Utorak, 23. novembar 2010.

Dvadeset prva sednica Odbora za zaštitu životne sredine

Odbor za zaštitu životne sredine održao je Dvadesetprvu sednicu 22. novembra. Sednici je predsedavao predsednik Odbora, Čedomir Jovanović.



Odbor za zaštitu životne sredine održao je Dvadesetprvu sednicu 22. novembra. Sednici je predsedavao predsednik Odbora, Čedomir Jovanović. Sednici su prisustvovali ministar životne sredine i prostornog planiranja dr Oliver Dulić sa saradnicima, zaštitnik građana Saša Janković, poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, kao i predstavnici Misije OEBS u Beogradu, Privredne komore Srbije, lokalne samouprave i nevladinih organizacija.

Odbor je većinom glasova usvojio ispravku amandmana na član 32. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode koji je podneo 11. novembra 2010. godine.

U nastavku sednice, Odbor je razmatrao Izveštaj o stanju životne sredine u Republici Srbiji za 2009. godinu, koji je podnela Vlada Republike Srbije.

Ministar Dulić predstavio je prisutnima Izveštaj. On je konstatovao da je stanje životne sredine u Srbiji 2009. godine bilo bolje nego u prethodnoj 2008. godini, čemu je doprineo i pad industrijske proizvodnje usled ekonomske krize, ali da je istovremeno takavo stanje bilo i rezultat konkretnih akcija u toj oblasti. Ministar je ukazao i na činjenicu da je u 2009. godini najveće zagađenje vazduha bilo usled sagorevanja fosilnih goriva i to pre svega u Kostolcu i Obrenovcu, kao i industrijska proizvodnja u Boru, Smederevu i Pančevu. Najčešće zagađen grad u Srbiji bio je Bor, gde je 83 dana u 2009. godini bio povećan nivo zagađujućih supstanci. U delu izveštaja koji je posvećen stanju voda u Srbiji, Dulić je istakao da je najlošije stanje bilo u Vojvodini, u rekama i u kanalima, a da su najviše bile zagađene Topčiderska reka, Borska reka i Pek. Primarni i veliki problem čine i zapuštena kanalizaciona infrastruktura i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, jer samo 35 odsto domaćinstava poseduje propisano izgrađenu kanalizaciju, čemu će Ministarstvo za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja posebno posvetiti u 2011. godini, istakao je ministar Dulić. U 2009. godini dogodilo se ukupno 24 hemijska akcidenta, a zabeleženo je i da je 2009. godina bila primetno toplija od prethodnih godina, a primećeno je i povećanje padavina u odnosu na prosečne vrednosti.

Članovi Odbora diskutovali su o predstavljenom Izveštaju. Tokom izlaganja, pojedini članovi Odbora ukazivali su ministru i na probleme zaštite životne sredine u oblasti Fruške Gore i seče šume u okolini Bora. Članovi Odbora su ocenili da su izdvajanja iz ovogodišnjeg Budžeta bila nedovoljna i da bi sredstva u Budžetu za 2011. godinu trebalo da budu u skladu sa potrebama. Takođe, ocenjeno je da je Izveštaj urađen kvalitetno.

Odboru se obratio i gradski sekretar za zaštitu životne sredine Beograda Goran Trivan koji je upoznao prisutne sa kvalitetom životne sredine u gradu Beogradu u 2009. godini. On je konstatovao da je vazduh u 2009. godini bio sličnog kvaliteta kao i u prethodnoj, da je buka u glavnom gradu i dalje veliki i izražen problem, kao i da su pojedini delovi grada primetno zagađeniji od ostalih opština. Trivan je ukazao i na činjenicu da Srbija, kao i grad Beograd, nisu dovoljno pošumljeni, i obavestio je prisutne da je Gradski sekretarijat sačinio strategiju pošumljavanja Beograda, koja bi mogla da se usvoji do kraja tekuće godine.

Predsednik Odbora zahvalio se članovima Odbora i svim prisutnim gostima na kvalitetnoj i sadržajnoj diskusiji, istakavši da je tokom 2009. i 2010. godine Narodna skupština usvojila više zakona iz oblasti zaštite životne sredine.

Većinom glasova Odbor je usvojio Izveštaj o stanju životne sredine u Republici Srbiji za 2009. godinu.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
petak, 19. april