26. oktobar 2015. Učesnici javnog slušanja

26. oktobar 2015. Učesnici javnog slušanja

Ponedeljak, 26. oktobar 2015.

Održano javno slušanje na temu „Starenje – godine života: od privilegije do diskriminacije“

U Domu Narodne skupštine Odbor za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova u saradnji sa Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti i USAID Projektom za reformu pravosuđa i odgovornu vlast održao je javno slušanje na temu „Starenje – godine života: od privilegije do diskriminacije“.


Meho Omerović, predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova, otvorio je javno slušanje o temi starenje, istakavši da mnogi zaobilaze pitanja koja se tiču najstarijeg stanovništva države i da su u našem društvu najdiskriminisanije osobe, posle Roma i osoba sa invaliditetom, stara lica. Predsednik Odbora je izrazio nadu da će današnje javno slušanje doneti odgovore na goruća pitanja koja se tiču starih osoba, ali i da će inicirati promenu zakona koji bi mogli da poprave položaj starih u društvu. „Ako uzmemo osobu koja je starija od 65 godina, živi na selu, ako živi sama i ako je bolesna, nema sredstava za lekove, onda mi kao društvo imamo problem. Današnje pitanje za sve je kako se suočavamo i sagledavamo pomenute probleme i da li imamo mehanizme, kapacitete i instrumente da pomognemo najugroženijima i sprečimo diskriminaciju “, rekao je Omerović.

Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije, istakla je da se Srbija po starosti nacije rangira među najstarije ne samo u Evropi već i u svetu. „Sa jedne strane uspeh je i radost dočekati starost, ali na žalost godine života veoma često postanu oblik diskriminacije. Preliminarna istraživanja su pokazala da je 19,7% stanovništva koje spada u stariju populaciju izloženo nekom vidu nasilja, fizičkom, emotivnom ili nekom drugom.“

Nataša Todorović iz Crvenog krsta Srbije, rekla je da mnogo starijih osoba u stvari i ne zna koja prava i pogodnosti stiču, ali da postoje i mnoge negativne strane starenja kao izolovanost od društva i borba sa siromaštvom. Todorović je iznela podatke Globalnog indeksa koji predstavlja 91% osoba od 60 godina i starijih, a koji približno čini 901 milion ljudi, i meri njihovu dobrobit u četiri ključne oblasti: sigurnost prihoda, zdravlje, lična sposobnost i podsticajno okruženje. Srbija se ove godine našla na 66. mestu, prošle godine nalazila se na 78. mestu, a 2013. godine, kada je Srbija uvrštena u istraživanje, zauzimala je 64. mesto. „Glavni razlog zašto Srbija zauzima ovu poziciju je i dalje visoka stopa nezaposlenosti starijih radnika, što takođe predstavlja diskriminaciju po godinama“, istakla je Todorović.

Srećko Mihailović, sociolog i istraživač javnog mnenja, istakao je da mladost ne treba odvajati od starosti i obrnuto, jer mladi moraju pomagati stare, ali i stari mlade. Govorilo se i o potrebi uključenja civilnog sektora u cilju kreiranja politike zaštite starijih osoba. O ulozi civilnog društva govorila je Nadežda Satarić, iz socionalno-humanitarne organizacije Amity, koja je ukazala da je ključna tačka njihove borbe zagovaranje za brži razvoj usluga i servisa na lokalnom i nacionalnom nivou.

Nakon detaljnih analiza usledila je diskusija, posle koje je predsednik Odbora Meho Omerović, zahvalio prisutnima i napomenuo da će se borba protiv diskriminacije starih nastaviti u još većoj meri i da se mora uticati na svest ljudi o ovoj temi, ali i na državne institucije da se više posvete rešavanju tog problema.



Odbori vezani za ovu aktivnost


Video (1)

Ponedeljak, 26. oktobar 2015. | javno slušanje: Starenje - godine života: od privilegije do diskriminacije 26.10.2015.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5