25.maj 2013.Obraćanje predsednika NS RS učesnicima Dunavske parlamentarne konferencije

25.maj 2013.Obraćanje predsednika NS RS učesnicima Dunavske parlamentarne konferencije

Subota, 25. maj 2013.

Obraćanje predsednika Narodne skupštine učesnicima Dunavske parlamentarne konferencije

Predsednik Narodne skupštine mr Nebojše Stefanović primio je danas u Domu Narodne skupštine učesnike Dunavske parlamentarne konferencije.
Na početku susreta, predsednik Narodne skupštine obratio se učesnicima:


Dame i gospodo, poštovani prijatelji,

Srbija, ali i čitav region, se nalaze u dugogodišnjoj krizi koja je pogodila privredu. Neizbežne i svestrane, duboke promene pred kojima se nalazi privreda mogu se izvesti ako se imaju jasna vizija privredne budućnosti i ostvarivi ciljevi razvoja u procesu modernizacije. Aktuelni procesi integracije evropskog i svetskog tržišta i velika ograničenja koja karakterišu domaći privredni ambijent jasno ukazuju na potrebu za integrisanjem nacionalnih strategija sa odgovarajućim na regionalnom nivou. Primer takve regionalne sveobuhvatne strategije Evropske Unije je Dunavska strategija, koja se bazira na tri stuba: uspostavljanje sistema bezbedne plovidbe i razvoja transporta i prateće infrastrukture, zaštita životne sredine i održivo korišćenje prirodnog bogatstva, kao i ekonomski razvoj i jačanje regionalne saradnje i partnerstva u regionu.

Srbija se uključila u izradu ove strategije, čime je naša zemlja u prilici da pruži važan doprinos ovom internom dokumenta EU. Posmatrano u istorijskoj perspektivi, Dunav je za Srbiju uvek imao strateški značaj, kao što ga ima i danas kada je nakon ulaska Rumunije i Bugarske u EU postao “unutrašnji” vodeni put EU. Dunav je jedan od transevropskih koridora i predstavlja osnovni vodeni put kroz teritoriju EU. Preko Rajne je povezan, kanalima, sa Severnim morem i predstavlja direktnu vodenu vezu između Severnog i Crnog mora. Ove okolnosti na najbolji način ilustruju značaj „prvog stuba“ strategije, kojim EU nastoji da uspostavi sistem bezbedne plovidbe i razvoj transporta i prateće infrastrukture na celom toku Dunava. Drugi stub, zaštita životne sredine i održivo korišćenje prirodnog bogatstva kroz ispunjenje zahteva i zadovoljenje standarda Evropske unije u oblasti voda, jedan je od prioriteta naše zemlje i važan je uslov u procesu evropskih integracija. Jedna od aktivnosti koja vodi usaglašavanju sa evropskim standardima je i primena Okvirne direktive EU u oblasti voda, posebno kroz saradnju u okviru aktivnosti Dunavske komisije. Treći stub, socio-ekonomski razvoj, za Srbiju je kao multietničku državu od posebnog interesa, jer obuhvata razvoj susedskih odnosa, promociju ljudskih prava, kulturnih različitosti, razmene znanja i prava nacionalnih manjina.

Stabilnost sva tri stuba za Dunavski region je od strateškog značaja za EU jer je to heterogena oblast u ekonomskom, ekološkom i kulturnom smislu, a istovremeno države u regionu dele brojne zajedničke resurse i međusobno su veoma povezane. To znači da se događaji u jednom delu regiona veoma brzo prenose i imaju posledice na čitav region. U slivu Dunava živi oko 115 miliona stanovnika EU, dakle gotovo svaki peti stanovnik. Sliv Dunava obuhvata prostor od 800 000 km2, a život oko 20 miliona stanovnika neposredno zavisi od same reke, ali plovidba Dunavom dostiže samo 10 odsto obima plovidbe koja se odvija rekom Rajnom. Izračunato je da bi povećanjem kapaciteta plovidbe na osovini Crno more–Severno more za 30 procenata oko 5 milijardi tona tereta moglo da bude preusmereno na ovaj vodeni put. Dunavska strategija nije fokusirana samo na države kroz koje Dunav protiče, nego i na ceo dunavski sliv, čime je obuhvaćeno 14 država, od kojih su 8 članice EU, od Nemačke na izvoru do Ukrajine na ušću Dunava u Crno more. Strategija se zasniva na „makroregionalnom“ pristupu, novom pristupu u EU koji ojačava sinergiju između raznih politika i koordinira napore širokog kruga aktera (regiona, opština, međunarodnih organizacija, finansijskih institucija, socijalno-ekonomskih partnera i civilnog društva u okviru koncepta održivog razvoja.

