Petak, 26. mart 2010.

Dvadeset šesta sednica Odbora za industriju

Članovi Odbora za industriju su, na sednici od 26. marta, razmatrali Predlog odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Agencije za energetiku Republike Srbije za 2010. godinu i Informaciju o stanju u građevinskoj industriji Srbije.



Članovi Odbora za industriju su, na sednici od 26. marta, razmatrali Predlog odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Agencije za energetiku Republike Srbije za 2010. godinu i Informaciju o stanju u građevinskoj industriji Srbije.

Sednici su prisustvovali predstavnici Saveta Agencije za energetiku, Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja, Privredne komore Srbije, Unije poslodavaca, Sindikata Nezavisnost, Samostalnog sindikata radnika građevinarstva i Inženjerske komore.

Finansijski plan Agencije za energetiku Republike Srbije za 2010. godinu članovima Odbora predstavio je predsednik Saveta Agencije Ljubo Maćić, kao i delokrug rada i aktuelne probleme sa kojima se Agencija suočava.

Nakon rasprave članovi Odbora su prihvatili većinom glasova Predlog odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Agencije za energetiku Republike Srbije za 2010. godinu i uputili je Narodnoj skupštini na usvajanje.

U raspravi o Informaciji o stanju u građevinskoj industriji Srbije predstavnica Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja navela je da je Ministarstvo imalo uvid u predloge mera za oporavak građevinarstva koje je dala PKS, kao i da je Vlada ovlastila Ministarstvo da formira Radnu grupu koja će dati rešenja za izlazak građevinarstva iz krize. Radna grupa je formirana, na njenom čelu je ministar Oliver Dulići i do sada su održana dva sastanka. Ona je dodala da je osnovni problem u građevinarstvu i dalje velika nelikvidnost preduzeća.

Predstavnici PKS-a naveli su da se Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja našlo kao jedini partner u razgovoru sa privrednim subjektima na rešavanju problema građevinarstva. Oni su obrazložili materijal i predloge mera za oporavak ove industrijske grane, istakavši da su one predlog privrednika pogođenih krizom još od polovine 2008. godine. Kretanja u 2009. godini drastično su uticala na investicije u zemlji i na pad zaposlenisti od 20 procenata kod infrastrukturnih projekata, a u niskogradnji čak preko 30 procenata. Proizvodnja bazičnog građevinskog materijala zabeležila je pad od preko 50 procenata. Oni su izneli stav da mere koje predlaže Radna grupa resornog ministarstva idu sporije od opadanja u građevinarstvu, kao i da privredni subjekti i sindikati vide izlaz samo u štrajkovima i protestima. Najveći problem preduzeća danas su velika nelikvidnost i dugovanja. Merama za izlaz iz krize predlaže se, između ostalog, uređenje tržišta i uvođenje licenciranja izvođača radova, izmirenje dugovanja države prema preduzećima, kao i da se PDV naplaćuje na osnovu izvršenog, a ne fakturisanog posla i da se uspostavi garancijski fond koji će podstaći izvoz usluga u građevinarstvu za naša preduzeća.

Predstavnici reprezentativnih sindikata, Unije poslodavaca i Inženjerske komore složili su se sa iznetim i ponovili uzroke teškog položaja građevinske industrije, uz osvrt na veoma loš položaj radnika.

Članovi Odbora koji su prisustvovali sednici izrazili su nezadovoljstvo malim odzivom narodnih poslanika na ovu tematsku sednicu Odbora za industriju, istakavši da je to pokazatelj odnosa prema problemima građevinske industrije. U raspravi je još ukazano i na probleme prilikom obračuna dnevnica i toplog obroka radnicima, probleme u radu Gradskog geodetskog Zavoda, pitanja izdavanja dozvola u Beogradu, poslovanje Građevinske direkcije Srbije i pitanje izgradnje Koridora 7. Pojedini narodni poslanici izrazili su sumnju da će Radna grupa koju je formiralo resorno Ministarstvo doprineti rešavanju problema građevinske industrije.

Sumirajući rezultate rasprave predsednik Odbora Milorad Buha predložio je članovima Odbora da materijal PKS-a o merama izlaska iz krize građevinske industrije iskoriste za formulisanje poslaničkih pitanja i na taj način izvrše pritisak na državne institucije, u smislu preduzimanja aktivnih mera za rešavanje problema u građevinarstvu. On je predložio i da naredna sednica Odbora bude posvećena istom problemu i da se na nju ponovo pozovu nadležni, kako bi odgovorili na pitanja i dali zajednički doprinos iznalaženju rešenja.

Do kraja rada, članovi Odbora su razgovarali o održavanju sednice u Kostolcu i poseti tamošnjim privrednim subjektima, polovinom aprila ove godine, kao i o mogućnosti da se u maju realizuje poseta javnim preduzećima za koje je država dala garancije pri zaduživanju.

Sednici je predsedavao Milorad Buha, predsednik Odbora za industriju.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
sreda, 8. maj
  • 9.00 - poseta učenika Srednje stručne vojne škola „1300 kaplara“ Domu Narodne skupštine (Dom Narodne skupštine, Trg Nikole Pašića 13)

Ceo kalendar događaja