Petak, 3. decembar 2010.

Održan skup posvećen zdravstvenom obrazovanju u školama

Radna grupa za prava deteta, u saradnji sa Kancelarijom za komunikaciju narodnih poslanika sa građanima iz Zrenjanina, organizovala je 3. decembra u Domu Narodne skupštine sastanak na temu „Zdravstveno obrazovanje u školama“.



Radna grupa za prava deteta, u saradnji sa Kancelarijom za komunikaciju narodnih poslanika sa građanima iz Zrenjanina, organizovala je 3. decembra u Domu Narodne skupštine sastanak na temu „Zdravstveno obrazovanje u školama“.

Inicijativu za održavanje ovakvog skupa dala je narodni poslanik Elvira Kovač, koja je i vodila prvi sastanak na tu temu, upriličen u formi javnog slušanja povodom obeležavanja Svetskog dana osoba sa invaliditetom.

U uvodnom delu, učesnicima se obratila predsednica Narodne skupštine i predsedavajuća Radne grupe za prava deteta prof. dr Slavica Đukić-Dejanović, koja je istakla da je inicijativa za uvođenje zdravstvenog vaspitanja u osnovne i srednje škole pokrenuta zbog opšte brige o zdravlju mladih i potrebe za sistemskim rešavanjem pitanja zdravstvenog obrazovanja u školama.

Naglasila je da su dobre ideje ministarstava zdravlja i prosvete realizovane uz podršku međunarodnih organizacija, a pre svega, UNICEF-a, već dale konkretne rezultate i potvrdile nastojanja stručnjaka koji se zalažu za definisanje koncepta edukacije za zdravlje. To podrazumeva da mlad čovek formira svest o riziku koji preuzima upotrebom droge i alkohola, nasilnim i drugim ekstremnim ponašanjem, ranim stupanjem u seksualne odnose, fizičkom neaktivnošću i nezdravom ishranom, istakla je predsednica Narodne skupštine. Podsetila je i da se u više od 20 srednjih škola od 2006. godine realizuje program «Vaspitanje za zdravlje kroz životne veštine», koji sprovodi Ministarstvo prosvete u saradnji sa Ekspertskom grupom za razvoj i zdravlje mladih pri Ministarstvu zdravlja, a uz podršku UNICEF - a.

Predstavnik Ministarstva zdravlja Nebojša Jokić je istakao da se primenom većeg broja programa ovo ministarstvo bavi pitanjima očuvanja zdravlja mladih i da u svakom domu zdravlja postoji savetovalište za mlade osobe. Potrebno je obrazovati decu i mlade o preventivnom ponašanju, zdravim navikama, reproduktivnom zdravlju i o drugim pitanjima, rekao je predstavnik Ministarstva zdravlja.

Stavove Ministarstva prosvete o ovoj inicijativi izneo je pomoćnik ministra prosvete za srednje obrazovanje Bogoljub Lazarević. Koordinatorka programa za mlade pri UNICEF-u Jelena Zajeganović-Jakovljević istakla je da rezultati istraživanja koje je ta organizacija sprovela pokazuju da zadravstveno obrazovanje, zasnovano na veštinama, treba da bude uvedeno u škole, što zahteva veliku posvećenost i vreme. Ukazala je na važnost ranog prepoznavanja rizika kod mladih i blagovremenog reagovanja na neprihvatljive pojave i ponašanja.

Epidemiolog Mila Paunić je ocenila da je uvođenje zdravstvenog obrazovanja u osnovne i srednje škole značajno za svu decu, kao i da životne veštine, sposobnost za prihvatljivo, pozitivno ponašanje, deci i mladima pomažu da izađu na kraj sa životnim izazovima.

Psiholog Anita Jakovljević izložila je rezultate primene programa «Vaspitanje za zdravlje».

Učesnici okruglog stola pozdravili su inicijativu o uvođenju zdravstvenog obrazovanja u osnovne i srednje škole, s ciljem edukacije mladih o posledicama rizičnog ponašanja. Pojedini učesnici su podsetili da je o toj inicijativi već bilo dosta reči prethodnih godina i da treba pronaći način da se zdravstveno obrazovanje uvrsti u školske programe, koji su inače preopširni i opterećuju decu i mlade.

U raspravi su učestvovali narodni poslanici, predstavnici zdravstvenih ustanova i stručnjaci koji se bave mladima, nevladinih organizacija, eksperti i doktori koji se bave pitanjima zdravstvenog obrazovanja.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
sreda, 14. maj

Ceo kalendar događaja