Petak, 27. decembar 2024.
Dana 26. decembra 2024. godine, sa početkom u 11,00 časova, u Narodnoj skupštini je nastavljen Sedmi sastanak Radne grupe za unapređenje izbornog procesa.
Sastanku je predsedavao Nemanja Nenadić, predsedavajući Radne grupe, a prisustvovali su članovi Radne grupe: Uglješa Mrdić, Ana Jakovljević, Jelena Jerinić, Filip Tatalović, Ana Krstić, Risto Kostov, Luka Pušić, Zagorka Aleksić, Pavle Dimitrijević i Bojan Klačar, kao i Marina Mijatović, Kristina Antić i Aleksandar Stevanović, zamenici članova.
Sastanku su prisustvovali Vladimir Dimitrijević, zamenik generalnog sekretara Narodne skupštine, kao i saradnici predsednice i generalnog sekretara Narodne skupštine.
Član Radne grupe, Pavle Dimitrijević (CRTA), je na početku upoznao prisutne sa izmenama koje je izvršio u svom prvobitnom predlogu za izmene i dopune Zakona o jedinstvenom biračkom spisku, ukazavši da su na taj način uvaženi pojedini komentari eksperata ODIHR. Napomenuo je da su novim rešenjima unapređena pravila o bezbednosti podataka o ličnosti i da je značajno dopunjen delokrug buduće Komisije za reviziju biračkog spiska. Takođe, predviđeno je da Komisija odluke donosi kvalifikovanom dvotrećinskom većinom.
Tokom diskusije koja je usledila, fokus članova Radne grupe je primarno bio na novom rešenju koje predviđa proširenje delokruga Komisije, kao i na obimu podataka iz javnih registara i evidencija koji bi trebalo da budu dostupni Komisiji radi izvršenja njenog zadatka.
Pored ovoga, raspravljalo se i o adekvatnosti terminoloških rešenja kada je u pitanju određivanje sastava Komisije, kojom prilikom su se čuli različiti predlozi na koji način treba definisati poslaničke grupe parlamentarne većine, odnosno poslaničke grupe opozicije u Narodnoj skupštini, koje u skladu sa predlogom imaju pravo da predlažu članove Komisije.
Član Radne grupe, narodni poslanik Uglješa Mrdić (SNS), koji je tri dana ranije, u molbi za odlaganje nastavka sastanka, najavio da će dostaviti izmene svog prvobitnog predloga za izmene i dopune Zakona o jedinstvenom biračkom spisku, obavestio je prisutne da na njima još uvek radi, i da želi da u izmenjenom predlogu uvaži neke od komentara eksperata ODIHR, kao i da pojedina rešenja u najvećoj mogućoj meri približi rešenjima iz predloga Pavla Dimitrijevića. Dodao je da se izmene tiču sastava, trajanja mandata i nadležnosti Komisije, kao i zaštite podataka o ličnosti.
Nakon diskusije koja je obilovala polemičkim tonovima, postignut je dogovor da se sastanak prekine, da Uglješa Mrdić do kraja radnog dana dostavi svoj revidirani predlog, a da se Radna grupa potom glasanjem izjasni i o predlogu Pavla Dimitrijevića i o predlogu Uglješe Mrdića.
U tom smislu, posle više od dva sata rada, sastanak je prekinut, a nastavak zakazan za petak, 27. decembar 2024. godine, sa početkom u 14.00 časova.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Dana 27. decembra 2024. godine, sa početkom u 14,00 časova, u Narodnoj skupštini je nastavljen Sedmi sastanak Radne grupe za unapređenje izbornog procesa.
Sastanku je predsedavao Nemanja Nenadić, predsedavajući Radne grupe, a prisustvovali su članovi Radne grupe: Uglješa Mrdić, Ana Jakovljević, Jelena Jerinić, Filip Tatalović, Ana Krstić, Risto Kostov, Luka Pušić, Uroš Kandić, Zagorka Aleksić, Đorđe Komlenski, Pavle Dimitrijević i Bojan Klačar, kao i Marko Milošević, Marina Mijatović, Kristina Antić, Aleksandar Stevanović i Edin Numanović, zamenici članova.
Sastanku su prisustvovali Vladimir Dimitrijević, zamenik generalnog sekretara Narodne skupštine, kao i saradnici predsednice i generalnog sekretara Narodne skupštine.
