25. april 2013. Generalni sekretar Jana Ljubičić na obeležavanju trećeg Međunarodnog dana devojaka u informaciono-komunikacionim tehnologijama

25. april 2013. Generalni sekretar Jana Ljubičić na obeležavanju trećeg Međunarodnog dana devojaka u informaciono-komunikacionim tehnologijama

Četvrtak, 25. april 2013.

Generalni sekretar Jana Ljubičić na obeležavanju trećeg Međunarodnog dana devojaka u informaciono-komunikacionim tehnologijama

Generalni sekretar Narodne skupštine Jana Ljubičić učestvovala je danas, na poziv potpredsednika Vlade i ministra spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasima Ljajića, na skupu povodom obeležavanja trećeg Međunarodnog dana devojaka u informaciono-komunikacionim tehnologijama (IKT).


Govoreći pred više od 200 studentkinja, na panelu pod nazivom „Srbija 2.0-Vreme uspešnih žena“, Ljubičić je istakla da savremeno informatičko doba predstavlja veliko dostignuće koje pruža brojne mogućnosti i čiji razvoj ima veliki značaj i za našu zemlju. Primenom IT tehnologija i stvaranjem e-uprave omogućeno je da država postane servis građana i privrede, da državna administracija bude jeftinija i efikasnija i da njen rad bude transparentniji, čime će se ujedno privući i domaće i strane investicije. Za ovo potrebno je obezbediti adekvatan zakonski okvir i zato je Narodna skupština usvojila nekoliko važnih zakona za ovu oblast i to pre svega zakone o elektronskom potpisu, o elektronskom dokumentu, o elektronskoj trgovini, o elektronskim komunikacijama, kao i Zakon o informacionom sistemu Republike Srbije, istakla je Ljubičić. Pored zakonskog okvira, Narodna skupština je razvoju e-uprave dala doprinos i uvođenjem e-parlamenta u svoj rad, čime je obezbedila brz i pouzdan prenos i protok informacija i dokumenata od značaja za rad narodnih poslanika i zaposlenih u Službi Narodne skupštine, potpunu javnost rada Narodne skupštine, njenih radnih tela i svakog narodnog poslanika, racionalizaciju u trošenju papira i sredstava za njegovu nabavku, ali i praćenje dokumenta od ulaska u Narodnu skupštinu ka primaocu i obrađivaču, kao i rezultata njegovog razmatranja.
Primena IT tehnologija omogućila je da sednice Narodne skupštine i njenih odbora budu elektronske i da rezultat svakog glasanja i akt o kojem su se izjašnjavali narodni poslanici i članovi odbora budu vidljivi za javnost. Internet stranica Narodne skupštine je poboljšana i obiluje podacima koji su najčešće traženi, a sada dostupni, ne samo novinarima, već i svim zainteresovanim građanima. U narednom periodu, kako bi u potpunosti zaokružili zakonodavni proces, preostaje i elektronsko povezivanje Narodne skupštine sa Vladom, koja se najčešće pojavljuje u svojstvu predlagača zakona, dodala je Ljubičić.
Govoreći o položaju žena i informacionim tehnologijama, kojima tradicionalno vladaju muškarci, generalni sekretar Narodne skupštine podsetila je na niz problema sa kojima se žene susreću, pre svega imajući u vidu njihove višestruke uloge u porodici i na poslu, nedostatku podrške, ali i ne prepoznavanje njihove uloge u razvoju i korišćenju IT tehnologija, čak i u strategijama koje su u donete u ovoj oblasti u Srbiji. Ona je podsetila da su žene u Srbiji danas informatički pismene na osnovnom nivou jednako kao i muškarci. Međutim, veće korišćenje IT tehnologija je uslov za moderno poslovanje i ekonomsko osnaživanje žena i u tom smislu bi država trebalo da preduzme odlučnije mere kako bi se ženama preduzetnicama pomoglo da unaprede svoja znanja i ekonomski ojačaju. Rodna ravnopravnost i ekonomsko osnaživanje žena je osnovni preduslov za poboljšanje položaja žena u društvu.
Zaključujući svoje izlaganje Ljubičić je istakla da su IT tehnologije naš svakodnevni život učinile kvalitetnijim, ali da u profesionalnom smislu žene tek treba da se dokažu u razvoju i upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija. Međutim, savremeno informatičko doba, iako predstavlja veliko dostignuće, istovremeno predstavlja i veliku opasnost za brojne zloupotrebe, a naročito osetljivo pitanje jeste zloupotreba dece na internetu i zato ovom pitanju treba posvetiti naročitu pažnju.
Međunarodni dan devojaka u IKT je projekat Globalne mreže žena u IKT, uspostavljen pod okriljem Međunarodne unije za telekomunikacije, sa ciljem da se devojkama i devojčicama približe informacione i komunikacione tehnologije, kao i da im se predstave poslovi koji postoje unutar ovog sektora.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ponedeljak, 6. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja