Četvrtak, 20. oktobar 2011.

Održano javno slušanje na temu „Zdravstvena zaštita adolescenata – u svetlu novih zakonskih odredbi“

Javno slušanje na temu „Zdravstvena zaštita adolescenata – u svetlu novih zakonskih odredbi“, u organizaciji Radne grupe za prava deteta, a u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i UNICEF-om, održano je danas u Domu Narodne skupštine.


Milan Stanimirović, član Radne grupe za prava deteta i moderator javne rasprave, na otvaranju je istakao da zdravlje adolescenata zavisi od sredine u kojoj odrastaju i žive, ali i od odnosa sa zdravstvenim radnicima. Usvojeni Zakon o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti upravo treba da učvrsti taj odnos adolescenata i zdravstvenih radnika, uspostavljajući poverenje među njima, zaključio je Stanimirović.

Predsednica Narodne skupštine i predsedavajuća Radnoj grupi za prava deteta prof. dr Slavica Đukić Dejanović istakla je da razmatranju zdravlja adolescenata treba da se pristupi sa različitih aspekata i da država, lokalna sredina, porodica i radna sredina treba zajednički da se uključe u unapređenje njihovog zdravlja, ali i da uključe adolescenate u proces donošenja odlluka koji se tiču njihovog zdravlja. Zadatak pred svim relevantnim akterima jeste i izgradnja poverenja između zdravstvenih radnika i mladih pacijenata, naglasila je predsednica Narodne skupštine.

Ministar zdravlja prof. dr Zoran Stanković u svom uzlaganju je istakao da je mladima dat prioritet u nacionalnim zdravstvenim dokumentima, jer su oni osetljiva društvena grupa, a njihovo zdravlje je važno za budućnost države. Uključivanje mladih u proces odlučivanja doprinosi boljem upoznavanju sa njihovim potrebama i problemima. Ministar je naglasio da je za bavljenje pitanjem zdravlja mladih potrebno uključiti i druga ministarstva, kao i roditelje, školu, nevladine organizacije. Ministar je konstatovao da je Ministarstvo usvojilo niz propisa i sprovelo niz kampanja koje se bave unapređenjem zdravlja mladih.

Elizabet Paunović, državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja upoznala je prisutne sa usvojenim izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti i sa odredbama Zakona o zdravstvenom osiguranju, a koje se odnose na dostupnost i kvalitet zdravstvene zaštite adolescenata. Ovim zakonskim rešenjima pacijent sa navršenih 15 godina može samostalno da odlučuje o svom zdravlju, ima pravo na poverljivost podataka, kao i na uvid u medicinsku dokumentaciju.

O važnosti poštovanja privatnosti adolescenata i poverljivosti njihovog odnosa sa zdravstvenim radnicima, u kontekstu Konvencije o pravima deteta i preporukama Komiteta za prava deteta Ujedinjenih nacija, govorile suRejčel Hodžkin, koautorka vodiča za implementaciju Konvencije o pravima deteta i dr Jelena Zajeganović Jakovljević, predstavnica UNICEF-a.

U nastavku janog slušanja, dr Aleksandra Stojanović, koautorka stručno-metodološkog uputstva za zdravstvenu zaštitu adolescenata govorila je o poverljivosti u zdravstvenoj zaštiti adolescenata kroz praksu zdravstvenih radnika. Razmišljanja i nedoumice roditelja u vezi sa zakonski određenim pravom deteta na poverljivost prisutnima je iznela predsednica udruženja „Roditelj“ Dragana Soćanin, dok je iz perspektive mladih o tome govorila adolescentkinja koja se bavi vršnjačkom edukacijom Mina Dea Avramović.

Nakon izlaganja, usledila je rasprava na kojoj su prisutni razmenili mišljenja o prednostima i problemima u vezi sa pitanjem privatnosti u lečenju adolescenata, koje određuje Zakon o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Diskutovalo se i o potrebi edukacije zdravstvenih radnika u radu sa mladima, kao i o korisnosti postojanja savetovališta za mlade.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
petak, 19. april

Ceo kalendar događaja