20. septembar 2011. Izvestioci Monitoring komiteta Parlamentarne skupštine Saveta Evrope posetili Narodnu skupštinu

20. septembar 2011. Izvestioci Monitoring komiteta Parlamentarne skupštine Saveta Evrope posetili Narodnu skupštinu

Utorak, 20. septembar 2011.

Izvestioci Monitoring komiteta PS SE posetili Narodnu skupštinu

Izvestioci Monitoring komiteta Parlamentarne skupštine Saveta Evrope razgovarali su danas u Domu Narodne skupštine, u odvojenim susretima, sa članovima Stalne delegacije Narodne skupštine u PSSE, predstavnicima vladajuće koalicije i opozicionih stranaka u Narodnoj skupštini, kao i narodnim poslanicima Poslaničke grupe manjina.


Izvestioci PSSE Indrek Sar i Davit Harutinijan nalaze se u višednevnoj poseti Beogradu kako bi se neposredno informisali o ispunjavanju  naših obaveza  koje proističu iz  članstva u Savetu Evrope.

Izvestilac Davit Harutinijan istakao je da će do početka novembra sačiniti izveštaj o tome šta je Srbija učinila u prethodnom periodu i da li su se stekli uslovi da se iz faze monitoringa pređe u post monitoring fazu procene izvršavanja preuzetih obaveza. O tom izveštaju Monitoring komitet PS SE izjasniće se u januaru naredne godine.

Između ostalog, izvestioci PS SE interesovali su se da li će do predstojećih izbora biti formirana centralna izborna komisija, kako će se primenjivati Zakon o finansiranju političkih aktivnosti i da li ćemo menjati Ustav Srbije.

Šef Stalne delegacije Narodne skupštine u PS SE prof. dr Dragoljub Mićunović upoznao je izvestioce sa izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika, kojima su ukinute blanko ostavke i zadržano ustavno načelo da su narodni poslanici vlasnici mandata. Promene Ustava su komplikovan proces, rekao je Mićunović, i za njih se mora obezbediti   dvotrećinska većina u Narodnoj skupštini i sprovesti referendum. Novi Zakon o finansiranju političkih aktivnosti omogućiće kontrolu trošenja budžetskih sredstava kojima se finansiraju političke aktivnosti i sprečiti uticaj finansijskih  moćnika na politički život, rekao je šef naše delegacije u PS SE.

Član Stalne delegacije, šef Poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić ocenio je da je većina  zakona koje je usvojila Narodna skupština doneta na brzinu i u dogovoru Vlade i vladajuće koalicije, bez uvažavanja stavova opozicije. Takođe je rekao da opozicione stranke nemaju prostor u medijima za iznošenje svojih stavova. Nikolić je izneo mišljenje da je Republička izborna komisija, koju bira Narodna skupština, prihvatljivo rešenje i za predstojeće izbore. 

Član naše delegacije Nataša Vučković ukazala je da Vlada usvaja one amandmane opozicionih stranaka za koje oceni da su prihvatljivi i poboljšavaju tekst predloga zakona, dok je Elvira Kovač istakla da izmenama izbornog zakonodavstva nije do kraja poštovana rodna ravnopravnost.

Sa izvestiocima PS SE sastali su se i predstavnici vladajuće koalicije Nada Kolundžija, Branko Ružić, Željko Ivanji, Elvira Kovač i Momo Čolaković. Najviše reči bilo je o mogućnostima za rad  opozicije u Narodnoj skupštini, posebno u njenom zakonodavnom radu. 

Šef Poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Koludžija ocenila je  da je  opozicija u jednakom položaju u odnosu na poziciju u Narodnoj skupštini jer je u radnim telima zastupljena prema broju mandata, kao i da  ima  više poslovničkih mogućnosti za pokretanje inicijativa i poslaničkih pitanja. O tome govori podatak da je među usvojenim amandmanima na predloge zakona veliki broj onih koje je podnela opozicija.

Na zamerke opozicije da joj nije omogućen pristup medijima, odgovorila je da se  sednice Narodne skupštine direktno prenose i da su Zakonom o Narodnoj skupštini i Poslovnikom predviđeni i obezbeđeni bolji uslovi za  rad.

Odgovarajući na primedbe  izvestilaca da je veliki broj zakona usvojen po hitnom postupku, predstavnici vladajuće koalcije naveli su da je Vlada gotovo jedini predlagač zakona. Stoga nastoje da primena tog instituta  bude izuzetak, a ne pravilo. Naveli su podatak da su oko 40 odsto  zakona predloženih po hitnom postupku uspeli da prebace u redovnu proceduru. U razgovoru je bilo reči i o stanju  u medijima i potrebi uređenja medijskog prostora.   

U središtu pažnje, u razgovoru predstavnika opozicionih stranaka u Narodnoj skupšini Miloša Aligrudića i Dragana Todorovića sa izvestiocima Monitoring komiteta bila su pitanja o korupciji, medijima, finansiranju političkih stranaka, izbornom sistemu i parlamentarnom životu u Srbiji. Aligrudić je ocenio da se korupcija neće moći suzbiti dok se ne reše problemi u pravosuđu. U ovoj oblasti nije došlo do suštinskih promena, ali ohrabruje činjenica da su pokrenuti postupci protiv nekih lica za koja se sumnja da su bila korumpirana. Što se tiče medija, istakao je da su oni u priličnoj meri pod uticajem vladajuće koalicije i da i tu ima korupcije. Aligrudić je rekao da je u parlamentarnom životu i dalje prisutan nedostatak pravog dijaloga i da ne postoji agenda  u Narodnoj skupštini, pa poslanici nemaju mogućnost da unapred saznaju kada će šta biti u proceduri.

Osvrćući se na neka od postavljenih pitanja, Dragan Todorović je ukazao na teškoće sa kojima se u Narodnoj skupštini susreću poslanici opozicije prilikom pokretanja nekih pitanja, kao što su ona vezana za velike korupcijske afere i da je očigledno da su u tim aferama uključeni ljudi iz vlasti. Govoreći o izborima, ocenio je da su svi dosadašnji izbori zloupotrebljeni od strane vladajuće većine i da je Srbija jedina država koja nema jedinstveni birački spisak.

Todorović je ukazao i na zloupotrebe u medijima u kojima gotovo da nema prostora za opoziciju i njene stavove.

Izvestioci PSSE su u odvojenim susretima razgovarali i sa narodnim poslanicima Poslaničke grupe manjina Rizom Halimijem i Esadom Džudževićem.

Narodni poslanik Riza Halimi je sa prisutnim izvestiocima Monitoring komiteta Parlamentarne skupštine Saveta Evrope razgovarao o radu Koordinacionog tela Vlade Republike Srbije za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđu, o problemima integracije Albanaca u državne institucije, o upotrebi službenog jezika u pravosuđu, kao i o uslovima za povratak stanovništva na jug Srbije. Halimi je zaključio da je neophodno pokrenuti ekonomski razvoj ovog dela Srbije, kako bi se sprečio dalji odlazak i stimulisao povratak već raseljenih porodica. Narodni poslanik je istovremeno obavestio prisutne, da je procena lokalne vlasti, da nema dovoljno obezbeđenih uslova za predstojeći Popis 2011. na teritoriji opština  Preševo, Bujanovac i Medveđu.

Narodni poslanik Esad Džudžević upoznao je prisutne sa poteškoćama u radu Nacionalnog saveta bošnjačke nacionalne manjine. Narodni poslanik Džudžević je članovima delegacije poklonio autorske primerke knjige, naglasivši da se u proteklih 20 godina bavio pravima bošnjačke zajednice. Džudžević je dodao i da je knjiga rezultat njegovog rada i analiza uživanja prava sandžačkih Bošnjaka u Srbiji.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
utorak, 7. maj
  • 10.00 - poseta predstavnika opštinske uprave Kranj Domu Narodne skupštine (Dom Narodne skupštine, Trg Nikole Pašića 13)

Ceo kalendar događaja