Četvrtak, 16. jul 2009. - Ponedeljak, 31. avgust 2009.

Jedanaesto vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini

Jedanaesto vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini, koje je predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof. dr Slavica Đukić-Dejanović sazvala, na zahtev Vlade Republike Srbije, počelo je u četvrtak, 16. jula 2009. godine, u 15,00 časova. U Zahtevu za održavanje sednice određen je sledeći dnevni red:1. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, 2. Predlog zakona o kulturi,3. Predlog zakona o saradnji sa međunarodnim krivičnim sudom, 4. Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o izvršenju krivičnih sankcija, 5. Predlog zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala,6. Predlog zakona o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala, 7. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku, 8. Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, 9. Predlog zakona o Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, 10. Predlog zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, 11. Predlog zakona o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima, 12. Predlog zakona o uređenju prostora i izgradnji, 13. Predlog zakona o državnom premeru i katastru, 14. Predlog zakona o socijalnom stanovanju, 15. Predlog zakona o fondu za zaštitu životne sredine, 16. Predlog zakona o javnom zdravlju, 17. Predlog zakona o transfuziološkoj delatnosti, 18. Predlog zakona o transplantaciji organa, 19. Predlog zakona o transplantaciji ćelija i tkiva,20. Predlog zakona o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja, 21. Predlog zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina,22. Predlog zakona o potvrđivanju Finansisjskog ugovora između Republike Srbije i Evropske investicione banke i Narodne banke Srbije ''Apeks zajam za mala i srednja preduzeća'', 23. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (dodatno finansiranje projekta zdravstva) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj ,24. Predlog zakona o zaduživanju Republike Srbije kod Alpha Bank Srbija a. d, Vojvođanske banke a. d.



Jedanaesto vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini, koje je predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof. dr Slavica Đukić-Dejanović sazvala, na zahtev Vlade Republike Srbije, počelo je u četvrtak, 16. jula 2009. godine, u 15,00 časova.

U Zahtevu za održavanje sednice određen je sledeći dnevni red:

1. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju,
2. Predlog zakona o kulturi,
3.Predlog zakona o saradnji sa međunarodnim krivičnim sudom,
4.Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o izvršenju krivičnih sankcija,
5.Predlog zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju
organizovanog kriminala,
6. Predlog zakona o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog
kriminala,
7. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku,
8. Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika,
9. Predlog zakona o Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, 10. Predlog zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja,
11. Predlog zakona o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima,
12. Predlog zakona o uređenju prostora i izgradnji,
13. Predlog zakona o državnom premeru i katastru,
14. Predlog zakona o socijalnom stanovanju,
15. Predlog zakona o fondu za zaštitu životne sredine,
16. Predlog zakona o javnom zdravlju,
17. Predlog zakona o transfuziološkoj delatnosti,
18. Predlog zakona o transplantaciji organa,
19. Predlog zakona o transplantaciji ćelija i tkiva,
20. Predlog zakona o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog
oplođenja,
21. Predlog zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina,
22. Predlog zakona o potvrđivanju Finansisjskog ugovora između Republike Srbije i
Evropske investicione banke i Narodne banke Srbije ''Apeks zajam za mala i
srednja preduzeća'',
23. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (dodatno finansiranje
projekta zdravstva) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i
razvoj ,
24. Predlog zakona o zaduživanju Republike Srbije kod Alpha Bank Srbija a.d,
Vojvođanske banke a.d. Novi Sad i Piraeus Bank a.d. Beograd.

Pre početka rada, narodni poslanici Dragan Todorović, Miloš Aligrudić, Jovan Damjanović, Riza Halimi, Tomislav Nikolić, Vladan Batić i Aleksandra Jovanović, iskoristili su pravo po članu 235. Poslovnika zatraživši obaveštenja i objašnjenja od nadležnih institucija.
Narodna skupština je većinom glasova narodnih poslanika odlučila da se obavi zajednički načelni pretres o tačkama 1 i 2, zatim zajednički načelni pretres o tačkama 3 do 9, zajednički načelni pretres o tačkama 10 i 11, zajednički načelni pretres o tačkama 12 do 15, zajednički načelni pretres o tačkama 16 do 20 i zajednički načelni pretres o tačkama 22 do 24 dnevnog reda sednice.

