Četvrtak, 26. maj 2011.

Održan seminar „Uloga Parlamenta u rodno odgovornom budžetiranju“

Odbor za ravnopravnost polova je u okviru Trideset druge sednice Odbora organizovao seminar na temu „Uloga Parlamenta u rodno odgovornom budžetiranju“, u Domu Narodne skupštine. Uvodnu reč održale su Bojana Stanojević, zamenica predsednice Odbora za ravnopravnost polova, Snežana Lakićević, predsednica Saveta za ravnopravnost polova i državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalne politike, Dajana Faloni iz Misije OEBS-a u Srbiji i Asja Varbanova iz Kancelarije za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena Ujedinjenih nacija.


Bojana Stanojević, otvarajući skup, istakla je da Odbor za ravnopravnost polova već treću godinu poklanja pažnju temi rodno odgovornog budžetiranja, jer unapređenje rodne ravnopravnosti nije moguće bez odgovarajućih materijalnih sredstava. Rodno odgovorno budžetiranje predstavlja prepoznavanje interesa i potreba i muškog i ženskog dela populacije i to je već standard u razvijenim evropskim državama, zaključila je Stanojević, koja se tom prilikom i zahvalila partnerskim ustanovama i organizacijama na podršci u radu na polju unapređivanja rodne ravnopravnosti.

Snežana Lakićević naglasila je da će uključivanjem principa rodne ravnopravnosti u kreiranju budžeta, doći do efikasnijeg korišćenja resursa, a da je za primenu rodnog budžetiranja ključna politička volja i da su glavni akteri tog procesa Vlada i Parlament.

Dajana Faloni navela je da je rodno odgovorno budžetiranje nova tema na polju rodne ravnopravnosti i da je to instrument za merenje i procenu na koji način se zajednička sredstva jedne države koriste za postizanje ravnopravnosti.

Asja Varbanova rodno budžetiranje smatra globalno bitnom temom i odličnim sredstvom za rešenje problema raskoraka između politika i mera koje držva usvaja i njihove primene u praksi. Rodno odgovorno budžetiranje nije samo pitanje jednakosti, već i pitanje efikasnosti politike i efikasnog trošnja sredstava.

U nastavku seminara, o konceptu rodno odgovornog budžetiranja, uloge različitih aktera na tom polju i o iskustvima država članica Evropske unije, govorila je i Prija Alvarez, ekspertkinja iz Španije. Ukazala je da primena rodno odgovronog budžeta nije samo pitanje rodne ravnopravnosi, već i pitanje upravljanja javnim finansijama, a tiče se i neophodnosti da se budžetski proces učini transparentnijim. Nije reč o stvarnju odvojenog budžeta za muškarce i za žene, već da se prati kako se budžetski novac koristi za ostvarivanje ravnopravnosti, jer muškarci i žene imaju različite potrebe. Tako, rodno „slep“ budžet samo reprodukuje nejednakost u društvu. Uloga Parlamenta jeste upravo praćenje, nadzor i pozivanje Vlade na odgovornost u sprovođenju rodno odgovornog budžetiranja.

Iskustva sa lokalnog nivoa u Srbiji predstavile su Radmila Gujančić iz Ženskog centra Užice i Vjera Rudović iz Komisije za ravnopravnost polova opštine Stara Pazova.

Tokom seminara, vođena je i rasprava učesnika i učesnica seminara, razmenjivana su mišljenja i iskustva između narodnih poslanica i predstavnika lokalnih nivoa vlasti.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
petak, 3. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja