Ponedeljak, 28. jun 2021.

Obraćanje predsednika Narodne skupštine Ivice Dačića na sednici Spoljnopolitičkog komiteta Evropskog parlamenta (AFET)

Predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić obratio se na danas na sednici Spoljnopolitičkog komiteta Evropskog parlamenta.


Govor predsednika prenosimo vam u celosti:

Poštovani predsedavajući,
Uvaženi članovi Komiteta za spoljne poslove,
Uvažene kolege predsednici parlamenata u regionu,
Poštovani stalni izvestioci i šefovi delegacija Evropskog parlamenta,

Dozvolite mi da vas pozdravim u ime Narodne skupštine Republike Srbije, da se zahvalim predsedniku Sasoliju što je uspostavio ovaj važan format dijaloga predsednika parlamenata sa članovima Evropskog parlamenta, kao i gospodinu Mekalisteru za ovaj sastanak sa Spoljnoplitičkim komitetom, uz nadu da ćemo održati kontinuitet naših sastanaka. Zaista se iskreno zalažem da uspostavimo još intenzivniju komunikaciju između naših parlamenata i Evropskog parlamenta, da proširimo linije postojeće saradnje i da ih učinimo još češćim i efikasnijim.

Složićete se sa mnom, nadam se, da naši odnosi ne treba da se svedu na to da mi čekamo godišnji izveštaj i Rezoluciju Evropskog parlamenta, da bismo videli koje su zamerke izrečene na naš rad, ali i pohvale, i da narednih godinu dana komuniciramo samo na toj osnovi, u očekivanju novog izveštaja. Verujte da je ovakav utisak o našoj saradnji dominantan u Srbiji, a pretpostavljam da je slična situacija i u ostatku našeg regiona. Smatram da treba da izgradimo partnerske odnose koji će biti zasnovani na uzajamonom razumevanju i poverenju i koji će doprineti našem bržem i efikasnijem procesu integracija.

Moramo imati stalno u vidu, a bojim se da ponekad na to svi zajedno zaboravljamo, da su upravo parlamenti glavna čvorišta našeg puta ka punopravnom članstvu u Uniji. Potrebni su nam jaki, partnerski odnosi, gde ćete nam preneti sva potrebna znanja i iskustva u vezi za procesom pridruživanja, jer su ta iskustva kod mnogih u Evropskom parlamentu još uvek sveža, a nama su preko potrebna. Uloga parlamenata u procesu pridruživanja je izuzetno bitna, jer svi reformski projekti i procesi moraju u jednom trenutku da dobiju svoju zakonsku formu, a to je moguće samo kroz parlament, njegova tela i kroz demokratsku i transparentnu proceduru.

Mi imamo već sada određene stalne kanale komunikacije i oni funkcionišu dobro, na primer zajednički parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje, koji se sastaje dva puta godišnje. Tu vidim i misije izvestilaca Evropskog parlamenta, kao veoma korisne za obe strane. I baš zbog tih dobrih iskustava zalažem se da i razgovori naših parlamentarnih predstavnika sa komitetima Evropskog parlamenta, treba da postanu neka vrsta stalnog foruma, na kojem bismo još više poboljšali našu komunikaciju i samim tim ubrzali neke reformske procese.

Želeo bih, dame i gospodo, ukratko da vas obavestim o nekim bitnijim procesima koji su završeni ili se još odvijaju pod okvirom Narodne skupštine Srbije i koji su u direktnoj vezi sa aktivnostima Evropskog parlamenta i uopšte Evropske unije. Najpre, uveliko smo u proceduri izmene Ustava Republike Srbije, u delu o izboru nosilaca pravosudnih funkcija, što je jedan od važnijih reformskih koraka u ispunjavanju kriterijuma za članstvo u Uniji. Nakon nekoliko krugova javnih rasprava i odluke parlamenta da se pristupi promeni Ustava, očekujemo uskoro tekst ustavnih amandmana, zatim novo izjašnjavanje naše Skupštine i nakon toga referendum na kojem će se o promenama izjasniti naši građani. Ja sam uveren da ćemo u kratkom roku imati nova ustavna rešenja iz oblasti pravosuđa, čime će biti okončan jedan kompleksan reformski posao.

U isto vreme, uz podršku grupe poslanika Evropskog parlamenta, u okviru naše Skupštine vodi se međupartijski dijalog o poboljšanju izbornih uslova, s obzirom na to da nas iduće godine očekuje novi izborni ciklus. Ovi razgovori teku u demokratskoj atmosferi, u njima učestvuje veliki broj političkih organizacija i ja sam optimista da ćemo doći do rešenja koja će još više poboljšati demokratičnost i transparentnost našeg izbornog procesa.

Što se tiče preporuka Evropskog parlamenta iz Rezolucije usvojene u martu, ali i ranijih izveštaja Parlamenta i Komisije, mogu da vas obavestim da sve njih mi uzimamo krajnje odgovorno i nastojimo da ih primenimo što efikasnije moguće. Pomenuću samo neke od njih, koje su bile prisutne u nekoliko izveštaja i Parlamenta i Komisije, a tiču se smanjenja broja zakona donetih po hitnom postupku, veće transparentnosti u radu i generalno unapređenju efikasnosti rada Narodne skupštine. U toku prošle godine, po hitnom postupku doneto je samo devet odsto od ukupnog broja usvojenih zakona, dok je 91 odsto doneto u redovnoj proceduri. Od početka ove godine Skupština je usvojila 21 zakon i svi oni doneti su po redovnom postupku, zbog čega možemo da kažemo da smo u potpunosti ispunili evropske preporuke u tom smislu. Javna slušanja u Narodnoj skupštini postala su redovna praksa, a nezavisne institucije redovno predstavljaju izveštaje o svom radu. Nadam se da će se ove činjenice i konstatovati kao pozitivne u nekom od narednih izveštaja evropskih institucija.

Uveren sam, dame i gospodo, da bar što se tiče Republike Srbije, ima mnogo prostora za ubrzanje našeg procesa pridruživanja. Razume se, glavni impuls dolazi od nas samih i svesni smo da i tu možemo brže, ali prostor za još veću efikasnost postoji i u okviru Evropske unije, i njenog parlamenta kao jednog od najbitnijih partnera u tom procesu. U tom smislu, uveravam vas da smo otvoreni za još intenzivniju saradnju i za svaki vid vaše podrške, jer na kraju krajeva imamo zajednički cilj.

Hvala vam na pažnji!



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2