Petak, 27. maj 2011.

Održana javna diskusija „Dijalog u Parlamentu o deci“

Radna grupa za prava deteta Narodne skupštine i Društvo za razvoj dece i mladih – Otvoreni klub, organizovali su danas javnu diskusiju na temu „Dijalog u Parlamentu o deci“, u zgradi Narodne skupštine.


Javnu diskusiju otvorio je član Radne grupe za prava deteta i potpredsednik Narodne skupštine Nikola Novaković, a uvodnu reč održali su i Ferenc Simon, šef Operativnog sektora Delegacije Evropske unije u Srbiji, Tanja Fajon, poslanica Evropskog parlamenta i Lesli Miler, zamenica direktorke kancelarije UNICEF-a u Srbiji.

Potpredsednik Nikola Novaković, u obraćanju prisutnima istakako je da je interes Narodne skupštine za unapređenje prava deteta podignut na najviši nivo osnivanjem Radne grupe za prava deteta, marta 2009.godine i da je oko toga postignut politički konsenzus. Dodatno, od narednog saziva Narodne skupštine, prema odredbi Poslovnika, formiraće se Odbor za prava deteta. Potpredsednik Novaković je predstavio brojne aktivnosti Radne grupe, od analize predloga zakona i predloga budžeta u skupštinskoj proceduri iz perspektive prava deteta, jačanja nadzorne funkcije Radne grupe u sprovođenju usvojenih zakona i strategija, pa do organizovanja javnih rasprava i seminara koje se tiču dečijih prava. Radna grupa ostvarila je i saradnju sa resornim ministarstvima, Zaštitnikom građana, lokalnim samoupravama u Srbiji, nevladinim organizacijama, kao i međuparlamentarnu saradnju po pitanju prava deteta.

Ferenc Simon je istakako da Evropska unija nije samo politička i ekonomska unija, već i unija vrednosti, među kojima ljudska prava, a posebno dečija prava zauzimaju ključno mesto. Evropska unija podržava u Srbiji projekte socijalne inkluzije i zaštite dece, naročito osetljivih kategorija dece – romske dece i dece iz seoskih područija.

Tanja Fajon je ukazala da su deca ranjiva skupina i da u Evropskoj uniji čak 20 procenata dece živi u uslovima siromaštva. Istakla je da se Evropski parlament bavi pravima deteta u okviru više svojih odbora, usko sarađuje i sa UNICEF-om i drugim nevladinim organizacijama, a da je veliki problem u državama Evropske unije to što deca uglavnom ne poznaju svoja prava i institucije kojima mogu da se obrate za pomoć i da ih treba edukovati u tom pravcu.

Lesli Miler je istakla da je u poslednjih deset godina u Srbiji dosta učinjeno za unapređenje položaja dece- po pitanju obrazovanja, opadanja smrtnosti romske dece, smanjio se i broj dece koja su smeštena u institucijama obezbeđenom podrškom hraniteljstvu i usvajanju. U institucionalnom smislu, svakako je značajno osnivanje Radne grupe za prava deteta u Narodnoj skupštini, Zaštitnika građana, kao i stvaranje mreže civilnih organizacija koja se bave pravima deteta.

U nastavku skupa, učešće su uzeli Tamara Lukšić Orlandić, zamenica zaštitnika građana, Saša Stefanović iz Društva za razvoj dece i mladih i Ljudmil Ilijev iz Nacionalne mreže Bugarske.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
subota, 4. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja