Četvrtak, 10. maj 2018.

33. sednica Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu

Na sednici Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu, održanoj 10. maja, članovi Odbora razmotrili su Izveštaj o radu javnih tužilaštava na suzbijanju kriminaliteta i zaštitu ustavnosti i zakonitosti u 2017. godini, Izveštaj o radu Državnog veća tužilaca, Izveštaj o radu Visokog saveta sudstva, Izveštaj o radu Agencije za borbu protiv korupcije za 2017. godinu sa Izveštajem o sprovođenju Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije u Republici Srbiji za period od 2013. do 2018. godine i Akcionog plana za njeno sprovođenje, Redovni godišnji izveštaj zaštitnika građana i Izveštaj o sprovođenju Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i Zakona o zaštiti podataka o ličnosti za 2017. godinu.


Izveštaj o radu javnih tužilaštava na suzbijanju kriminaliteta i zaštitu ustavnosti i zakonitosti u 2017. godini obrazložio je Branko Stamenković, zamenik republičkog javnog tužioca, istakavši da je postupanje javnotužilačkih organizacija u prethodnoj godini, na prvom mestu bilo fokusirano na suzbijanju organizovanog kriminala i korupcije, a u skladu sa državnom strategijom i državnim ciljevima u borbi protiv korupcije, što doprinosi procesu Evropskih integracija Srbije. Takođe je istakao da će se nastaviti postupanje po akcionim planovima, sa posebni osvrtom na poglavlja vezana za pridruživanje Evropskoj uniji, ali i aktivno učešće u pododborima i radnim grupama. Stamenković je istakao da je Republičko javno tužilaštvo, u izveštajnoj godini, primilo za 5,44 procenata manje predmeta u odnosu na prethodnu godinu, dok je u vezi sa privrednim prestupima zabeležen porast. Sa početkom primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, izdato je Opšte obavezno uputstvo, sa ciljem postizanja zakonitosti, delotvornosti i jednoobraznosti u postupanju svih javnih tužilaštava, obrazovane su grupe za koordinaciju i saradnju čiji se sastanci održavaju najmanje jednom u 15 dana, kao i podgrupe po teritorijalnom principu. Stamenković je izrazio potrebu za dopunama i izmenama Krivičnog zakonika, kao i Zakona o krivičnom postupku, sa ciljem da se doprinese odgovoru na moderne izazove u borbi protiv kriminaliteta.

Nakon rasprave članovi Odbora prihvatili su, većinom glasova, Izveštaj o radu javnih tužilaštava na suzbijanju kriminaliteta i zaštitu ustavnosti i zakonitosti u 2017. godini i uputili ga Narodnoj skupštini na razmatranje i odlučivanje.

Izveštaj o radu Državnog veća tužilaca obrazložila je Tatjana Lagumdžija, izborni član Državnog veća tužilaca i istakla da je u 2017. godini Državno veće tužilaca, stavilo fokus na izbor zamenika javnih tužilaca, kao i da je formiralo novu instituciju Poverenik za samostalnost, koji doprinosi jačanju samostalnosti i profesionalnog i institucionalnog integriteta javnog tužioca, a u cilju sprovođenja aktivnosti iz Akcionog plana za Poglavlje 23. Takođe je istakla da će Državno veće tužilaca nastaviti da preduzima radnje radi ostvarivanja aktivnosti daljeg poboljšanja ljudskih, materijalnih i organizacionih resursa.

U nastavku sednice, članovi Odbora prihvatili su, većinom glasova, Izveštaj o radu Državnog veća tužilaca za 2017. godinu i uputili ga Narodnoj skupštini na razmatranje i odlučivanje.

Izveštaj o radu Visokog saveta sudstva za 2017. godinu obrazložio je Ivan Jovičić, zamenik predsednika Visokog saveta sudstva, istakavši da je u odnosu na prethodne godine u 2017. godini broj izabranih sudija za oko 2 puta manji, kao i da je u toku konkurs za izbor 307 sudija Visokog saveta sudstva.

Članovi Odbora prihvatili su, većinom glasova, Izveštaj o radu Visokog saveta sudstva za 2017. godinu i uputili ga Narodnoj skupštini na razmatranje i odlučivanje.

Izveštaj o radu Agencije za borbu protiv korupcije za 2017. godinu sa Izveštajem o sprovođenju Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije u Republici Srbiji za period od 2013. do 2018. godine i Akcionog plana za njeno sprovođenje, obrazložila je Verka Atanasković, pomoćnica direktora u Sektoru za rešavanje o sukobu interesa i pri tom istakla da je godišnjim planom provere Izveštaja o imovini i prihodima za 2017. godinu bila predviđena provera za 305 funkcionera, od kojih je završena provera za 164 funkcionera koji su bili u proveri tokom 2016. i 2017. godine. Atanasković je istakla i to da je na republičkom nivou pokrenuto 85, a na lokalnom nivou ukupno 219 postupaka. Atanasković je navela i da je Agencija izradila Model lokalnog antikorupcijskog plana za jedinice lokalne samouprave i Model pokrajinskog antikorupcijskog plana, koje su do sada usvojile ukupno 41 jedinica lokalne samouprave, a u skladu sa obavezom iz Akcionog plana za poglavlje 23.

Članovi Odbora će se o Predlogu zaključka izjasniti na nekoj od narednih sednica.

Redovni godišnji izveštaj Zaštitnika građana za 2017. godinu obrazložio je Zoran Pašalić, zaštitnik građana Srbije i predstavio informacije o aktivnostima Zaštitnika građana i uočenim nedostacima u radu organa uprave, ali i predloge za unapređenje položaja građana pred organima uprave uz poštovanje ljudskih i manjinskih prava u postupanju organa javne vlasti prema građanima Srbije. Pašalić je istakao da se u toku izveštajne godine, ovoj instituciji obratilo više od 12 000 građana i primljeno je više od 4 000 pritužbi građana.

Članovi Odbora će se o Predlogu zaključka izjasniti na nekoj od narednih sednica.

Izveštaj o sprovođenju Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i Zakona o zaštiti podataka o ličnosti za 2017. godinu, obrazložio je Rodoljub Šabić, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, i pri tom istakao da je procenat uspešnih intervencija Poverenika, u oblasti slobode pristupa informacijama u 2017. godini, bio preko 93 procenata, dok je u oblasti zaštite podataka o ličnosti u protekloj godini bilo 4 607 predmeta. Šabić je, takođe istakao da se po pitanju zaštite podataka o ličnosti naša zemlja nalazi na samom početku procesa implementacije evropskih standarda.

Članovi Odbora će se o Predlogu zaključka izjasniti na nekoj od narednih sednica.

Pod tačkom razno, narodni poslanik Milorad Mijatović, upoznao je članove Odbora sa ciljevima održivog razvoja Agende 2030 UN, koja sadrži 17 ciljeva i 169 potciljeva, naglasivši da su u implementaciji postignuti određeni rezultati i da postoji obaveza usklađivanja ciljeva sa otvaranjem pregovaračkih poglavlja sa Evropskom unijom. Takođe je istakao potrebu za upoznavanjem sa Ciljevima održivog razvoja zbog boljeg života i bolje budućnosti građana Srbije.

Sednici je predsedavao Petar Petrović, predsednik Odbora, a prisustvovali su sledeći zamenici i članovi Odbora: Jovan Palalić, doc. dr Mihailo Jokić, Neđo Jovanović, Slaviša Bulatović, Sreto Perić, Aleksandra Majkić, Miletić Mihajlović, Zoran Despotović, Zoltan Pek, Đorđe Komlenski, dr Aleksandar Martinović i Nataša Vučković.


Odbori vezani za ovu aktivnost


Video (1)

Četvrtak, 10. maj 2018. | 33. sednica Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu 10.05.2018.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
petak, 19. april

Ceo kalendar događaja