31. mart 2015.  Učesnici 88. Rouz-Rot seminara PS NATO

31. mart 2015. Učesnici 88. Rouz-Rot seminara PS NATO

Četvrtak, 2. april 2015.

88. Rouz-Rot seminar PS NATO u Narodnoj skupštini

U Domu Narodne skupštine, od 31. marta do 2. aprila, održan je 88. Rouz-Rot seminar Parlamentarne skupštine NATO čija je tema bila „Srbija, Zapadni Balkan i Evroatlantska zajednica“.


U radu seminara učestvovali su parlamentarci iz 23 države članice i devet pridruženih članica PS NATO, regionalni partneri, delegacije u statusu posmatrača, predstavnici diplomatskog kora, predstavnici Vlade i drugih državnih institucija Republike Srbije, međunarodnih organizacija, akademske zajednice, civilnog društva, međunarodnog sekretarijata PS NATO i predstavnici medija.
U ime Narodne skupštine, učesnike seminara pozdravio je šef delegacije u PS NATO Dragan Šormaz koji je izrazio zadovoljstvo što Narodna skupština već treći put ima priliku da bude domaćin Rouz-Rot seminara, podsetivši da se ove godine obeležava 60-godišnjica osnivanja PS NATO.
Učesnicima seminara obratio se ministar spoljnih poslova i predsedavajući OEBS-om Ivica Dačić koji je rekao da je regionalna saradnja jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Srbije kao i da je naša zemlja u proteklom periodu pokazala jasnu opredeljenost za negovanje dobrosusedskih odnosa i konstruktivnog dijaloga u regionu. Dobra regionalna saradnja je preduslov evrointegracija regiona i bitan je faktor ekonomskog napretka i poboljšanja životnog standarda stanovništva, naveo je ministar Dačić.
Ističući da je prvi strateški prioritet Srbije članstvo u EU, o čemu postoji najširi politički i društveni konsenzus, Dačić je potvrdio da Srbija ovaj put vidi kao istorijsku šansu za razvoj, a Vlada Republike Srbije očekuje još snažniju podršku članica EU u procesu evrointegracija i što skorije otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja.
Govoreći o saradnji Srbije i NATO, Dačić je rekao da je Srbija vojno neutralna i ne teži članstvu u NATO, ali vidi prostor za dalje unapređenje saradnje u okviru mehanizma Partnerstva za mir. Srbija prepoznaje ulogu koju ima NATO u sistemu regionalne bezbednosti, pre svega u očuvanju mira i bezbednosti srpskog naroda na KiM, i želi da bude pouzdan sagovornik NATO-a u cilju očuvanja mira i stabilnosti regiona, zaključio je u svom izlaganju ministar spoljnih poslova Republike Srbije.

U uvodnom delu seminara, prisutnima se, u ime narodnih poslanika i predsednice Narodne skupštine, obratio potpredsednik Narodne skupštine mr Igor Bečić koji je rekao da je ovaj skup dobra prilika za razmatranje regionalnih pitanja, među kojima je najvažnije pitanje borbe protiv korupcije i kriminala, i izrazio nadu da će 88. Rouz-Rot seminar doprineti produbljivanju saradnje parlamentaraca, predstavnika zemalja članica PS NATO.
Uvodne napomene dao je i potpredsednik PS NATO Paolo Ali koji je rekao da se seminar održava u vreme kada Evropa prolazi kroz najopasniju krizu u svojoj istoriji. On je istakao da čvrsto veruje da je budućnost Srbije u evroatlantskim integracijama, ali je naglasio da o ovom pitanju treba da odluče građani Srbije. Paolo Ali je pokazao razumevanje za zabrinutost građana Srbije po pitanju evroatlantskih integracija i naveo da se na sva pitanja i nedoumice stanovništva mora odgovoriti na transparentan način.
Ambasador Švajcarske konfederacije u Srbiji i Crnoj Gori Nj.E. Žan-Danijel Ruh preneo je podršku Švajcarske održavanju parlamentarnih seminara i izrazio nadu da će razgovori tokom seminara iznedriti nove ideje i ponuditi rešenja za nove izazove u regionu i drugim delovima sveta.
Poslednji uvodničar 88. Rouz-Rot seminara bio je Ivan Vejvoda, viši potpredsednik za programe Nemačkog Maršal fonda SAD, koji je govorio o perspektivama razvoja Zapadnog Balkana i značaju mirovnog projekta Evropske unije.
U diskusiji koja je usledila, razmenjena su mišljenja parlamentaraca po pitanju mira i stabilnosti i mera izgradnje poverenja u regionu i svetu.

