Petak, 25. novembar 2011.

Održana Konferencija „Etički standardi/standardi ponašanja za parlamentarce“

Dvodnevna konferencija pod nazivom „Etički standardi/standardi ponašanja za parlamentarce“ u organizaciji Narodne skupštine Republike Srbije, održana je u Domu Narodne skupštine u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji i USAID-om.


Konferenciju je otvorila predsednica Narodne skupštine prof. dr Slavica Đukić Dejanović, istakavši da je uspostavljanje standarda ponašanja predstavnika naroda veoma važna tema, koja predstavlja društveni i civilizacijski iskorak. Tom prilikom, Đukić Dejanović je sve prisutne podsetila na značaj uspostavljanja odnosa poverenja između građana i njihovih predstavnika, koji se postiže transparetnim radom parlamenta i izrazila verovanje da će i ova konferencija, kroz iskustva, predloge i sugestije, iznedriti smernice ka ostvarivanju očekivanja naših građana.

Šef misije OEBS-a u Srbiji, Kipreos Dimitrios pozdravio je inicijativu da se organizuje ova konferencija i čestitao Narodnoj skupštini na svim preduzetim koracima, koji za rezultat imaju transparentnost rada javnih institucija, kao i osnivanje Agencije za borbu protiv korupcije.Takođe, Kipreos je istakao da je formiranje Radne grupe za izradu kodeksa ponašanja bio korak od velike važnosti i naglasio da će Misija OEBS-a nastaviti da podržava Narodnu skupštinu u ovoj važnoj inicijativi.

Tokom dvodnevne konferencije „Etički standardi/standardi ponašanja za parlamentarce“, učesnici su bili poslanici i priznati stručnjaci iz naše zemlje, zemalja Evropske Unije, kao i zemalja regiona. Oni su razgovarali o konceptu etičkih načela ponašanja narodnih poslanika, odbrani digniteta parlamenta, važnosti rada u javnom, a ne u ličnom interesu, stepenu odgovornosti prema građanima, pravim vrednostima poput dostojanstva i poverenja, i pravilima koja proističu iz ovih vrednosti, pitanju suspenzije narodnih poslanika, uspostavljanju kulture dijaloga, integritetu poslanika, primeni zabrane sukoba interesa i antikorupcijskoj strategiji.

Prvog dana konferencije prisutnima se obratio i predsednik Administrativnog odbora Nenad Konstantinović koji je istakao značaj rada na jačanju parlamenta i saradnji sa medijima, a potom se osvrnuo na predstavničku, zakonodavnu i kontrolnu ulogu parlamenta, navodeći da je srpski parlament, kada je u pitanju zakonodavna funkcija, u proteklom periodu ispunio svoje obaveze donevši osam stotina zakona, što je prepoznato od strane Evropske komisije, a kao rezultat Srbija je dobila pozitivnu ocenu i preporuku za status kandidata za prijem u Evropsku Uniju.

Učesnike je pozdravila i potpredsednica Narodne skupštine Gordana Čomić koja je istakla važnost donošenja kodeksa ponašanja parlamentaraca i naglasila da bi trebalo najpre krenuti od toga da on mora biti javno prihvaćen. U nastavku izlaganja ona je istakla značaj javnog dijaloga između parlamentaraca, građana i stručne javnosti, a potom i izrazila nezadovoljstvo usled suženosti prostora u kome narodni poslanici mogu javno da govore. Moramo se slušati, čuti i poštovati, i za mene je to početak svake etike, zaključila je Čomić.

U diskusiji koja je potom usledila, svi prisutni su imali priliku da postave pitanja ali i da iznesu svoja viđenja o donošenju kodeksa ponašanja narodnih poslanika.

Drugog dana konferencije prisutnima se obratio i predsednik Zakonodavnog odbora Vlatko Ratković koji se najpre zahvalio Misiji OEBS-a i USAID-u na podršci i saradnji, istakavši da je etika sastavni deo politike. Ratković je izrazio zadovoljstvo što je Srbija među prvima otvorila ovo pitanje i prepoznala važnost institucionalizacije pravila ponašanja narodnih poslanika. Takođe je naglasio da je u našoj zemlji započeta i da se uspešno sprovodi reafirmacija parlamenta kao centralne institucije društva. Kodeksi postoje u svakom segmentu našeg društva i parlamentarci treba da donesu taj akt, a svaka konstruktivna kritika civilnog društva, kao i stručne javnosti je dobrodošla, zaključio je Ratković.

Nakon izlaganja panelista usledila je diskusija, na kojoj su razmenjena mišljenja o prednostima i problemima u vezi sa temama, koje su tokom dvodnevne konferencije razmatrane.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
utorak, 30. april
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja