20.10.2011. Predsednica Narodne skupštine prof.dr Slavica Đukić-Dejanović na javnom slušanju „Zdravstvena zaštita adolescenata – u svetlu novih zakonskih odredbi“

20.10.2011. Predsednica Narodne skupštine prof.dr Slavica Đukić-Dejanović na javnom slušanju „Zdravstvena zaštita adolescenata – u svetlu novih zakonskih odredbi“

Četvrtak, 20. oktobar 2011.

Javno slušanje na temu „Zdravstvena zaštita adolescenata – u svetlu novih zakonskih odredbi“

Zadatak svih nas sa različitih aspekata je da razumemo značaj uključivanja adolescenata u procese i donošenje odluka koje se tiču njihovog zdravlja, da izgradimo odnos poverenja između mladog pacijenta ili pacijentkinje, da očuvamo i poštujemo njihovo pravo na privatnost, što predstavlja kamen temeljac stvaranja odgovorne, zdrave osobe, rekla je Slavica Đukić Dejanović.


Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije i predsedavajuća Radnoj grupi za prava deteta prof. dr Slavica Đukić Dejanović otvorila je javno slušanje na temu „Zdravstvena zaštita adolescenata – u svetlu novih zakonskih odredbi“.

Adolescencija je period između mladosti i zrelog doba u kom se stiče lični, seksualni i profesionalni identitet. To je period u kom mladi odrastaju i kroz krize, pa su im stručnjaci i modeli za identifikaciju izuzetno značajni. Dostizanje zdravlja adolescenata je složen, dinamičan proces u kome se odgovornost za uspešan ishod raspoređuje na politiku države u ovoj oblasti, kao i na pojedince, porodicu, obrazovne i socijalne institucije. Kako je navedeno u Nacionalnom programu zdravstvene zaštite žena, dece i omladine – „briga se ostvaruje saradnjom sektora zdravlja, obrazovanja i socijalne zaštite“, navela je Slavica Đukić Dejanović.

U Srbiji je od 2002. godine učinjen i veliki napredak upravo u toj integraciji nacionalnog sistema brige o deci i mladima i njihovom zdravlju, kao i zaštite prava mladih. Utrt je put nekim konkretnim rešenjima. Unapređena je nacionalna politika u koju su ugrađeni brojni međunarodni i nacionalni dokumenti iz ove oblasti, donete su značajne strategije, programi i planovi, organizovane su akcije za zdravlje dece i adolescenata.

Promovisana je multisektorska saradnja i unapređene su aktivnosti, naročito na lokalnom nivou. Osnažena je uloga zdravstvenih sistema donošenjem niza strateških dokumenata. Stvoreni su uslovi za ispoljavanje znanja i veština za pozitivnu interakciju sa decom i adolescentima i njihovim porodicama, kao i posebnu senzitivnost za vulnerabilne i visokovulnerabilne adolescente sa rizičnim ponašanjem. Omogućeni su uslovi za prepoznavanje prava adolescenata i mladih u zdravstvenom sistemu, kao i prava pacijenta. Đukić Dejanović je navela da se, pre svega, misli na poverljivost i privatnost u zdravstvenom sistemu, ali i na pravo adolescenata i mladih da se čuju i da u skladu sa svojim razvojnim kapacitetima učestvuju u procesu odlučivanja vezanog za njihov život i zdravlje.

Učesnicima Javnog slušanja, koje je održano u organizaciji Radne grupe za prava deteta, obratio se i ministar zdravlja prof. dr Zoran Stanković, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja dr Elizabet Paunović, kao i predstavnici UNICEF-a, zdravstvenih radnika Srbije, nevladinih i međunarodnih organizacija.