Petak, 16. maj 2025.
Danas je u organizaciji Poslaničke grupe prijateljstva sa Kinom i ambasade Narodne Republike Kine u Srbiji, u Kineskom kulturnom centru u Beogradu, održana Panel rasprava o Zelenoj agendi.
Na početku skupa učesnicima se obratio ambasador NR Kine u Srbiji Li Ming koji je pozdravio organozovanje razgovora o zelenom razvoju u Srbiji, imajući u vidu da se ove godine obeležava 10 godina od potpisivanja Pariskog sporazuma. On je ocenio da suočeni sa globalnim klimatskim promenama samo zajedničkim naporom i međunarodnom saradnjom možemo promovisati stabilan i dugoročan razvoj globalnog upravljanja klimom.
„Kina, kao velika i odgovorna zemlja, sledi ideju predsednika Si Đinpinga o ekološkoj civilizaciji. Kina je posvećena aktivnom odgovoru na klimatske promene, a zelena transformacija je jedini odgovor na njih. Kina je izgradila najveći i najbrže rastući sistem obnovljive energije i najkompleksniji lanac nove energetske industrije u svetu. To je zemlja sa najbržim i najvećim ozelenjavanjem na svetu. Kina je stoga preuzela vodeću ulogu u izradi Vodećeg programa G20 za energetsku efikasnost, sa 32 zemlje, među kojima je i Srbija, uspostavila je Partnerstvo za energetsku saradnju u okviru inicijative „Pojas i put“, a objavljivanjem dokumenta o zelenom razvoju Kine u novoj eri, pokazala da je čvrsto opredeljena za put zelenog razvoja“, istakao je kineski ambasador.
On je dodao da su tokom poslednje posete kineskog predsednika Srbiji postiguti važni dogovori o saradnji u oblasti zelenog razvoja dveju zemalja. Posebno mesto u toj saradnji ima projekat „Čista Srbija“, koji sprovodi kompanija CRBS (China Roud and bridge corporation) u 93 opštine u Srbiji i koji će, kada bude završen, obezbediti zdravu životnu sredinu za 2,3 miliona stanovnika, dodao je ambasador Ming. On se u svom obraćanju osvrnuo i na ulaganja kineskih kompanija koje posluju u Smederevu i Boru u zaštitu životne sredine, a koja prelaze 300 miliona evra i 300 miliona dolara u ova dva grada.
„Današnja rasprava omogućiće nastavak dijaloga u oblasti zelenog razvoja i unapređenje bilateralne saradnje naših zemalja. Podsticaćemo realizaciju zelenih projekata, čime ćemo doprineti zajedničkoj budućnosti dve države u novoj eri i izgradnji čistog i održivog sveta“, zaključio je ambasador Ming.
Narodnim poslanicima, članovima PGP sa Kinom, predstavnicima kineskih kompanija u Srbiji i drugim učesnicima Panel rasprave o Zelenoj agendi obratio se i predsednik Odbora za zaštitu životne sredine Milimir Vujadinović. On je, apostrofirajući stihove pesme „Lako je tebi“ našeg pesnika Mike Antića, naveo da je Srbiji danas lakše nego drugima u svetu, jer ima čeličnog prijatelja i brata u vidu kineske države. On je dodao da takvo prijateljstvo nije samo formalno, već vrlo suštinsko i utiče na svakodnevni život u našoj zemlji. To prijateljstvo se temelji na odnosu naša dva predsednika, čije benefite osećaju i naši građani, zaključio je Vujadinović. On je naveo da kineske kompanije, odnosno, srpske kompanije sa kineskim kapitalom u Boru i Smederevu, poštuju sve postulate zelene tranzicije koje su prenele iz Kine u svoje poslovanje u Srbiji, trudeći se da ispoštuju prioritete i ciljeve Zelene agende. On je naveo da je kompanija Ziđin uložila 265 miliona dolara za unapređenje životne sredine, što je četiri puta više od onog što je bilo predviđeno postignutim sporazumom, zasađeno je preko milion novih sadnica, a rešeno je i pitanje skadištenja čvrstog otpada, kao i nadogradnja topionice, što je sve doprinelo kvalitetu vazduha u Boru. Slično je i u Smederevu, gde je kineski partner uložio 300 miliona evra u zaštitu životne sredine, dodao je Vujadinović.
„Vaše kompanije su pokazale da je moguće spojiti industrijski razvoj i zdravlje ljudi. Mi smo, prateći Zelenu agendu, u prethodih 13 godina skoro pet puta povećali izdvajanja za zaštitu životne sredine, pa tako danas taj budžet iznosi 23,8 milijardi dinara. Pored važnih političkih pitanja mi smo partneri i u zaštiti životne sredine i u sprovođenju Zelene agende“, zaključio je Vujadinović.
Potpredsednica Narodne skupštine i predsednica PGP sa Kinom Marina Raguš navela je obraćajući se učesnicima skupa da je ovo tek jedna u nizu aktivnosti koju PGP sa Kinom realizuje i planira da ima. Ona je navela da je cilj današnje rasprave da se čuju stručnjaci koji rade u kineskim kompanijama u Srbiji, kako bi predstavili stanje u svojim kompanijama pre i posle dolaska kineskih partnera.
„Brojke su neupitne i govore za sebe i danas smo tu da dematujemo one navode koji imaju političku konotaciju i kojima prisustvo kineskog kapitala u Evropi smeta. Zahvaljujući prijateljstvu naša dva lidera, Srbija beleži rast i Kina joj znači život. Danas otvaramo novo poglavlje u saradnji koja će, po rečima srpskog predsednika, ići u tri pravca, i to: ka još češćim susretima dva lidera i donošenju planova za budućnost, nastavku uzajamnog podržavanja dveju zemalja i saradnji od uzajamne koristi i koriščenju mehanizama poput mehanizma slobodne trgovine. Za Srbiju je ovo velika čast, da nam zemlja poput NR Kine poklanja veliku pažnju i da nam daje takvu podršku“, zaključila je Raguš.
Nakon uvodnih obraćanja učesnicima diskusije obratili su se glavni panelisti, vodeći stručnjaci kineskih kompanija, predstavljajući doprinos zaštiti životne sredine u gradovima u kojima posluju. Stanje pre i posle dolaska kineskih kompanija predstavili su Vladan Mihailović, iz kompanije HBIS Smederevo, Aleksandar Vojvodić iz CRBS (China Roud and bridge corporation), Ivana Jenić Komljenović iz kompanije Zijin Copper Bor i Dušan Višnjić iz kompanije Serbia Zijin Mining, nakon čega je usledila razmena mišljenja sa narodnim poslanicima.