državni organ ne može da ceni svrsishodnost i celishodnost upisa. Predlogom se predviđa da i maloletna lica mogu da osnivaju udruženja građana. Takođe, Predlogom je predviđeno da postoji samo jedan registar udruženja građana, a registracija se vrši u Agenciji za privredne registre, dok će nadzor nad obavljenim poslom vršiti Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Predlogom zakona je definisano da finansiranje udruženja građana mora biti transparentno, a takođe je regulisan i rad predstavništava stranih udruženja.

U nastavku rada, Narodna skupština okončala je načelni pretres o Predlogu zakona o udruženjima i započela načelni pretres o Predlogu zakona o komunalnoj policiji. I ovaj Predlog zakona, narodnim poslanicima predstavio je ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković. On je u svom obraćanju Narodnoj skupštini istakao da Predlogom zakona o komunalnoj policiji komunalni red u gradovima dobija adekvatnu zaštitu, lokalna samouprava instrument njegovog održavanja, a građani službu kojoj mogu da se obrate i koja im je na usluzi. Komunalana policija se osniva kao posebna služba sa posebnim obeležjima i ovlašćenjima. Komunalni policajci (jedan na 5.000 stanovnika) imaće uniforme, posebna vozila, ali i sredstva prinude (pendrek i lisice), koja mogu da primene u skladu sa propisima. Komunalni policajci će proći poseban program obuke, koji utvrđuju Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Ministar je dodao da je Predlog zakona izrađen u skladu sa evropskim standardima i da će, stupaljem na snagu, bitno promeniti lokalnu samoupravu, a predstavljaće i svojevrstan vid testa za gradove u Srbiji.

Do kraja dana, narodni poslanici okončali su raspravu u načelu o Predlogu zakona o komunalnoj policiji.


Četvrtog dana rada, 12. juna, narodni poslanici obavili su načelnu raspravu o Predlogu zakona o elektronskom dokumentu.

Ministar za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić, predstavljajući narodnim poslanicima Predlog zakona o elektronskom dokumentu, naglasila je da Predlog zakona predstavlja korak dalje u pravnom uređivanju elektronskog poslovanja, sa posebnim akcentom na uređivanje onih pitanja koja su bitna za praksu, odnosno funkcionisanje elektronskog poslovanja. Predlogom se propisuju uslovi koje treba da ispunjava elektronski dokument, kako bi bio pravno relevantan u pravnom prometu, upravnim, sudskim i drugim postupcima, kao i prava, obaveze i odgovornosti u vezi sa upotrebom elektronskog dokumenta. Predlogom se uređuje i pitanje pravnog položaja elektronskog dokumenta u pravnim poslovima. Osnovno zakonsko rešenje jeste, da se elektronskom dokumentu ne može osporiti punovažnost i dokazna snaga samo zato što je on u elektronskom obliku.

U popodnevnom delu rada, narodni poslanici započeli su raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o regionalnom razvoju.

Petog dana rada, 15.juna, Narodna skupština nastavila je pretres u pojedinostima o Predlogu zakona o regionalnom razvoju.

Do kraja dana, Narodna skupština zaključila je pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Šestog dana rada, 16. juna, Narodna skupština obavila je pretres u pojedinistima o Predlogu zakona o zaštiti konkurencije.

Na početku rada, narodni poslanici Vladan Batić, Konstantin Arsenović, Aleksandra Janković, Slobodan Maraš, Miloš Aligrudić i Dragan Todorović su, u skladu sa članom 235. Poslovnika, zatražili obaveštenja ili objašnjenja i postavili više pitanja Vladi Republike Srbije i predsednici Narodne skupštine.

U popodnevnom delu rada, narodni poslanici obavili su raspravu u pojedninostima o Predlogu zakona o kontroli državne pomoći.


Sedmog dana, 17. juna, narodni poslanici nastavili su rad raspravom u pojedinostima o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o investicionim fondovima.

