22. maj 2018. Članovi Odbora za spoljne poslove u razgovoru sa delegacijom Senata Republike Francuske

22. maj 2018. Članovi Odbora za spoljne poslove u razgovoru sa delegacijom Senata Republike Francuske

Utorak, 22. maj 2018.

Održan sastanak Odbora za spoljne poslove i delegacije Senata Republike Francuske

Članovi Odbora za spoljne poslove, na čelu sa predsednikom prof. dr Žarkom Obradovićem održali su sastanak sa delegacijom Senata Republike Francuske, na čelu sa Žan Bizeom, predsednikom Odbora za evropske poslove.


Glavna tema razgovora bile su evropske integracije Republike Srbije, gde je istaknuto da je glavna spoljno-politička strategija Srbije punopravno članstvo u EU, iako je put do članstva pun izazova. Sagovornici su razgovarali i o saradnji dve zemlje i o ulozi parlamentaraca u izazovima sa kojima se susreće evropski kontinent.

Obradović je naveo da je saradnja dve zemlje razvijena, ali da uvek ima prostora za produbljivanje njenog sadržaja. Tom prilikom predsednik Odbora podsetio je da dve zemlje imaju potpisan Sporazum o strateškom partnerstvu u cilju podrške Francuske u procesu pridruživanja Srbije EU i razvoja saradnje u oblastima odbrane, ekonomije, kulture, nauke i obrazovanja. Dodao je da se Evropska unija, bori sa unutrašnjim problemima, ali da se cela Evropa susreće sa problemom terorizma, migrantskom krizom i trgovine ljudima, kao i da narodni poslanici igraju važnu ulogu u rešavanju ovih pitanja.

Po pitanju evrointegracija Republike Srbije, Obradović je istakao da Srbija želi da pristupi Evropskoj uniji, ali da sam proces predugo traje, kao i da Srbija ima kapaciteta da ubrza taj proces. Predsednik Odbora naveo je da se čini da su najveći izazovi u tom procesu poglavlja 31 i 35. Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, Obradović je naveo da Srbija čini sve što je u njenoj moći da se dijalog unapredi, ali da druga strana koči sprovođenje Briselskog sporazuma.

„Srbiji je veoma bitno da se sporazum sprovede u delo, kako bi se rešila tekuća goreća pitanja koja remete kvalitet života ljudi na Kosmetu“, istakao je predsednik Odbora. Na tu temu Obradović je dodao i da EU nije reagovala na nepostupanje Prištine po Briselskom sporazumu, s obzirom da se radi o bezbedonosno-političkom pitanju, ne samo Srbije, već i Evrope.

Na pitanje o saradnji Srbije i Rusije, Obradović je istakao da je Srbija u dobrim odnosima sa velikim silama poput Rusije, Kine i SAD, ali da ovakve odnose ne treba pogrešno tumačiti, imajući u vidu da Srbija tri četvrtine robe izvozi ka evropskim zemljama i zemljama regiona, a tek jednu četvrtinu ka pomenutim velikim silama.

Simon Situr, senator Senata Francuske, istakao je da je Srbiji mesto u EU, jer je nesumnjivo deo Evrope, ali i da sama EU ima probleme koje mora da reši unutar sebe, kao što su izlazak Velike Britanije iz EU, velikog broja migranata koji traže azil i borbe protiv terorizma. Iz tog razloga, kako je naveo, stiče se utisak da su narodi EU nepoverljivi kada se govori o proširenju ove porodice. „Svesni smo napora koje je Republika Srbija uložila kada su u pitanju evropske integracije i da vredno radite na harmonizaciji zakona sa pravnim tekovinama EU“, naveo je Situr.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5