Narodna skupština Republike Srbije / Aktivnosti / Detalji aktivnosti

Ponedeljak, 17. oktobar 2005.
18. sednica Odbora za smanjenje siromaštva
Obeležen Svetski dan borbe protiv siromaštva Narodna skupština Republike Srbije obeležila je danas, 17. oktobar, Svetski dan borbe protiv siromaštva.
Obeležen Svetski dan borbe protiv siromaštva
Narodna skupština Republike Srbije obeležila je danas, 17. oktobar, Svetski dan borbe protiv siromaštva. U organizaciji Odbora za smanjenje siromaštva, Svetske banke i UNDP-a održana je osamnaesta sednica Odbora posvećena milenijumskim ciljevima borbe protiv siromaštva. Sednici su prisustvovali narodni poslanici, predstavnici Vlade Republike Srbije, predstavnici Programa za razvoj Ujedinjenih nacija, Svetske banke, Stalne konferencije gradova i opština i nevladinog sektora.
U uvodnom izlaganju predsednica Odbora za smanjenje siromaštva, Snežana Stojanović-Plavšić istakla je važnost saradnje Odbora i Programa za razvoj Ujedninjenih nacija i tima Vlade Republike Srbije za smanjenje siromaštva, naglašavajući zakonodavni doprinos koji je Odbor dao u cilju razvoja nacionalne strategije za borbu protiv siromaštva. Ona je posebnu pažnju posvetila osnivanju Pododbora za prava deteta, s obzirom da najnoviji podaci govore o tome da su u strukturi siromašnih najbrojnija deca. Ona je takođe istakla i momenat solidarnosti i brige o ugroženima koja se ogleda u pomoći koja je pružena poplavljenim područjima u Srbiji.
Predsednik Narodne skupštine Republike Srbije Predrag Marković istakao je u svom obraćanju da je siromaštvo planetarni problem. Siromaštvo nije samo problem siromašnih, već sve više postaje problem bogatih zemalja. Ukoliko bi se problem siromaštva vulgarizovao može se reći da postoji tri tipa društava, ona društva koja daju novac kako bi njihovi građani smršali, ona društva koja daju novac kako bi se njihovi građani prehranili i ona društva u kojima ljudi svakodnevno umiru od gladi, zaključio je predsednik Marković. On je dodao i da se u svetu sve više stvara jaz između bogatih i siromašnih zemalja, pogotovo kada je u pitanju pružanje pomoći najugroženijima: «Ove godine u Srbiji su poplavljeni najsiromašniji krajevi zemlje i ko je siromašnima najpre pomogao, oni koji su takođe siromašni, Vojska. Nažalost u našem društvu Vojska je siromašna, a bila je prva koja je pritekla u pomoć. Ta vrsta solidarnosti je način borbe. Mora postojati minimum solidarnosti kako bi se jaz između bogatih i siromašnih smanjio» istakao je predsednik Marković. Narodna skupština Republike Srbije kroz svoj zakonodavni rad doprinosi smanjenju siromaštva. Od preko 170, do sada usvojenih zakona, 49 zakona obuhvata problematiku siromaštva.
Šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji i Crnoj Gori, Karolin Jungr istakla je da je svaki deseti stanovnik Srbije siromašan, dok je 20% stanovništva u poziciji da «padne» ispod granice siromaštva. Najugroženije kategorije su građani romske nacionalnosti, dok je siromaštvo izraženije i beleži trend rasta u seoskim sredinama. Ona je naglasila da je najbolji način borbe protiv siromaštva ekonomski razvoj, unapređenje socijalne i zdravstvene zaštite i podizanje nivoa obrazovanja građana. S toga je Svetska banka još 2001. godine odobrila Srbiji i Crnoj Gori kredit od oko 700 miliona dolara za različite programe sa ciljem smanjenja siromaštva.
Podpredsednik Vlade Republike Srbije Miroljub Labus istakao je da je osnovni uzrok siromaštva u Srbiji nezaposlenost, kao i da u Srbiji trenutno ima 30% formalno, a 15% realno nezaposlenih. Vlada je strategijom za smanjenje siromaštva predvidela da se do 2010. godine ovaj broj smanji na oko 10%. S obzirom da je siromaštvo problem u većem broju slučajeva seoskog stanovništva, Vladini programi se odnose na poljoprivredu i podrazumevaju samozapošljavanje.
Prisutnima se obratio i stalni predstavnik UNDP-a u Srbiji i Crnoj Gori Arturo Hajn iznoseći podatke da u svetu svake 4 sekunde umre jedno dete od gladi, kao i da do 2015. godine prema ciljevima Ujedinjenih nacija siromaštvo treba da bude smanjeno upola, ali i da borba protiv siromaštva predstavlja u stvari borbu protiv gladi u svetu.
Svetski dan borbe protiv siromaštva obeležava se 17. oktobra od 1993. godine odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.