10. jun 2013. Predsednik Narodne skupštine mr Nebojša Stefanović na Međunarodnom samitu pod nazivom „Korak napred“ u Banja Luci

10. jun 2013. Predsednik Narodne skupštine mr Nebojša Stefanović na Međunarodnom samitu pod nazivom „Korak napred“ u Banja Luci

Ponedeljak, 10. jun 2013.

Izazovi liderstva u 21. veku

Predsednik Narodne skupštine mr Nebojša Stefanović obratio se na Međunarodnom samitu pod nazivom „Korak napred“ u Banja Luci.


Gospodine predsedniče, vaše Ekselencije, cenjene kolege, dame i gospodo, poštovani prijatelji,
Ono o čemu želim danas da govorimo, je nešto čemu smo svi mi svedoci unazad decenijama. Svima nam je poznata činjenica, da od 70-tih godina prošlog veka dominira proces globalizacije i jačanje međuzavisnosti ključnih aktera različitih nivoa vlasti. Ovaj proces podrazumeva da mnogi izazovi i problemi, sa kojima se države suočavaju, prevazilaze nacionalne granice. Ali globalizacija nosi sa sobom dva suprotna procesa, sve veću povezanost i integrisanost, a ujedno time budi i želju država za očuvanjem svoje posebnosti i sopstvenog identiteta.
U takvim okolnostima liderstvo u 21. veku, treba da bude nastavak i očuvanje svega onoga što je bilo dobro u prethodnom vremenu, oslobođeno od loših i bolnih istorijskih iskustava. Kada se za nekoga kaže da je lider, to znači pre svega da je vizionar, onaj koji je okrenut budućnosti, sa svežim idejama i rešenjima, ojačan poverenjem građana. Takođe, lider je i onaj koji je prepoznat kao takav među drugim liderima. Time se na neki način osigurava dvostruka potvrda liderstva. Na međunarodnom planu stiče se značajan ugled u ključnim institucijama i centrima odlučivanja. Na unutrašnjem planu lider je onaj koji sa punom odgovornošću pokreće inicijative u momentu kada one, ne dobijaju u potpunosti podršku javnog mnjenja, jer beskompromisno izlaženje u susret svim očekivanjima narušava suštinu liderstva. Lider je osoba koja sopstvenim autoritetom sprovodi postavljene ciljeve, koji nisu uvek popularni u društvu. To je teret i odgovornost sa kojim se suočavaju oni koji predvode, a nešto što nije uvek karakteristično za zemlje jugoistočne Evrope.
Dame i gospodo, poštovani prijatelji,
Republika Srbija je u proteklom periodu na unutrašnjem i spoljno- političkom planu povlačila poteze koji predstavljaju raskid sa dosadašnjom politikom odlučivanja, koja se pre svega ogleda u pristupu rešavanju problema po principu «odmah i sada», ne ostavljajući ih u nasleđe našoj deci. Posvećeni smo ideji da dijalog i međusobno razumevanje predstavljaju jedini istrument, koji nam obezbeđuje mir i stabilnost u regionu, uz poštovanje međunarodnog prava i svih obaveza koje iz toga proističu.
Iako suočeni sa protivljenjem dela domaće javnosti, Vlada i Skupština Republike Srbije čine teške kompromise, kako bi započneli proces rešavanja problema koji nas opterećuju dugi niz godina, a sve u cilju normalizacije života svih građana. Ta normalizacija pre svega znači poštovanje osnovnih ljudskih prava, bezbednost ali i pravo na zaštitu svog nacionalnog i verskog identiteta i nepovredivost imovine.
Srbija se takođe zalaže za sve vidove regionalne saradnje, učestvujući u institucionalizovanim procesima, ali i u građanskim inicijativama, poput Igmanske inicijative, posebno interesujući se za model Nordijske saradnje, koji bi u određenim aspektima bio prihvatljiv i za zemlje Zapadnog Balkana. Naš ideal bliske saradnje, ekonomske ali i političke, pokreće nas da pružimo ruku svima, da se okrenemo budućnosti poučeni iskustvima iz prošlosti i greškama koje se ne smeju ponoviti.
Svesni smo da put koji smo izabrali nije lak, jer članstvo u Evropskoj Uniji ne predstavlja samo pravo već i obavezu. Kroz zakonodavnu aktivnost parlamenta, njegovu nadzornu funkciju ali i aktivnosti Vlade i pravosuđa, nastojimo da uspostavimo savremeno društvo i sistem jednakih vrednosti, ne čineći to samo zbog približavanja Evropskoj Uniji, već prevashodno zbog unapređenja životnog standarda svih naših građana u budućnosti. Vraćanje poverenja u institucije, putem borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, koju sprovodimo primenom principa nulte tolerancije, predstavlja dug proces ali i najbolji način da obezbedimo sigurnost i prosperitet koju naši građani očekuju od odgovorne vlasti. Šta je EU za nas, moramo da budemo svesni da EU nije film o Hariju Poteru.
Ovom prilikom želim pre svega da se osvrnem, na izazove u 21. veku, na ono što svakog lidera očekuje kao zadatak u odnosu na ono što je zatekao i u odnosu na postavljeni cilj. Lider 21. veka, je onaj koji poseduje veštinu dobrog odmeravanja realnosti i mogućnosti i koji je svestan da su samo u zajedništvu, „realno“ i „moguće“, bliže jedno drugom. U tom smislu liderstvo na Balkanu predstavlja neiscrpan izvor mogućnosti jer se dele zajednička prošlost, sadašnjost i budućnost, ali i geografski prostor, koji je bez obzira na nesumnjive specifičnosti svake zemlje, ipak nedeljiv u zajedničkim ciljevima, željama i težnjama. Budućnost kakvu svi mi ovde na Balkanu priželjkujemo, nije budućnost podela, već budućnost trajnog mira i poverenja. To je kontekst u kome Republika Srbija posmatra procese unapređenja saradnje, regionalnog pomirenja, stabilnosti i razvoja. Ali to pomirenje mora da bude iskreno. Potkrepljeno realnim i održivim akcijama, što sada nije slučaj.
Inicijativa je prerogativ i način zauzimanja liderske pozicije u 21. veku. Legitimitet preuzimanja inicijative meri se opštim dobrom, stabilnošću, unapređenjem zajedničkih vrednosti, ali pre svega vođenjem putem primera. Lider je onaj koji sopstvenim postupcima i najboljim praksama privlači druge i hrabri ih na saradnju.
Države na Balkanu su susedi koji se dobro poznaju, s toga mislim da je neophodno da mi kao lideri, razvijemo partnerski odnos, odnos poverenja koji će rezultirati, siguran sam, ispunjenjem mnogih zajedničkih ciljeva i ujedno se spontano prenositi na građane svih zemalja u regionu. Tada će nasleđe prošlosti ostati tamo gde mu je i mesto, smešteno u prošlost. Danas moramo da razmišljamo o zajedničkom nastipu naših kompanija na trećim tržištima, o prekograničnoj saradnji, saradnji državnih organa, lokalnih samouprava.
Ovakva slika regiona u budućnosti će biti i jasna poruka liderima na međunarodnoj sceni da je Balkan nepresušan izvor ideja i pouzdan partner u međunarodnoj politici, koji je nakon svih iskustava spreman da ih podeli sa onima kojima pronalaženje sopstvene istine, mira i pomirenja tek predstoji.
Na kraju, želim da istaknem da moramo biti svesni odgovornosti, da odluke koje sada donosimo, kreiraju našu zajedničku budućnost.
Hvala vam na pažnji!



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
četvrtak, 28. mart

Ceo kalendar događaja