Član Radne grupe, Uglješa Mrdić, obrazlagao je rešenja iz svog izmenjenog predloga za izmene i dopune Zakona o jedinstvenom biračkom spisku, odgovarajući pri tom na pitanja predsedavajućeg i članova Radne grupe. Konstatovano je da su rešenja približena onima iz predloga Pavla Dimitrijevića u delu koji se tiče nadležnosti Komisije za reviziju biračkog spiska, kao i u pogledu javnosti podataka, odnosno zaštite podataka o ličnosti. S druge strane, najznačajnije razlike koje su ostale između dva predloga odnose se na ovlašćene predlagače i broj članova Komisije, kao i na trajanje njenog mandata.
Kada je reč o mandatu rada buduće Komisije za reviziju biračkog spiska, razmatrane su moguće posledice predloženih rešenja, naročito u slučaju raspisivanja prevremenih predsedničkih ili objedinjenih republičkih izbora. Slično kao i dan ranije, diskusija se vodila i oko pitanja kriterijuma za utvrđivanje statusa vladajućih, odnosno opozicionih poslaničkih grupa, kao i oko pitanja dostupnosti i zaštite podataka o ličnosti.
Nakon kratke pauze pristupilo se glasanju.
Pre prelaska na sam čin glasanja predsedavajući je podsetio prisutne na pojedine odredbe tačke 6. Odluke o obrazovanju Radne grupe, kojima je, između ostalog, predviđeno da: Radna grupa odlučuje dvotrećinskom većinom glasova od ukupnog broja članova; da u slučaju da neki član Radne grupe ne može ili ne želi da podrži nijedan predlog koji se odnosi na potpuno ili delimično ispunjenje konkretne preporuke ODIHR, ili ne prisustvuje sastanku na kojem se o predlozima odlučuje, on se prilikom odlučivanja o tom predlogu neće računati u ukupan broj članova Radne grupe; da ako nijedan predlog koji se odnosi na istu zakonsku odredbu ili više međusobno povezanih odredaba, odnosno na istu meru ne dobije potrebnu većinu glasova za usvajanje, pristupa se usaglašavanju tih predloga u okviru Radne grupe; da ako ni nakon usaglašavanja ne bude doneta odluka o predlogu za potpuno ili delimično ispunjenje preporuke, Odboru za ustavna pitanja i zakonodavstvo se dostavlja akt sa dva predloga koja su dobila najveći broj glasova, a koji nisu dobili potrebnu većinu glasova za usvajanje.
Dogovoreno da se glasa prozivkom, tako što će se svaki od prisutnih članova, odnosno zamenika odsutnih članova Radne grupe, izjasniti da li podržava jedan od dva predloga
Za predlog Pavla Dimitrijevića glasalo je sedam članova/zamenika članova Radne grupe sa pravom glasa (Ana Jakovljević, Jelena Jerinić, Filip Tatalović, Aleksandar Stevanović, Bojan Klačar, Nemanja Nenadić i Pavle Dimitrijević), za predlog Uglješe Mrdića glasalo je osam članova/zamenika članova Radne grupe sa pravom glasa (Marko Milošević, Risto Kostov, Luka Pušić, Uroš Kandić, Zagorka Aleksić, Đorđe Komlenski, Edin Numanović i Uglješa Mrdić), dok je članica Radne grupe Ana Krstić bila uzdržana.
Kako je prema odredbama Odluke o obrazovanju Radne grupe u konkretnom slučaju bilo potrebno da jedan od predloga dobije najmanje 10 glasova, predsedavajući Radne grupe je konstatovao da nijedan od predloga nije usvojen. Predsedavajući je zatim podsetio članove na odredbu Odluke koja u ovakvim situacijama predviđa da će se pokušati usaglašavanje predloga u okviru Radne grupe, ali da sam način usaglašavanja nije preciziran. Ukazao je da je pre svega nužno da se o tome da li žele da pristupe usaglašavanju izjasne predlagači. Razjašnjeno je i to da bi u slučaju da dođe do usaglašavanja, o zajedničkom predlogu koji eventualno usaglase predlagači takođe moralo da se glasa. Četvoro članova, odnosno zamenika članova Radne grupe, se izjasnilo da ne žele da učestvuju u procesu usaglašavanja na samom sastanku, jer je vremena za to, kako su istakli, bilo dovoljno, nakon čega su napustili sastanak (Jakovljević, Stevanović, Tatalović, Jerinić).
Nakon još jedne pauze, predlagači Dimitrijević i Mrdić su se izjasnili da će pristupiti usaglašavanju predloga i ostavljen im je rok, 30. decembar 2024. godine, da usaglase svoje predloge, ili da u istom roku obaveste Radnu grupu da u tome ipak nisu uspeli.
Pošto je ovim iscrpljen dnevni red, predsedavajući je posle blizu tri časa rada zaključio Sedmi sastanak Radne grupe za unapređenje izbornog procesa.