Ministar kulture Nebojša Bradić predstavio je narodnim poslanicima Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju i Predlog zakona o kulturi.
Obrazlažući Narodnoj skupštini Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju ministar Bradić naveo je da izmene i dopune ovog Predloga zakona neće ugroziti slobodu medija, ali da će se njima podići stepen odgovornosti javnih glasila sa ciljem da se zaštite prava građana koja mogu biti ugrožena nesavesnim medijskim ponašanjem. Ministar je naveo da predviđene izmene ne suspenduju postojeće zakonske norme koje obezbeđuju slobodu javnog informisanja, zabranjuju cenzuru i ograničavanje slobode medija zloupotrebom državnih i privatnih ovlašćenja.

Predstavljajući Predlog zakona o kulturi ministar Bradić istakao je da ovaj Predlog zakona predstavlja krovni zakon u oblasti kulture na koji se čekalo sedamnaest godina i koji je pravni okvir za dalji kulturni razvoj u Srbiji. Razlozi za njegovo donošenje su promena kulturne prakse, poboljšanje položaja svih aktera kulturne politike i jasno definisanje obaveza i odgovornosti javne uprave prema njima. Takođe, ovaj Predlog zakona će biti osnova za donošenje 12 podzakonskih akata, neophodnih za njegovu primenu, a čije je usvajanje predviđeno u roku od tri meseca. Predlogom zakona je predviđeno i donošenje dugoročne strategije razvoja kulture Republike Srbije, formiranje Nacionalnog saveta za kulturu, kao i uvođenje novina u način finansiranja institucija kulture i trošenja budžetskih sredstava.
Do kraja dana narodni poslanici vodili su zajednički načelni pretres o predlozima zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju i o kulturi.


Drugog dana rada, 17. jula, Narodna skupština završila je zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju i Predlogu zakona o kulturi.
Na početku sednice, narodni poslanici su minutom ćutanja odali poštu građanima Srbije koji su 16. jula poginuli u saobraćajnoj nesreći u Egiptu.

Na kraju rasprave, ministar kulture Nebojša Bradić pozvao je narodne poslanike da glasaju za predložene zakone i ukazao da je Vlada spremna da prihvati amandmane koje će te zakone popraviti.
U nastavku rada, Narodna skupština počela je zajednički načelni pretres o sedam predloga zakona iz oblasti pravosuđa. Reč je o predlozima zakona: o saradnji sa Međunarodnim krivičnim sudom, o izmenama i dopunama Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, o izmenama i dopunama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku, o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, o izmenama i doopunama Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma, kao i Predlogu zakona o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala.

Obrazlažući predloge zakona ministarka pravde Snežana Malović je istakla da se njima uvode novine u krivično zakonodavstvo koje bi trebalo da doprinesu većoj efikasnosti i unapređenju rada pravosudnih organa. Usvajanjem ovih zakonskih predloga biće stvoren normativni okvir za nastavak reforme pravosuđa, u skladu sa interesima i potrebama države i građana, rekla je ministarka Malović.
Do kraja dana, narodni poslanici završili su zajedničku načelnu raspravu o setu zakona iz oblasti krivičnog prava.
Jednom delu sednice prisustvovali su i gosti iz SR Nemačke, članovi delegacije pokrajine Baden Virtenberg, koju je u poseti Narodnoj skupštini predvodio ministar za državna i evropska pitanja u Vladi te pokrajine prof. dr Volfgang Rajnhart.


