18. oktobar 2013. Članovi Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu na 19. sednici u Svrljigu

18. oktobar 2013. Članovi Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu na 19. sednici u Svrljigu

Ponedeljak, 21. oktobar 2013.

19. sednica Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu

Sednica Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu održana je 18. i 19. oktobra, u Svrljigu, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC).


Članovi Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu su razgovarali o oživljavanju sela kroz nepoljoprivredne aktivnosti, uspostavljanju preradnih kapaciteta u poljoprivrednim područjima, očuvanju autohtonih biljnih i životinjskih vrsta i merama za ukrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta.
Dragan Mirković iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede govorio je o Zakonu o podsticaju u poljoprivredi i ruralnom razvoju i Pravilniku o podsticajima za unapređenje ekonomskih aktivnosti na selu kroz podršku nepoljoprivrednim aktivnostima, ističući da planirana sredstva za nepoljoprivrdne aktivnosti za 2013. godinu iznose 50 miliona dinara.
Milena Savić Ivanov, direktorka Banke biljnih gena u okviru Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede govorila je o poslovima Banke i istakla da je Zakonom o podsticaju u poljoprivredi ruralnom razvoju, iz budžeta izdvojeno 10 miliona dinara i prepoznata važnost očuvanja biljnih gena.
Srđan Stojanović, direktor Banke životinjskih gena istakao je da su autohtone rase niskoproduktivne i da se poljoprivrednici moraju stimulisati kroz podsticajna sredstva, kao i da se poseban značaj mora posvetiti očuvanju ovih rasa.
Zoran Knežević, direktor Uprave za poljoprivredno zemljište predstavio je mere ukrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta. On je istakao da je najvažnija mera ukrupnjavanja komasacija, koja predstavlja integrisani deo ruralnog razvoja i važno sredstvo za očuvanje životne sredine. Knežević je dodao da je u 25 jedinica lokalne samouprave pokrenut postupak komasacije, na ukupnoj površini od 167 hiljada hektara.
Tokom sednice, predstavnici lokalne samouprave i poljoprivrednih proizvođača upoznali su članove Odbora sa problemima sa kojima se suočavaju kada je reč o naseljenosti Opštine, očuvanju autohtonih vrsta, kao i o nedostatku novčanih sredstava kako bi se mala proizvodna domaćinstva našla na tržištu. Istaknuto je da Opština Svrljig poseduje 15 hiljada hektara oranica i 19 hiljada hektara pašnjaka, kao i da Opština izdvaja velika novčana sredstva za fond za razvoj poljoprivrede.
U nastavku sednice, članovi Odbora interesovali su se da li Ministarstvo planira da podstiče očuvanje autohtonih vrsta, za saradnju Ministarstva sa državama u regionu, mere koje država treba da preduzme kako se ne bi uvozio sadni materijal, korišćenje IPARD fondova, kao i da li Ministarstvo podržava očuvanje genetičkih resursa samo ugroženih vrsta ili i drugih. Članovi Odbora su bili složni u tome da mala poljoprivredna gazdinstva treba da se usmere, osnaže i pomognu da postanu komercijalna, što bi zadržalo i mlade u selima. Istaknuta je i neophodnost da Vlada počne sa kreiranjem i sprovođenjem regionalnih agrarnih politika i stvaranjem regionalnih prerađivačkih centara.

Sednici je predsedavao Aleksandar Senić, predsednik Odbora.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
četvrtak, 28. mart

Ceo kalendar događaja