Ponedeljak, 30. septembar 2024.
Radionica participativne rodne revizije „Menjanje politike, transformisanje institucija: U pravcu rodno osetljivog parlamenta“, održana je u Narodnoj skupštini, u saradnji sa Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).
Cilj radionice je da se nacionalnim parlamentima pruži podrška u sprovođenju rodne revizija sa ciljem utvrđivanja dobrih praksi, ali i izazova kada je reč o unapređenju rodne ravnopravnosti, posebno u vezi izbalansirane zastupljenosti žena i muškaraca, razmatranja rodne ravnopravnosti u izradi zakona i parlamentarnom nadzoru.
„Zadovoljstvo mi je što imamo priliku da razgovaramo o tome kako da unapredimo rodnu ravnopravnost u parlamentu i kako da na ovo pitanje obratimo više pažnje kad obavljamo poslove iz svog delokruga rada . Kada je reč o rodnoj ravnopranosti u Narodnoj skupštini kako naronih poslanika, tako i zaposlenih ,verujem da smo postavili dobre osnove. Danas imamo mnogo veći broj narodnih poslaniica ,a učešće žena u radu skupštinske službe je uvek bilo prisutno, kao što je to slučaj i sa državnom pravo u celini. Mislim da je sada trenutak da napravimo korak dalje, da govorimo o tome kako da ova, inače povoljna situacija u pogedu učešća žena, dovede do daljeg napretka u pogledu rodne ravnopravnosti“, rakao je predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Aleksandar Marković u svom uvodnom obraćanju.
Učešće u radionici uzeli su i ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i polotičkog osnaživanja žena, Tatjana Macura, šef Misije OEBS-a u Srbiji Jan Bratu, šefica Odeljenja za demokratsko upravljanje i rodnu ravnopravnost ODIHR, Julija Netesova, narodni poslanici i zaposleni u stručnoj službi Narodne skupštine i predstavnici nevladinog sektora.