Trećeg dana rada, 18. jula, Narodna skupština započela je zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Predlogu zakona o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima.
Ministar prosvete Žarko Obradović je, predstavljajući predložene zakone, istakao da je osnovni cilj izmena prosvetnih zakona unapređenje kvaliteta sistema obrazovanja, povećanje efikasnosti u toj oblasti, sprečavanje diskriminacije i nasilja u školama, kao i povećanje kvaliteta udžbenika. Donošenje ovih zakona je neophodno radi usklađivanja sa Ustavom Srbije, standardima Evropske unije, kao i zbog potrebe da se predlože nova, bolja rešenja, jer dosadašnja nisu dala dobre rezultate, rekao je Obradović. On je naveo da će se tim zakonima u sistem obrazovanja uključiti i marginalizovane grupe, kao i da će inkluzivno obrazovanje dobiti značaj koji do sada nije imalo.

Na kraju pretresa ministar prosvete odgovorio je na više pitanja i ponovio da se mora promeniti obrazovanje, ali i sistem vrednosti u društvu. Naglasio je da je poštovana procedura i da je vođena javna rasprava o predloženim rešenjima i na kraju obećao da će svih 220 podnetih amandmana biti pažljivo razmotreni.
Do kraja dana, Narodna skupština zaključila je zajednički načelni pretres Predlogazakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Predloga zakona o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima.

Četvrtog dana rada,20. jula, Narodna skupština obavilaje zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o uređenju prostora i izgradnji, Predlogu zakona o državnom premeru i katastru, Predlogu zakona o socijalnom stanovanjui Predlogu zakona o Fondu za zaštitu životne sredine.
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić, predstavljajući predložene zakone iz oblasti urbanizma, stanovanja i životne sredine, istakao je da je Vlada opredeljena da se maksimalno pojednostave propisi i smanje teret i troškovi u primeni propisa, a da se pritom ne ugrozi prostor u kome živimo. Ministar je naveo da će usvajanjem Predloga zakona o uređenju prostora i izgradnji, biti smanjen broj obaveznih planskih dokumenata, čime će se olakšati državnim organima, uključujući i lokalnu samoupravu, da ispune obaveze za njihovo izdavanje. Ovim Predlogom zakona predviđa se i jedna duboka i dalekosežna reforma u oblasti svojinsko-pravnih odnosa na građevinskom zemljištu, dodao je Dulić. PredstavljajućiPredlog zakona o socijalnom stanovanju, ministar Dulić je naveo, da će se usvajanjem zakona obezbediti osnov i institucionalni preduslovi, kao i strateški okvir za razvoj sistema socijalnog stanovanja u Republici Srbiji. Predstavljajući Predlog zakona o državnom premeru i katastru, ministar Dulić je istakao da će se novi katastarski premer realizovati u cilju osnivanja katastarske nepokretnosti, posebno na područjima sa starim državnim premerima i time će Srbija dobiti ažurnu i savremenu katastarsku evidenciju.

U nastavku sednice, Narodna skupština obavila je i zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o javnom zdravlju,Predlogu zakona o transfuziološkoj delatnosti,Predlogu zakona o transplantaciji organa,Predlogu zakona o transplantaciji ćelija i tkivai Predlogu zakona o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja.

Ministar zdravlja prof. dr Tomica Milosavljević, predstavljajući predloge zakona, upoznao je narodne poslanike sa novinama i razlozima donošenja ovih zakona i naglasio da su predložena rešenja usklađena sa najsavremenijim standardima, propisima Evropske unije, odgovarajućim konvencijama i direktivama kojima se uređuje ova oblast. Predlog zakona o javnom zdravljudoprineće unapređenju i očuvanju zdravlja stanovništva, očuvanju njihovog fizičkog i psihičkog stanja, očuvanju životne okoline i sprečavanju rizika faktora za narušavanje zdravlja. Ministar Milosavljević je istakao daPredlog zakona o transfuziološkoj delatnostiunapređuje transfuziološku delatnost i da ima za cilj uspostavljanje novih i viših standarda u oblasti obezbeđivanja adekvatnih količina krvi, kao i krvnih komponenti i da se institucijama koje se time bave omoguće kvalitetniji uslovi rada. Predlogomzakona o transplantaciji organapredviđeno je da se sistemski uredi oblast transplantacije, organizacija ustanova i da se stvore uslovi da se transplantacija obavlja u skladu sa najrazvijenijim standardima. Usvajanjem Predlogazakona o transplantaciji ćelija i tkiva, Milosavljević je naglasio da će se stvoriti uslovi za promociju donatorstva, povećanje broja transplantacija ćelija i tkiva, osnivanje banaka ćelija i tkiva, kao i unapređenje kvaliteta pružanja zdravstvenih usluga. Predlogomzakona o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenjareguliše se i uređuje taj postupak, obezbeđuje se nadzor nad sprovođenjem zakona i stvaraju se uslovi da se lečenje neplodnosti ovim postupkom vrši u skladu sa najvišim standardima, objasnio je ministar Milosavljević.


