21.maj 2015. Međunarodna konferencija „Transparentnost i odgovornost za delotvoran nadzor: uloga parlamenta“

21.maj 2015. Međunarodna konferencija „Transparentnost i odgovornost za delotvoran nadzor: uloga parlamenta“

Četvrtak, 21. maj 2015.

Održana Međunarodna konferencija „Transparentnost i odgovornost za delotvoran nadzor: uloga parlamenta“

Značaj uloge parlamentaraca u procesu promovisanja svesti o borbi protiv korupcije okupila je predstavnike sedam zemalja na Međunarodnoj konferenciji „Transparentnost i odgovornost za delotvoran nadzor: uloga parlamenta“.


Otvarajući konferenciju predsednica nacionalnog ogranka Globalne organizacije za borbu protiv korupcije (GOPAK) Olgica Batić istakla je da je korupcija jedna od najvećih pošasti savremenog društva i da je snažan parlament temelj borbe protiv korupcije.

„Parlamentarci treba da pošalju poruku da su ujedinjeni u nameri da se uhvate u koštac sa svim izazovima i jačaju nadzor nad izvršnom vlašću“, navela je Olgica Batić. Zato naglašava da je neophodno učiniti korak dalje i udružiti se u borbi protiv korupcije.

Ističući značaj borbe protiv korupcije potpredsednik parlamenta i predsednik skupštinskog Odbora za finansije Veroljub Arsić izjavio je da svaki parlament treba da promoviše princip otvorenosti u radu i pozivanja na odgovornost. Navodeći da je zadatak parlamenta da kontroliše trošenje budžetskog novca, ali i da izvršna vlast mora da bude izložena stalnom nadzoru parlamenta i nezavisnih tela, Arsić je naglasio da obezbeđivanje veće transparentnosti treba da bude briga svakog parlamenta, kao i pozivanje na princip odgovornosti za javno izgovorenu reč. U prilog tome izneo je podatak da je Poverenik za informacije od javnog značaja ocenio da je Skupština Srbije najotvorenija državna institucija.

Član GOPAK-a Zoran Babić poručio je da su parlamentarci jasno određeni u borbi protiv korupcije, svesni da je to preduslov za kvalitetniji život građana i da parlament treba da bude motor svakog društva u borbi protiv tog problema.

„Posao svih nas je da postavimo sistem vrednosti tako da su „loši momci“ oni koji se bave korupcijom, a ne oni koji na nju ukazuju. Zato vas podsećam da je Narodna skupština nedavno Usvojila zakon o uzbunjivačima“, rekao je Babić, inače prvi predsednik GOPAK-a.

Stalna koordinatorka UN i stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji Irena Vojačkova Solorano naglasila je da UNDP pruža pomoć kako bi se radilo na jačanju nadzorne funkcije parlamenta, unapređenju javnih institucija na nacionalnom i lokalnom nivou i otvaranju portala na kojima će moći da se prati javna potrošnja.

U ime Švajcarske agencije za razvoj i saradnju učesnicima konferencije obratila se Izabel Perih ističući da snažan parlament nije samo preduslov za demokratski razvoj, nego je od vitalnog značaja za finansijsku kontrolu izvršne vlasti.

U nastavku Konferencije, članica GOPAK-a Dubravka Filipovski predstavila je aktivnosti i rezultate dvogodišnjeg rada GOPAK-a u Srbiji, nakon čega su usledile panel diskusije na teme Značaj vodeće uloge parlamentaraca u procesu promovisanja svesti o borbi protiv korupcije, i Potrebe parlamenta za transparentnošću, dostupnošću i parlamentarnim integritetom u borbi protiv korupcije. Prvog dana Konferencije diskutovalo se i o nadzoru finansija i proširivanju nadzorne uloge putem inovativnih pristupa.

Drugog dana Konferencije usvojeni su Zaključci i potpisan Memorandum o saradnji.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
petak, 19. april