U prepodnevnom delu rada, Narodna skupština obavila je pretres u pojedinostima o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o investicionim fondovima i započela raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju.

Predsednica Narodne skupštine prof. dr Slavica Đukić-Dejanović obavestila je narodne poslanike da će, u četvrtak, 18. juna 2009. godine, u Centralnom holu Doma Narodne skupštine, sa početkom u 10 časova, biti organizovano javno glasanje za podršku kandidaturi Đavolje varoši za „SEDAM SVETSKIH ČUDA PRIRODE“. Predsednica je dodala da je prirodni fenomen „Đavolja varoš“ zvanično na listi kandidata za „SEDAM SVETSKIH ČUDA PRIRODE“, kao jedini predstavnik Srbije i pozvala narodne poslanike da se uključe u kampanju.

Takođe, predsednica Narodne skupštine obavestila je Narodnu skupštinu da se, 18. i 19. juna 2009. godine, u Maloj sali Doma Narodne skupštine, sa početkom u 9 časova, održava javna rasprava o temama od značaja za izradu Predloga zakona o Narodnoj skupštini i Predloga poslovnika Narodne skupštine i pozvala narodne poslanike da uzmu učešće u javnoj raspravi.

Do kraja dana, Narodna skupština obavila je raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju.

Osmog dana rada, 18. juna, Narodna skupština nastavila je rad pretresom u pojedinostima o Predlogu zakona o udruženjima. U radu Narodne skupštine učestvovao je Milan Marković, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu.

Pre prelaska na raspravu o amandmanima, narodni poslanici Vladan Batić, Zlata Đerić, Milica Vojić-Marković i Dragan Todorović zatražili su obaveštenja i objašnjenja od nadležnih institucija, u skladu sa članom 235. Poslovnika Narodne skupštine.

U toku prepodnevnog dela sednice, predsedavajuća, potpredsednica Narodne skupštine Gordana Čomić obavestila je narodne poslanike da deo sednice, sa galerije Velike sale, prate predstavnici mladih sa Opštine Stari grad, koje je pozdravilau ime Narodne skupštine.

Do kraja dana, Narodna skupština zaključila je pretres Predloga zakona o udruženjima u pojedinostima.

Na kraju rasprave, završnu reč dao je ministar Milan Marković, koji je ocenio da će ovaj zakon biti dobra osnova za udruživanje građana.

Devetog dana rada, 23. juna, Narodna skupština obavila je pretres u pojedinostima o Predlogu zakona o komunalnoj policiji i Predlogu zakona o elektronskom dokumentu.

Pre prelaska na raspravu o amandmanima, narodni poslanici Vladan Batić, Miroslav Markićević, Zoran Ostojić, Željko Tomić, Dragan Todorović i Aleksandar Jugović zatražili su obaveštenja ili objašnjenja od nadležnih institucija, u skladu sa članom 235. Poslovnika Narodne skupštine.

Pošto je Narodna skupština obavila raspravu u načelu i u pojedinostima o svim tačkama dnevnog reda sednice, predsednica Narodne skupštine prof. dr Slavica Đukić-Dejanović obavestila je narodne poslanike da će naknadno odrediti Dan za glasanje.

Dan za glasanje


U Danu za glasanje, 8. jula, Narodna skupština izjašnjavala se o tačkama dnevnog reda Osmog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.

Narodna skupština je većinom glasova narodnih poslanika usvojila: Predlog zakona o regionalnom razvoju, Predlog zakona o zaštiti konkurencije, Predlog zakona o kontroli državne pomoći, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o investicionim fondovima,
Predlog zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju, Predlog zakona o udruženjima, Predlog zakona o komunalnoj policiji i Predlog zakona o elektronskom dokumentu.

Pošto je Narodna skupština obavila razmatranje svih tačaka dnevnog reda ove sednice i odlučivanje o njima, predsednica Narodne skupštine prof. dr Slavica Đukić-Dejanović zaključila je Osmo vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
četvrtak, 28. mart

Ceo kalendar događaja