Petog dana rada, Narodna skupština nastavila je rad načelnim pretresom o Predlogu zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.
Pre prelaska na rad po dnevnom redu, narodni poslanici Dragan Todorović, Slobodan Samardžić, Miroslav Markićević i Tomislav Nikolić iskoristili su pravo po članu 235. stav 2. Poslovnika zatraživši obaveštenja i objašnjenja od nadležnih institucija.

Predlog zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina narodnim poslanicima predstavio je ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić istakavši da se Predlogom zakona obezbeđuju mehanizmi neposrednog uživanja ljudskih prava. U Srbiji postoji 28 nacionalnih manjina i 16 izabranih saveta nacionalnih manjina i Predlog zakona je sačinjen u saradnji sa njima. Odredbe Predloga zakona doprinose da saveti nacionalnih manjina budu odgovorniji i da raspolažu mehanizmima za ostvarivanje prava, pre svega kroz manjinsku samoupravu. Saveti, kao izraz slobodne volje pripadnika nacionalnih manjina, biraće se neposredno, a pretpostavka za to su posebni birački spiskovi, koji neće ugroziti ustavna i građanska prava manjina. Predlogom zakona predviđena su i bitna ovlašćenja saveta u oblastima kao što su obrazovanje, zdravstvo, informisanje i upotreba jezika i pisma, istakao je ministar Čiplić.

U nastavku rada, narodni poslanici obavili su načelni pretres o Predlogu zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina i započeli jedinstveni načelni pretres o Predlogu zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora između Republike Srbije i Evropske investicione banke i Narodne banke Srbije „Apeks zajam za mala i srednja preduzeća“, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (dodatno finansiranje projekta zdravstva) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj i Predlogu zakona o zaduživanju Republike Srbije kod Alpha Bank Srbija ad, Vojvođanske banke ad Novi Sad i Pireus Bank ad Beograd.

Predložena zakonska rešenja, narodnim poslanicima predstavila je ministarka finansija Diana Dragutinović. Ona je pozvala narodne poslanike da usvoje predložene zakone, jer se njima obezbeđuje stabilan priliv kapitala. Predlog zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora između Republike Srbije i Evropske investicione banke i Narodne banke Srbije „Apeks zajam za mala i srednja preduzeća“ namenjen je kreditiranju malih i srednjih preduzeća u iznosu od 250 miliona evra pod veoma povoljnim uslovima. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (dodatno finansiranje projekta zdravstva) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj obezbeđuje povlačenje sredstava u iznosu od 10,5 miliona evra za razvoj zdravstva u Srbiji, pre svega sanaciju zdravstvenih centara u Kraljevu, Valjevu, Vranju i Zrenjaninu. Predlog zakona o zaduživanju Republike Srbije kod Alpha Bank Srbija ad, Vojvođanske banke ad Novi Sad i Pireus Bank ad Beograd odnosi se na kredit u iznosu od 90 miliona evra i namenjen za nadoknađivanje deficita u budžetu, isplatu socijalnih davanja i nastavak finansiranja infrastrukturnih projekata.

