Petak, 9. jul 2004.

Lokalni izbori ili 12. ili 19 septembra

Predsednik Narodne Skupštine Republike Srbije Predrag Marković održao je pres konferenciju na kojoj je objavio datum raspisivanja lokalnih izbora.


Predsednik Narodne Skupštine Republike Srbije Predrag Marković održao je pres konferenciju na kojoj je objavio datum raspisivanja lokalnih izbora.

Na snazi je Zakon o lokalnim izborima usvojen u Narodnoj Skupštini Republike Srbije 13. juna 2002. godine. Po ovom zakonu odbornici se biraju po proporcionalnom sistemu sa cenzusom od 3% a predsednici opština i gradonačelnici po većinskom sistemu. Izbori moraju da budu raspisani najmanje 30 a najviše 60 dana pre održavanja.

Prethodni opšti lokalni izbori održani su 24. septembra 2000. god. Od. donošenja aktuelnog Zakona o lokalnim izborima, po njemu su održani izbori u 14 opština. Predsednik Skupštine će, shodno zakonu, raspisati lokalne izbore za odbornike, predsednike opština i gradonačelnike u svim opštinama u kojima su izbori održani 24. septembra 2000. godine a u ostalim opštinama samo za ona mesta gde su se za to stekli uslovi.

Predsednik Skupštine će izbore raspisati u nedelju 1. avgusta, a sve izborne radnje će početi od ponedeljka 2. avgusta.

Na konferenciji za novinare Predrag Marković je podneo izveštaj o tromečecnom radu na suzbijanju međunacionalnih ekscesa i provokacija.

Na sastanku predsednika Narodne skupštine Republike Srbije sa predstavnicima 10 Nacionalnih Saveta (savet ukrajinske, slovačke, rusinske, bugarske, bunjevačke, rumunske, romske, bošnjačke, mađarske i hrvatske nacionalne manjine), održanom 14. aprila 2004 godine, i uz prisustvo Odbora za međunacionalne odnose Skupštine Srbije, konstantovano je da su rešene dve vrste problema. Prvi problem ticao se nedostatka finansijskih sredstava za funkcionisanje Saveta, a drugi na nedostatak osoba za komunikaciju i saradnju sa Savetima. Oba problema proizilaze iz činjenice da su Saveti formirani u skladu sa zakonom na nivou Državne zajednice, a da se pitanja relevantna za njihov rad, a i funckionisanje, rešavaju na nivou republike Srbije.

Za manje od mesec dana uspeli smo da rešimo glavne probleme. Po prispeću tačnih informacija o finansijskim potrebama, Ministarstvo finansija je odobrilo sredstva za funkcionisanje Saveta u iznosu od 41.400.000 dinara, koja prevazilazi cifru koja je tražena.

U skladu sa preporukom predsednika Skupštine, Ministarstvo za finansije, Ministarstvo za obrazovanje, Ministarsvo za rad i zapošljavanje, Ministarsvo za kulturu su uspostavili stalan kontakt sa Savetima.

Predsednik Skupštine je zadužio Odbor za međunacionalne odnose Narodne skupštine rebulike Srbije da pripremi izveštaj o međunacionalnim ekscesima i provokacijama na teritoriji AP Vojvodine.

Sa mesta v.d. predsednika Srbije i predsednika Narodne skupštine Marković se zvanično obratio Ministru unutrašnjih poslova, Republičkom javnom tužiocu, načelnicima okruga, načelnicima MUP-a i predsednicima opština u Vojvodini u kojima je bilo incidenata, sa zahtevom da izveste o njihovim detaljima, kao i merama koje su do ovog trenutka preduzeli i strategiji za suzbijanje eventualnih budućih incidenata. U nastojanju da stekne jasnu sliku o situaciji na terenu, Marković je posetio jedan broj opština (Kikinda, Zrenjanin, Bečej, Bački Petrovac, Novi Sad, Subotica, itd), i razgovarao sa predstavnicima Skupština opština i građanima u Vojvodini. Sve preduzete mere bile su i predmet razgovora predsednika Markovića sa predsednicom mađarskog parlamenta Katalin Sili, kao i sa predstavnicima međunarodne zajednice.

Kabinet predsednika konstantuje da se izveštaji podudaraju. U periodu 1. januar - 31. maj registrovana su 294 događaja za koje se može reći da u najširem smislu imaju obeležja međunacionalnih ekscesa. Počinjeno je ukupno 132 krivična dela, od kojih je, radom MUP-a, rešeno 61. Počinioci su pojedinci. Njihovo destruktivno delovanje je podstaknuto neprimerenim izjavama pojedinih političkih lidera, kao i neadekvatnim novinskim tekstovima. Detaljni izveštaji biće upućeni nadležnom skupštinskom odboru.

Konstantovano je i da su nadležni preduzeli sve mere da se reše ovi slučajevi. Neophodno je da se ovakvi incidenti najoštrije osude i kazne, ali njihovo potpuno suzbijanje i iskorenjivanje moguće je ostavariti samo putem demokratizacije društva, za šta je potrebno zajedničko zalaganje svih konstruktivnih političkih, medijskih i nevladinih organizacija i pojedinaca.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5