U prvoj sesiji, na temu Srbije u evroatlantskoj zajednici, obratio se Zoran Đorđević, državni sekretar Ministarstva odbrane, koji je istakao da je Republika Srbija sklopila tri međunarodna sporazuma sa NATO–om. On je rekao da je potpisivanjem Individualnog akcionog plana partnertstva između Srbije i NATO predstavljen najviši stepen saradnje sa partnertskom državom koja nije opredeljena za članstvo u NATO i ukazao je na odličnu saradnju Srbije sa KFOR-om na svim nivoima. Izneo je i da je Vojska Srbije sve prisutnija u mirovnim misijama EU i UN.
Roksanda Ninčić, državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova, u okviru ove sesije je izlagala o aktivnostima Republike Srbije u procesu evropskih integracija, a posebno se osvrnula na značaj otvaranja pregovaračkih poglavlja kao i na usmerenost Srbije na dobru regionalnu saradnju.

U nastavku sesije, Majkl Davenport, šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, izneo je da su zemlje u statusu kandidata, uključujući i Srbiju, kada je u pitanju politika proširenja Zapadnog Balkana, fokusirane na oblasti koje se odnose na vladavinu prava, oblast pravosuđa, suzbijanje korupcije, borbu protiv diskriminacije i obezbeđivanje slobode medija. Takođe je istakao da su od izuzetnog značaja oblasti koje se odnose na ekonomsko upravljanje i na osnaživanje i unapređenje javne administracije. Ključno pitanje za Evropsku uniju je pitanje dijaloga Begrada i Prištine, izneo je Davenport. Pozdravio je veliki uspeh Srbije u procesu evropskih integracija koji je ostvaren do sada. Kako je istaknuto u zaključcima Evropskog saveta, jasna poruka Evropske unije je da će ujedinjenje Evrope biti potpuno, kada zemlje u statusu kandidata postanu ravnopravne članice EU, saopštio je Davenport.
Jan Varšo, ambasador Slovačke Republike u Republici Srbiji, preneo je iskustva svoje zemlje u procesu evroatlantskih integracija, a prisutnima se obratio i Marko Savković, direktor programa Beogradskog bezbednosnog foruma koji je govorio o učešću Srbije u regionalnim inicijativama.

U drugoj sesiji – Zapadni Balkan i evroatlantske integracije, učesnicima seminara obratili su se Miomir Udovički, šef Misije Republike Srbije pri NATO-u, Stelijan Stojan, ambasador Rumunije pri NATO- u, Jelena Milić, izvršni direktor Centra za evroatlantske studije i Sava Kenter, predsednik Atlantskog saveta Crne Gore.
Miomir Udovički je istakao da se Srbija zalaže za saradnju i mir u regionu, što predstavlja jedan od glavnih spoljnopolitičkih prioriteta naše zemlje. Unapređenje regionalne saradnje i proces pomirenja predstavljaju sredstvo međusobnog pronalaženje zajedničkih interesa, naveo je Udovički. Zapadni Balkan jeste deo evropske zajednice i uvereni smo da će čvršće povezivanje regiona, ubrzati evropske i evroatlanske integracije za one zemlje regiona kojima je to prioritet, ističe Udovički. Naveo je da je Srbija vojno neutralna država i da ne teži ka članstvu u NATO, ali istovremeno vidi prostor za dalje unapređenje saradnje u okviru raspoloživih mehanizama partnerstva za mir. Pomirenje, spremnost za oproštaj, priznavanje sopstvenih grešaka i kompromis u rešavanju otvorenih pitanja ključ su našeg daljeg napredka, saopštio je Udovički.
Stelijan Stojan ukazao je na značaj evroatlantskih integracija kao i na značaj politike otvorenih vrata koju NATO stalno demonstrira. Istakao je da je neophodno da se suzbiju svi pokušaji revitalizacije hladnoratovskih podela i da se uspostave dobri odnosi sa državama partnerima. Rumunija podržava saradnju Srbije sa NATO- om kao i pridruživanje Srbije Evropskoj uniji, saopštio je ambasador Rumunije pri NATO-u.