Do kraja dana, Narodna skupština okončala je jedinstveni načelni pretres o Predlogu zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora između Republike Srbije i Evropske investicione banke i Narodne banke Srbije „Apeks zajam za mala i srednja preduzeća“, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (dodatno finansiranje projekta zdravstva) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj i Predlogu zakona o zaduživanju Republike Srbije kod Alpha Bank Srbija ad, Vojvođanske banke ad Novi Sad i Pireus Bank ad Beograd.


Šestog dana rada, 22. jula, Narodna skupština vodila je raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju.

Narodna skupština je zaključila raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju.
U nastavku rada, Narodna skupština vodila je raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o kulturi.

Na kraju rasprave, ministar kulture Nebojša Bradić je podsetio na značaj donošenja ovog zakona. On je rekao i da je Ministarstvo kulture prihvatilo veliki broj amandmana koje su podnele gotovo sve parlamentarne stranke.
Narodna skupština je do kraja rada zaključila raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o kulturi.

Sedmi dan rada (23. jul), Narodna skupština započela je pretresom u pojedinostima o predloženim zakonima iz oblasti pravosuđa.
Na početku sednice narodni poslanici Đuro Perić, Riza Halimi, Vladan Batić, Miroslav Markićević, Judita Popović, Stefan Zankov, Radojko Obradovići Aleksandar Martinović iskoristili su pravo na postavljanje poslaničkih pitanja i postavili više pitanja ministrima u Vladi Srbije i predsednici Narodne skupštine.

Narodna skupština obavila je pretres u pojedinostima o Predlogu zakona o saradnji sa Međunarodnim krivičnim sudom, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, Predlogu zakona o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala, kao i o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku.


Osmog dana rada, 24. jula, Narodna skupština nastavila je raspravu u pojedinostima o predlozima zakona iz oblasti pravosuđa.
U prepodnevnom delu rada, narodni poslanici obavili su raspravu o amandmanima podnetim na Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.
U popodnevnom delu rada, Narodna skupština obavila je i raspravu o amandmanima podnetim na Predlog zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.


Devetog dana rada,25. jula, Narodna skupština obavila je pretres u pojedinostima o Predlogu zakona o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvimai o Predlogu zakona o uređenju prostora i izgradnji.


Desetog dana rada, 26. jula, Narodna skupština je tokom prepodneva obavila raspravu o Predlogu zakona o državnom premeru i katastru, u pojedinostima.

Narodna skupština je zatim zaključila raspravu u pojedinostima o Predlogu zakona o državnom premeru i katastru i počela pretres u pojedinostima o Predlogu zakona o socijalnom stanovanju.

Po zaključenju rasprave u pojedinostima o Predlogu zakona o socijalnom stanovanju, Narodna skupština je prešla na razmatranje amandmana na Predlog zakona o Fondu za zaštitu životne sredine. Narodni poslanici su se najviše interesovali za namenu sredstava iz tog fonda i zatražili su da se u zakon unese odredba o javnosti trošenja sredstava.
Do kraja rada, zaključena je rasprava i o Predlogu ovog zakona, u pojedinostima.

Jedanaestog dana rada, 27. jula, Narodna skupština obavila je pretres u pojedinostima o pet zakonskih predloga iz oblasti zdravstva.

U prepodnevnom delu rada, Narodna skupština zaključila je raspravu o amandmanima na Predlog zakona o javnom zdravlju, Predlog zakona o transfuziološkoj delatnosti i Predlog zakona o transplantaciji organa i započela pretres u pojedinostim o Predlogu zakona o transplantaciji tkiva i ćelija.

Narodnom poslaniku Miroslavu Markićeviću izrečene su dve opomene zbog kršenja reda na sednici Narodne skupštine i neprimerenog ponašanja.

Predsedavajuća sednici, prof. dr Slavica Đukić-Dejanović obavestila ja narodne poslanike da deo sednice, sa galerije Velike sale, prate učenici osnovne škole iz Žitišta, koji su došli u obilazak Doma Narodne skupštine.

U popodnevnom delu sednice, Narodna skupština zaključila je pretres u pojedinostima o Predlogu zakona o transplantaciji tkiva i ćelija i o Predlogu zakona olečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja.