Saradnja je već počela da se razvija u regionu, naročito kroz kohezijsku politiku EU i kroz transnacionalni program pod nazivom "Jugoistočna Evropa". Na raspolaganju su sredstva Strukturnih fondova, ali su dostupni drugi izvori finansiranja, kao što su oni iz međunarodnih finansijskih institucija poput Evropske investicione banke, ali i kroz nacionalne, regionalne i lokalne vlasti.

Ne bi trebalo da zaboravimo da je većina uključenih zemalja izuzetno teško pogođena ekonomskom i finansijskom krizom. Dakle, Dunavska saradnja će odigrati ključnu ulogu u ohrabrivanju programa koji će pomoći oživljavanje privrede – prioritetni zadatak, na primer, biće unapređenje načina na koji koristimo postojeće fondove. Siguran sam da će se zajednički razrađeni projekti pretvoriti u praktične načine za realizaciju ove vizije. I zemlje koje nisu EU članice učestvuju u Strategiji. Ako uspemo zajedno da implementiramo zajedničke projekte, to može biti izuzetna šansa da ih uključimo u zajedničke politike Unije. Trenutno je u proceduri više od 30 projekata za finansiranje iz fondova EU, preko 15 je u fazi pripreme dok je desetak projekata u idejnoj fazi.

Programi koji bi uključili bližu ekonomsku saradnju odnose se na transport, infrastrukturu, zaštitu prirodne okoline ali i na turizam koji za Srbiju predstavlja značajan privredni potencijal, još uvek nedovoljno razvijen, posebno kada se uzmu u obzir sve mogućnosti koje Dunav, svojim tokom kroz Srbiju nudi.

Ukupno gledajući, Dunavska strategija je osmišljena u funkciji većeg prosperiteta, bezbednosti i mira za žitelje regiona, posebno kroz jačanje prekogranične, transregionalne i transnacionalne saradnje i koordinacije.

Pozicija Srbije za učešće u izradi sveobuhvatne strategije Evropske Unije za region Dunava se sastoji u realizaciji niza strateških aktivnosti na njenoj teritoriji u okviru sve tri prioritetne oblasti.

U prioritetnoj oblasti zaštite životne sredine ispunjenje zahteva i zadovoljavanje standarda Evropske unije u oblasti voda je važan uslov u procesu evropskih integracija naše zemlje.

Evropska Unija nastoji da Dunavskom strategijom ojača geostratešku poziciju regiona Crnog mora, jer Dunav zajedno s pripadajućim kanalima i rekom Rajnom povezuje Severno more sa Crnim morem. Dunavski region predstavlja međusobno povezanu oblast sa heterogenim ekonomskim kapacitetima i regionalnim razlikama čime jedinstvena strategija pospešuje integrisani razvoj. Ovo je od posebnog značaja za Srbiju jer Dunav kroz našu zemlju protiče u dužini od 587,4 km.
Dame i gospodo, poštovani prijatelji, razmena vaših iskustava i činjenica da ste proteklih dana imali prilike da steknete nova iskustva zajednički, ploveći slivom Dunava, uveren sam, približiće nas jedne drugima ali i sve nas reci koja nas spaja još od vremena prvih naseobina, koje ćete, nadam se, imati prilike da vidite upravo u našoj zemlji, na Dunavu, u Lepenskom viru.

Želim vam puno uspeha i odličnu saradnju.

Hvala vam!



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
petak, 19. april