9. mart 2017. Delegacija Narodne skupštine na obeležavanju Međunarodnog dana žena u Evropskom parlamentu

9. mart 2017. Delegacija Narodne skupštine na obeležavanju Međunarodnog dana žena u Evropskom parlamentu

Petak, 10. mart 2017.

Interparlamentarni sastanak povodom obeležavanja Međunarodnog dana žena u Evropskom parlamentu

Delegacija Narodne skupštine u sastavu: potpredsednica Narodne skupštine i članica Odbora za evropske integracije Gordana Čomić, zamenica člana Odbora za evropske integracije Dubravka Filipovski i članica Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Vesna Ivković, učestvovala je 8-9. marta 2017. godine u radu interparlamentarnog sastanka „Ekonomsko osnaživanje žena: Hajde da delujemo zajedno“, u Evropskom parlamentu, u Briselu.


Interparlamentarni sastanak je organizovan od strane Odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost Evropskog parlamenta, i bio je namenjen članicama Evropskog parlamenta, članicama nacionalnih parlamenata država članica Evropske unije i članicama parlamenata zemalja u procesu proširenja, članicama Istočnog partnerstva i Evropskog ekonomskog prostora.

Učesnicima se obratio predsednik Evropskog parlamenta, Antonio Tajani, koji je istakao značaj poštovanja prava žena, posebno ugroženih na područjima pod ratnim dejstvima. U tom smislu, Evropski parlament će preuzeti aktivnu ulogu ne samo donošenjem rezolucija o osudi nasilja, već i stalnom kontrolom nad institucijama zaduženim za pružanje pomoći žena i deci migrantima, kao i naporima za oslobađanje otetih žena i dece. On je naglasio i da se u institucijama Evropske unije posebno vodi računa o jednakoj rodnoj zastupljenosti, kao i da se stalno predstavljaju primeri dobre prakse u ovoj oblasti.

Vera Jourova, Evropska komesarka za pravo, prava potrošača i rodnu ravnopravnost, predstavila je rezultate Godišnjeg izveštaja Evropske komisije o rodnoj ravnopravnosti i istakla da je jedan od osnovnih ciljeva Evropske komisije za 2017. godinu, sprečavanje nasilja nad ženama. U tom smislu, Evropska komisija radi na tome da sve države članice EU ratifikuju istanbulsku konvenciju i usklade svoje zakonodavstvo sa istom.

Potpredsednica Narodne skupštine Gordana Čomić bila je izvestilac na temu „Globalna perspektiva: Sloboda od nasilja i osnaživanje žena“. Ona je u svom obraćanju istakla da su parlamentarci udruženi u naporima da se iskoreni nasilje nad ženama, da se snažno osuđuju svi oblici nasilja nad ženama i decom, a to se može postići jedino donošenjem i poštovanjem strogih zakona u ovoj oblasti. Takođe je potrebno podržati umrežavanje žena i zajednički rad na postizanju pune rodne ravnopravnosti.

Dubravka Filipovski je, govoreći na temu „Globalna perspektiva: Ekonomsko osnaživanje žena i ciljevi održivog razvoja UN“, rekla da je Vlada Republike Srbije 2016. godinu proglasila Godinom ženskog preduzetništva i izdvojila milion evra za podršku ženskom preduzetništvu, što je četiri puta više nego ranijih godina. Takođe je uvedeno rodno budžetiranje i indeks rodne ravnopravnosti, koji će biti osnova za analizu statistike u ovoj oblasti. Postoje još uvek otvorena pitanja: održivost privatnih preduzeća u vlasništvu kako žena, tako i muškaraca, otežani pristup izvorima finansiranja za pokretanje i vođenje sopstvenog posla, te veoma mali broj žena vlasnika imovine, što su pitanja kojima će u Srbiji biti posvećena posebna pažnja u budućem periodu.

Članica Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Vesna Ivković je u svom izlaganju u debati, istakla da je Srbija ratifikovala istanbulsku konvenciju 2013. godine. Usklađujući svoje zakonodavstvo sa ovom konvencijom, Srbija je donela Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, koji stupa na snagu 2017. godine. Donošenje ovog zakona je još jedan u nizu koraka koje preduzima Vlada Srbije u cilju sprečavanja nasilja u porodici. Njime se obezbeđuje neophodna bolja koordinacija između državnih organa, kao i specijalizacija državnih organa, koja je već počela da se sprovodi kroz obavezne obuke pre svega policije i tužilaštva. Imajući u vidu da su ekonomska sigurnost i nezavisnost osnovni preduslovi da se žene žrtve nasilja osnaže i izbore sa ovim problemom, Nacionalna služba za zapošljavanje je, počevši od 2017. godine, uvela aktivne mere zapošljavanja, pored drugih teže zapošljivih kategorija, i za žrtve porodičnog nasilja.

Potpredsednica Evropskog parlamenta Majred Mekginis je u zaključcima sastanka navela da je poštovanje prava žena važno za opšti društveni napredak. Vladavina mira i dostupnost obrazovanja za žene su ključni faktori ekonomskog osnaživanja žena, a ekonomsko osnaživanje žena doprinosi razvoju čitavog društva i dostizanju višeg životnog standarda.

Na sastanku su govorile i dobitnice Zaharov nagrade Evropskog parlamenta za ljudska prava: Lamija Bašar (aktivistkinja za ljudska prava Jazida) i Hauva Ibrahim (advokat za ljudska prava iz Nigerije).



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5