Dvanaestogdana rada,28. jula, Narodna skupština obavilaje pretresu pojedinostimaoPredloguzakona onacionalnim savetima nacionalnih manjina.

Pre prelaska na rad po dnevnom redu, narodni poslaniciJorgovanka Tabaković, Đuro Perić, Miroslav Markićević, Aleksandar Martinović, Vesna Pešić, Miloš Aligrudić, Vladan Batić i Saša Dujović iskoristili su pravo, po članu 235. stav 2. Poslovnika,dazatražeobaveštenja i objašnjenja od nadležnih institucija.

Trinaestog dana rada, 29. jula, Narodna skupština obavila je raspravu u pojedinostima o predlozima zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora između Republike Srbije i Evropske investicione banke i Narodne banke Srbije ''Apeks zajam za mala i srednja preduzeća''; o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (dodatno finansiranje projekta zdravstva) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj i o zaduživanju Republike Srbije kod Alfa Bank Srbija a.d,Vojvođanskebankea.d.Novi Sad i Pireus Bank a.d.Beograd.

Pošto je Narodna skupština obavila raspravuo svim tačkama dnevnog reda sednice u načelu i u pojedinostima, predsednica Narodne skupštine prof.dr Slavica Đukić-Dejanović obavestila je narodne poslanike da će blagovremeno biti obavešteni o održavanju Dana za glasanje o svim tačkama dnevnog reda Jedanaestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine u 2009. godini.

Dan za glasanje

U Danu za glasanje, 31. avgusta, narodni poslanici su se izjašnjavali u načelu i pojedinostima o tačkama dnevnog reda Jedanaestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.

Narodna skupština usvojila je u celini Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju i Predlog zakona o kulturi.

Većinom glasova narodnih poslanika Narodna skupština usvojila je sedam zakona iz oblasti pravosuđa. To su predlozi zakona: o saradnji sa međunarodnim krivičnim sudom, o izmenama i dopunama zakona o izvršenju krivičnih sankcija, o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala, o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku i o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika.


U Danu za glasanje Narodna skupština je većinom glasova narodnih poslanika usvojila Predlog zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, Predlog zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Predlog zakona o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima.

Narodna skupština je većinom glasova usvojila četiri zakona iz oblasti zaštite životne sredine. Među njima su predlozi zakona: o uređenju prostora i izgradnji, o državnom premeru i katastru,
o socijalnom stanovanju i o fondu za zaštitu životne sredine.

U nastavku rada, narodni poslanici su većinom glasova usvojili pet zakona iz oblasti zdravstva. To su predlozi zakona: o javnom zdravlju, o transfuziološkoj delatnosti, o transplantaciji organa, o transplantaciji ćelija i tkiva i o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja.


Takođe je usvojen u celini Predlog zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.

Narodna skupština je većinom glasova usvojila i tri predloga zakona o potvrđivanju finansijskih ugovora. Reč je o predlozima zakona: o potvrđivanju Finansijskog ugovora između Republike Srbije i Evropske investicione banke i Narodne banke Srbije ''Apeks zajam za mala i srednja preduzeća'', o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (dodatno finansiranje projekta zdravstva) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj i o zaduživanju Republike Srbije kod Alpha Bank Srbija a.d, Vojvođanske banke a.d. Novi Sad i Piraeus Bank a.d. Beograd.

Po završetku glasanja o svim tačkama dnevnog reda Jedanaestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine u 2009. godini, Narodna skupština je odlučivala o povredama Poslovnika na koje su tokom sednice ukazivali narodni poslanici i odlučila da ni u jednom slučaju nisu povređene odredbe Poslovnika.

Pošto je Narodna skupština obavila razmatranje svih tačaka dnevnog reda i odlučivanje o njima, predsednica Narodne skupštine prof. dr Slavica Đukić-Dejanović zaključila je Jedanaesto vanredno zasedanje Narodne skupštine u 2009. godini.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5