12.jun 2015. Učesnici Okruglog stola „Spoljna politika Srbije-Ženski pečat“

12.jun 2015. Učesnici Okruglog stola „Spoljna politika Srbije-Ženski pečat“

Petak, 12. jun 2015.

Održan okrugli sto „Spoljna politika Srbije-Ženski pečat“

Ženska parlamentarna mreža, u saradnji sa Evropskim pokretom u Srbiji i fondacijom Fridrih Ebert, organizovala je danas u Narodnoj skupštini okrugli sto na temu „Spoljna politika Srbije-Ženski pečat“.


Skup je otvorila koordinatorka Ženske parlamentarne mreže i potpredsednica Narodne skupštine Gordana Čomić izrazivši zadovoljstvo što se na ovakvom skupu može govoriti o ispunjavanju ciljeva definisanih Ženskom platformom za razvoj Srbije, koja je doneta 2014.godine.

„Evropske integracije nisu spoljna politika po svojoj srži, one su unutrašnja politika, to je recept kojim menjate politički sistem, menjate i gradite tkivo društva, u čijoj srži je vladavina prava i vrednosti onoga čemu smo privrženi u 21.veku. Ali odluka o započinjanju procesa evropskih integracija jeste duboko spoljno politička i ta odluka nosi ženski pečat“, istakla je Čomić. Ona je podsetila učesnike skupa da je prvi predsednik Odbora za evropske integracije, po njegovom formiranju u Narodnoj skupštini, bila žena. Žene su doprinele i usvajanju Rezolucije o pridruživanju Evropskoj uniji u Narodnoj skupštini 2004.godine. Odbor za spoljne poslove, u dva mandata, bio je poveren ženama, a danas u sektoru bezbednosti imamo predsednicu Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, što je posledica dijaloga kojim se menja pristup ovom sektoru, a nije rezultat rodne ravnopravnosti, zaključila je Čomić. Ona je podsetila na ulogu žena u regionalnom dijalogu, posebno govoreći o Budva procesu, odnosno, dijalogu poslanica iz Beograda i Prištine, na ulogu Ženske parlamentarne mreže, gde su poslanice pokazale da je opšti interes iznad svakog drugog interesa, kao i na učešće žena u međunarodnim organizacijama, što doprinosi rastu ugleda Srbije u svetu, jer je rezultat ženskog, a ne ličnog pečata.

Predsednica Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji Jelica Minić istakla je da je današnji okrugli sto prilika da se razgovara o učešću žena u stvaranju spoljne politike Srbije, posebno ulozi parlamentarki i žena iz izvršne vlasti. Ona je ocenila da danas u Srbiji imamo dominaciju žena u procesu evropskih integracija i jedan od ciljeva skupa jeste da se ukaže na njihovu rastuću ulogu i njihovu ulogu kao lidera promena.

O evropskoj politici Srbije i ulozi žena i istoj govorile su Marina Jovićević, pomoćnica ministra za evropske integracije u Ministarstvu spoljnih poslova i Ksenija Milenković, v.d. direktora Kancelarije za evropske integracije Vlade Republike Srbije, sa posebnim osvrtom na otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja.

Na temu bezbednosne politike, a pre svega o saradnji sa NATO-om, vojnoj saradnji sa Rusijom, vojnoj saradnji u okviru Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana i saradnji sa UN, govorile su Dubravka Filipovski, članica delegacije Narodne skupštine u PS NATO i Jelena Milić, direktorka Centra za evroatlantske studije.

Dubravka Filipovski je istakla da i sama daje ženski pečat, kao narodna poslanica i članica Ženske parlamentarne mreže, našoj delegaciji u PS NATO, kao jedina žena u njoj. Ona je ocenila da delegacija Narodne skupštine u PS NATO ima najveći stepen saradnje sa ovom organizacijom, uz činjenicu da je Srbija prepoznata kao faktor stabilnosti u regionu. Kroz mehanizme Programa partnerstva za mir, NATO poštuje specifičnosti Srbije, a Srbija prepoznaje ulogu NATO-a u sistemu regionalne stabilnosti, posebno stabilnosti na Kosovu i Metohiji. Srbija želi da bude pouzdan partner Alijansi, zbog očuvanja mira u regionu, čemu doprinosi i saradnja, kako kroz program partnerstva za mir, tako i kroz učešće Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama, politički dijalog i realizaciju potpisanih sporazuma, istakla je Filipovski.

U popodnevnom delu rada, učesnici okruglog stola govorili su o parlamentarnoj saradnji i ulozi civilnog društva u spoljnoj politici Srbije.

Potpredsednica Narodne skupštine Gordana Čomić, predsednica Odbora za spoljne poslove Aleksandra Đurović i narodna poslanica i potpredsednica Komiteta za izbor sudija Evropskog suda za ljudska prava Nataša Vučković govorile su o parlamentarnoj saradnji na niovou Evropskog Parlamenta, Saveta Evrope, procesu stabilizacije i pridruživanja u Jugoistočnoj Evropi (KOSAP) i procesu saradnje u Jugoistočnoj Evropi (SEECP), kao i o svojim iskustvima u ovom procesu, ali i o onome šta poslanice mogu da urade na unapređenju parlamentarne diplomatije i ostave u tom procesu ženski pečat.

Aleksandra Joksimović, direktorka Centra za socijalnu politiku i Jelica Minić, predsednica Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji predstavile su doprinos ekspertskih organizacija analizi spoljne politike Srbije, ulogu NVO u unapređenju dijaloga i komunikacije sa spoljnopolitičkim partnerima Srbije i odnosu NVO i medija, odnosno podizanju svesti javnosti o međunarodnim odnosima i spoljnoj politici Srbije.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5