Drugog dana seminara, u okviru četiri sesije razmotrene su teme regionalne saradnje na Zapadnom Balkanu, izazovi postojanja stranih boraca na Bliskom istoku i na Severu Afrike, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala na Zapadnom Balkanu i reforma menadžmenta odbrane i izgradnja integriteta.
O regionalnoj saradnji na Zapadnom Balkanu izlagali su Dimitar Bečev iz Londonske škole za ekonomiju i političke nauke (LSE), Janez Kopač, direktor Energetske zajednice, Džulijan Popov iz Evropske fondacije za klimu.
Aleksandar Đorđević, direktor Bezbednosno-informativne agencije, Sulejman Ugljanin, narodni posanik Narodne skupštine i predsednik Nacionalnog saveta Bošnjaka, Esad Hećimović, urednik OBN televizije iz Sarajeva i Rafael Pantuči iz Kraljevskog instituta za odbrambene i bezbednosne studije (RUSI), izlagali su o zajedničkim izazovima postojanja stranih boraca na Bliskom istoku i na Severu Afrike.
Učesnici seminara su, u okviru posebne sesije, razmatrali pitanje borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala na Zapadnom Balkanu. Nebojša Stefanović, ministar unutrašnjih poslova Republike Srbije, obraćajući se prisutnima, naglasio je da su korupcija i organizovani kriminal najveći bezbednosni rizici današnjice, ne samo u ovom regionu, nego i u celom svetu. On je predstavio aktivnosti koje je srpska policija preduzela u prethodnom periodu, u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i regionalnu saradnju koja je ostvarena na tom polju. Goran Svilanović, generalni sekretar Regionalnog saveta za saradnju, istakao je značaj povezivanja na regionalnom nivou u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i ukazao je na aktivnosti koje sprovodi Regionalni savet za saradnju. Na temu borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala na Zapadnom Balkanu izlagala je i Sonja Stojanović Gajić, direktorka Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
O reformi menadžmenta odbrane i izgradnji integriteta, govorili su Albert Bin, direktor za intergacije, partnerstvo i saradnju Odeljenja za politička pitanja i bezbednosnu politiku NATO-a, Todor Tagarev iz Ženevskog centra za demokratski kontrolu oružanih snaga (DCAF) i brigadni general Slobodana Joksimović iz Ministarstva odbrane Republike Srbije.

Trećeg dana seminara, održana je sesija na temu Briselski dijalog između Beograda i Prištine: put napred.
Učesnicima se obratio direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić koji je naglasio da je osnovni cilj Briselskog sporazuma iznalaženje rešenja za normalan život svih građana na KiM i obezbeđivanje uslova za opstanak i prosperitet srpske zajednice. Đurić je ukazao da pojedini elementi sporazuma nisu ostvareni i istakao spremnost srpske strane da bude konstruktivan činilac u izgradnji mira i bezbednosti u regionu.
U okviru sedme sesije govorili su dr Karl A. Lamers, predsednik Pododbora za partnerstvo NATO, Dušan Janjić sa Instituta društvenih nauka i Krenar Gaši sa Univerziteta u Gentu. Članovi delegacija diskutovali su o ulozi dijaloga u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i o unapređenju saradnje na Zapadnom Balkanu kao pitanju od zajedničkog interesa za evrointegraciju regiona. Takođe se raspravljalo o pitanju statusa Kosova i Metohije, autonomiji Srba na KiM i zaštiti ljudskih i manjinskih prava.
Zaključujući 88. Rouz-Rot seminar, šef srpske delegacije Dragan Šormaz zahvalio je svim učesnicima na konstruktivnom dijalogu i poručio da je Srbija vojno neutralna, ali ne i politički, kao i da želi da postane punopravni član Evropske Unije. Dragan Šormaz konstatovao je da i pored ostvarenog napretka, države Zapadnog Balkana treba da nastave da rade na unapređenju međusobne saradnje, kako bi se omogućio ekonomski prosperitet i bolji život za sve građane regiona.




Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5