Narodna skupština Republike Srbije / Aktivnosti / Detalji aktivnosti

Utorak, 26. oktobar 2010.
Obraćanje predsednice NS RS na konferenciji „Agrobiznis Srbije – razvojni prioriteti 2011“
Poštovani gospodine ministre,Uvaženi gosti, Dame i gospodo, Predstavlja mi veliku čast da otvorim konferenciju “Agrobiznis Srbije –razvojni prioriteti 2011” i da vam se, u ime svih narodnih poslanika i u svoje ime, obratim.
Poštovani gospodine ministre,
Uvaženi gosti,
Dame i gospodo,
Predstavlja mi veliku čast da otvorim konferenciju “Agrobiznis Srbije –razvojni prioriteti 2011” i da vam se, u ime svih narodnih poslanika i u svoje ime, obratim.
Aktuelnost teme i renomirani učesnici konferencije, pružaju mogućnost da se na najbolji način i sa različitih aspekata razmotre sva važna pitanja, a u cilju otvaranja dijaloga o unapređenju poljoprivrede - sektora privrede koji tradicionalno ostvaruje trgovinski suficit i doprinosi stabilnosti privrede Srbije.
Poljoprivreda, kao najveći potencijal razvoja Srbije, oduvek je imala važno mesto u ukupnom privrednom razvoju Srbije, pre svega, u procesu sprovođenja tranzicionih reformi. Podsetiću da se upravo sektor poljoprivrede izdvojio kao jedini koji je ostvario pozitivne rezultate u 2009. godini i jedini na koga ekonomska kriza nije bitno negativno uticala. Po podacima koje imamo iz prethodnog perioda, sigurno je da će upravo poljoprivreda nastaviti sa ovakvim pozitivnim trendom.
Želela bih i da vas podsetim da se jedna od prvih mera koju je EU uvela nastojeći da pomogne državama u regionu, pa tako i Srbiji, ogleda u otvaranju svog tržišta za plasman proizvoda koji su poreklom sa ovih prostora. Otvarajući svoje tržište, EU je doprinela povećanju spoljnotrgovinske razmene, smanjenju spoljnotrgovinskog i platnog deficita, kreiranju atraktivnog privrednog ambijenta za investiranje u region i povećanju konkurentnosti njihovih privreda.
Vreme u kome živimo nosi sa sobom različite teškoće sa kojima se suočavamo, kako u sferi politike, tako i u oblasti ekonomije. Iako je poslednjih godina ostvaren privredni rast, izloženi smo novim izazovima kao posledicom svetske finansijske krize. Stoga je veoma značajna podrška postojećim i podsticaj novim investicijama u čemu Narodna skupština, kao najviše zakonodavno telo, može dati značajan doprinos, imajući u vidu da u skupštini donosimo zakone kojima stvaramo pravnu sigurnost za potencijalne investitore.Sa 16 donetih zakona u ovoj godini učinili smo samo prvi korak za oblast poljoprivrede Upravo iz tog razloga i jeste neophodan dalji i konstantan dijalog države i privrednika na putu međusobne podrške i razumevanja.
Svakako da ima još prostora za unapređenje zakonske regulative, posebno u sferi sprovođenja reformi i harmonizacije sa zakonodavstvom EU, kao i u jačanju kontrole sprovođenja zakona. Upravo u toj kontrolnoj ulozi Skupštine, svoj pečat daju i odbori. U ovom sazivu održano je 28 sednica odbora za poljoprivredu, na kojima su narodni poslanici razmatrali vrlo važne segmente poljoprivredne delatnosti, razmatrali probleme sa kojima se poljoprivrednici suočavaju, razgovarali sa predstavnicima resornog Ministarstva, razmatrali predloge zakona i podnosili amandmane na njih.
Zakonodavna aktivnost Narodne skupštine Republike Srbije veoma je intenzivna. U moru donetih zakona, veliki broj možemo izdvojiti koji se tiču unapređenja razvoja agrobiznis sektora. U aprilu ove godine, razmatrali smo 13 zakonskih predloga iz oblasti poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, a očekuje nas još posla kada su poljoprivredni zakoni u pitanju. Imajući u vidu da upravo ovi zakoni čine 60 odsto zajedničke evropske politike, poljoprivreda je ta koja će morati da snosi veliki deo tereta pridruživanja i usklađivanja zakonodavstva Srbije i Evropske unije.
Od zakona značajnih za agrobiznis sektor, izdvojiću i donete zakone o trgovini, pivu, vinu, šumama, vodama, divljači i lovstvu, organskoj proizvodnji, kao i Zakon o zaštiti potrošača, kojim ćemo zaštiti, ne samo poljoprivrednike, već i krajnje korisnike. Doneli smo i Zakon o bezbednosti hrane, pozitivno ocenjen i od strane Evropske unije. Zbog svih tih zakona i podzakonskih akata, koje smo doneli u protekle dve godine, možemo da kažemo da proizvodimo zdravu hranu, koja ima odlične uslove da se nađe ne samo na trpezi naših građana, nego i van naših granica.
Skupština očekuje uskoro i rebalans budžeta Srbije, kada bi trebalo da veliki deo bude izdvojen za poljoprivredu, a znatan deo tog novca će biti namenjen upravo za podsticanje mlečnog govedarstva. Vođenjem razvojne politike, ali i socijalno odgovorne, nećemo dozvoliti da mala gazdinstva, osnov poljoprivrede u EU, budu ugrožena.
Uverena sam da će učesnici ove konferencije dati doprinos rešenju problema nedovoljnih količina nekih vitalnih proizvoda na tržištu i naravno stvaranju uslova za stabilizaciju cena poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Upravo rezultati ovakvih skupova treba da potstaknu i iniciraju pravu motivaciju poljoprivrednim proizvođačima da proizvode kvalitetno za naše i građane van granica Srbije i da sami, naravno imaju koristi od toga.
Još jednom, uspešan rad.